BREL foruma 2023 galvenās atziņas: svarīga ir talantīgu speciālistu piesaiste reģionam, jāīsteno vairāk „zaļo” projektu, būtiski ir veidot telpu „jēgpilniem mirkļiem” un ieviest mākslīgo intelektu nekustamā īpašuma nozarē.
Nekustamā īpašuma nozares līderi no Baltijas reģiona un citām Eiropas valstīm 12. oktobrī Rīgā pulcējās uz vienas dienas BREL (Baltic Real Estate Leaders’) forumu, lai apspriestu jaunākos nozares izaicinājumus.
Luminor Lietuva galvenais ekonomists Žigimants Maurics (Zygimantas Mauricas) savas prezentācijas laikā norādīja, ka inflācija mazināsies, bet naudas trūks un būs augsts bezdarba līmenis. „Neraugoties uz pašreizējo ekonomisko situāciju, Baltijas valstis, iespējams, nekad nav bijušas tik pārtikušas kā tagad,” apgalvoja Žigimants Maurics. „Analizējot makroekonomiskos grafikus, jāsecina, ka mūsu reģiona ekonomiskais līmenis nekad nav bijusi tik tuvu Rietumu pasaules ekonomiskajam līmenim,” viņš piebilda.
Nekustamā īpašuma jomas līderis Jans Kamodži-Čapinskis (Jan Kamoji-Czapiński) no Hickey & Associates, uzskata, ka, lai Baltijas valstis saglabātu konkurētspēju un ieinteresētu ārvalstu investorus, reģionam ir jāpiesaista iespējami daudz kvalificētu un talantīgu speciālistu. Baltijas valstīm patiesi atbilstīgi jārisina ESG (vides, sociālie un korporatīvās pārvaldības) jautājumi, jo tie kļūst aizvien svarīgāki, un jāapsver kara ietekme Eiropā. Tajā pašā laikā šobrīd ir vēsturiska iespēja reģionam piesaistīt lielus „zaļos” ražošanas projektus.
Arī Keita Naitingeila (Kate Nightingale), Humanising Brands dibinātāja un vadītāja, uzsvēra, ka ir svarīgi ņemt vērā cilvēcisko faktoru. Lai nekustamā īpašuma objekti būtu konkurētspējīgi un pievilcīgi to nomniekiem, attīstītājiem ir jāpārveido telpas par cilvēkiem iespējami draudzīgām (humanising spaces). Piemēram, mazumtirdzniecības veikali vairs nav tikai četras sienas, bet gan vieta, kur cilvēki piedzīvo nozīmīgus mirkļus, un tas būtu jāņem vērā. Tā kā lielāko daļu lēmumu cilvēki pieņem neapzināti, cilvēka uzvedības pētījumu rezultāti parāda, ka svarīgi ir apvienot tādu pamatvajadzību kā drošības sajūta kopā ar pašizpausmes iespējām kā pamatvērtības.
Vēl viens svarīgs apgalvojums, ko BREL forumā atzīmēja Colliers Poland nekustamā īpašuma inovāciju eksperte Renāta Hārtla (Renata Hartle), bija tas, ka mākslīgais intelekts nekustamā īpašuma nozarē ir uz palikšanu. „Neraugoties uz pretrunām saistībā ar mākslīgo intelektu, viedās ēkas ir mūsu nākotne. Šajā gadījumā tas ne tikai uzlabos integrēto darbību un ļaus ietaupīt operatīvos līdzekļus, bet arī radīs iedvesmojošu pieredzi, kas piesaistīs nomniekus. Tāpēc mākslīgā intelekta iekļaušana nekustamo īpašumu attīstībā un pārvaldībā palielinās aktīvu vērtību,” viņa norādīja.