Finanses

Summus Capital kaļ izaugsmes plānus

Jānis Goldbergs,15.05.2024

Jaunākais izdevums

Investīciju holdinga uzņēmums Summus Capital, kas pirms pāris gadiem nopirka tirdzniecības centru Riga Plaza, plāno savu otro obligāciju laidienu, cerot piesaistīt 15 miljonus eiro. Par Igaunijas ģimenes uzņēmuma attīstību līdz biržas emitentam, izaicinājumiem un plāniem sākt darbību Polijā Dienas Biznesam stāstīja Summus Capital valdes loceklis Hanness Pihls (Hannes Pihl).

Pastāstiet īsumā par uzņēmuma pirmsākumiem un ideju, kā arī attīstību līdz 2021. gadam, kad uzņēmums parādījās biržā ar pirmo obligāciju laidienu. Kad nolēmāt kļūt par Baltijas mēroga spēlētāju, un kādi bija galvenie argumenti?

Summus Capital savu darbību uzsāka 2013. gadā kā neliels ģimenes uzņēmums. Mums bija plāns veikt atsevišķas investīcijas Igaunijā, jo saskatījām iespēju sasniegt pievilcīgu investīciju atdevi. Uzņēmums savu pirmo ieguldījumu Igaunijā veica 2014. gadā. Vietējie labi zina, ka vienīgā modernā ēka Tallinas vecpilsētā ir universālveikals De La Gardie. Lindex tur bija un joprojām ir galvenais īrnieks. Tur viss sākās. Jāteic, ka lēmums pirkt toreiz bija pat nedaudz emocionāls, jo mums patika ēkas unikalitāte, lai arī ilgtermiņā redzējām ierobežotu piedāvājumu. 2015. gadā Igaunijā veicām vēl divas lielas iegādes, tostarp nopirkām tirdzniecības centru Auriga. Pēc šīm iegādēm sapratām, ka investīciju izvēle Igaunijā ir ierobežota un ir jāskatās tālāk. Jau 2015. gadā veicām pirmo pirkumu Lietuvā. Mēs iegādājāmies Nordika mazumtirdzniecības parku Viļņā, netālu no IKEA. Turpmāk regulāri darījumi sekoja katru gadu. 2017. gadā ienācām jaunā nekustamā īpašuma segmentā, iegādājoties medicīnas ēku. Stāsts ir ne tikai par medicīnas uzņēmumu birojiem, bet arī par klientu apkalpošanu un veselības pakalpojumiem. Pirkums bija izdevīgs, jo atrašanās vieta nebija centrālais noteikums un citiem bija maza tirgus izpratne par nozari, t.i., šāda biznesa ilgtspēju šaurā sektorā. Šo portfeļa segmentu paplašinājām ar vēl vienu iegādi 2019. gadā. Šodien varu teikt, ka pieprasījums pēc šādām ēkām ir liels – mums ir vismaz pāris piedāvājumu gadā pārdot šāda veida ēkas, kas pielāgotas medicīnas nozarei. Tajā pašā laika posmā mēs Viļņā iegādājāmies arī divas A klases biroju ēkas lieliskā vietā. Ēkas ir pazīstamas kā Park Town, un tās joprojām ir mūsu vadošās investīcijas šajā nozarē.

2020. gadā nopirkām t/c Riga Plaza Rīgā. Rīgā mums pieder arī Depo Imanta DIY ēka un tirdzniecības centrs Damme Imantas rajonā, pēdējo no kuriem iegādājāmies 2021. gadā. Šis ir Summus Capital īsais stāsts līdz pirmajai obligāciju emisijai.

Kāda bijusi Summus Capital investīciju stratēģija un darbības stratēģija, kādas bijušas izmaiņas?

Laika gaitā sapratām, ka investīciju diversifikācija ir biznesa panākumu atslēga. Mēs sākām skatīties tālāk par Igaunijas tirgu, lai redzētu vairāk investīciju iespēju. Tas arī bija sākotnējais iemesls, kas vēlāk lika mums formulēt stratēģiju. Pamatprincips ir tāds, ka neviens nekustamā īpašuma tirgus segments nedrīkst pārsniegt 50% līdz 60% no uzņēmuma kopējā portfeļa vērtības. Tas pats attiecas uz ģeogrāfisko diversikāciju. Šobrīd lielākais segments Summus Capital portfelī ir mazumtirdzniecība. Šīs nozares vērtība kopējā portfelī tuvojas 60%, un mums ir ļoti svarīgi atrast cita veida ēkas, lai saglabātu šo līdzsvaru starp dažādiem nekustamā īpašuma segmentiem. Mēs arī izvirzījām stratēģisku mērķi: vismaz pusei no portfeļa nomas ienākumiem ir jānāk no enkurnomniekiem. Esmu bijis klāt nekustamā īpašuma krīzēs kopš 90. gadiem, un varu apstiprināt, ka arī tagad, darbojoties krīžu maratona laikā, spēcīgi nomnieki labāk spēj izturēt dažādus spiedienus. Bet vēl svarīgāk ir tas, ka viņiem ir līdzīgs ilgtermiņa skatījums kā Summus, un kopā mēs varam labāk pārvarēt krīzes.

Viens no mūsu know-how bija forward purchase jeb pirkšana uz priekšu darījumi, kuros mēs bijām vieni no pirmajiem, kas tos piedāvāja tirgū. Tas ir, mēs piedāvājām attīstītājiem pirkuma darījumu būvniecības stadijā, kad ēka vēl nav gatava. Tika saskaņoti darījuma pamatnoteikumi, piemēram, ēkas noslogojums, nomas līgumu ilgums un naudas plūsmas. Pēdējā posmā daļēji finansējām attīstītāja pamatkapitālu. Tā kā tirgū bija mazs gatavo ēku piedāvājums un katrā ziņā spraiga konkurence no potenciālo pircēju puses, šis mums bija loģisks risinājums. Tā bija mūsu unikālā pieeja īpašumu iegādei agrīnā būvniecības stadijā. Aptuveni puse no iepriekš minētajiem īpašumiem bija tieši šādi pirkumi. Neapšaubāmi, šī metode bija mūsu trumpis uzņēmuma attīstības sākumā.

Dzīvojām ar saukli: “Domā Baltijas mērogā, investē kā vietējais!” Tas ir prasījis daudz laika ieguldījumu, izpēti un būšanu uz vietas. Tas nozīmēja, ka mēs neaprobežojāmies ar tirgus pētījumu iegādi. Patiesībā mēs dzīvojām uz vietas un centāmies saprast, kā vietējie redz pilsētu un tās attīstību. Mēs vienmēr atrodam vietējo partneri, kas vēlāk palīdzēs ar aktīvu pārvaldību. Lai investētu kā vietējais iedzīvotājs, jums patiešām ir jāizprot lokālā vide. Tas vienmēr ir aizraujošs ceļojums, kas saved kopā interesantus cilvēkus un jaunus viedokļus. Papildus laikam un kapitālam jābūt gatavam ieguldīt arī kokteiļos un virsstundās, ja nepieciešams. Izprast pilsētu ir ļoti grūts uzdevums. Nav problēmu redzēt, kāds ir pieprasījums šodien, bet mūsu uzdevums ir saprast, kur tas būs nākamajā desmitgadē. Tā kā uzņēmumam ir pirkt un turēt stratēģija, šādu ilgtermiņa perspektīvu apsvēršana ir ļoti svarīga.

Kopējās stratēģijas izmaiņas gadu gaitā – tādas bija?

Mūsu kopējās stratēģijas izmaiņas izriet no kopējā investīciju apjoma komerciālo nekustamo īpašumu segmentos, kuros mēs darbojamies Baltijā, kas kopā veido aptuveni 900 miljonus eiro gadā. Summus Capital investīciju portfelis ir aptuveni 450 miljoni eiro. Jautājums ir par mūsu īpašumu likviditāti. Ja mēs pēkšņi izietu no tirgus, tas prasītu vismaz pāris gadus ar noteikumu, ka neviens cits tirgus dalībnieks neko nepārdod. Tas mūs motivē doties uz jauniem tirgiem, jo iegāde tikai Baltijā nozīmētu mūsu portfeļa kopējās likviditātes pasliktināšanos. Visbeidzot – esam izstrādājuši arī savu ESG stratēģiju, kas ietver ēku energoefektivitātes novērtējumu, mūsu īrnieku un klientu uzvedību un ir svarīga arī projektu finansēšanai. Mēs izmantojam ilgtspējības sertifikātus, lai novērtētu mūsu ESG efektivitāti, un līdz šim esam sasnieguši gandrīz 90% portfeļa sertifikācijas. Tā kā ESG apsvērumi kļūst arvien formālāki jauno noteikumu un gaidāmās korporatīvās ilgtspējas pārskatu direktīvas dēļ, kas nosaka visaptverošu ilgtspējas pārskatu sagatavošanu līdz 2025. gadam, Summus pilnveido savu ESG pārvaldības praksi. Šo proaktīvo nostāju vēl vairāk veicina pieaugošais investoru pieprasījums pēc pārredzamības un tendence veikt sociāli atbildīgus ieguldījumus.

Kāda ir finansēšanas stratēģija un kādi ir izaicinājumi?

Finansēšanas stratēģija paredz ierobežot uzņēmuma aizņemto līdzekļu īpatsvaru līdz 65% no portfeļa vērtības, un mēs vēlamies saglabāt diversificētu struktūru arī kreditoru un izmantoto finansēšanas instrumentu ziņā. Lai gan banku finansējums galvenokārt tiek izmantots konkrēta projekta iegādei, citi instrumenti, piemēram, obligācijas sniedz mums elastību ātriem pirkumiem vai pievienotās vērtības nodrošināšanai.

Mums ir sava procentu riska ierobežošanas stratēģija, kur vismaz pusei no portfelī esošajiem kredītiem ir jāveic riska ierobežošanas pasākumi. Retrospektīvi šis ir bijis viens no labākajiem finanšu lēmumiem pašreizējā augsto procentu vidē. Taču toreiz, gandrīz pirms desmit gadiem, lielākajai daļai tirgus dalībnieku tā šķita pārmērīga izšķērdība.

Būtiska finansēšanas stratēģijas daļa ir pienācīgas ieguldījumu atdeves nodrošināšana. Lai gan peļņa no nomas darbības vai aktīvu pārvērtēšanas ir būtiska, arī šeit ir spēkā vienkāršs noteikums – nauda ir karalis! Mums vienmēr ir izdevies noturēt investīciju atdevi virs 8%, kas mūs priecē. Lai to paveiktu, ciešāk jāsadarbojas ar bankām, tostarp kredītu strukturēšanā izmantojot nekustamo īpašumu nozarei specifisku finansējumu un Summus iekšējos risinājumus, kas balstīti uz mini portfeļiem. Mēs augstu vērtējam banku daudzveidību un attiecības, kuru pamatā ir partnerība. Tādā veidā mēs nodrošinām lielāku likviditāti portfeļa paplašināšanai.

Jaunie iespējamie procentu līmeņi, kad beidzas šodienas riska ierobežošanas darījumi, un tas, vai mēs vēlētos saglabāt savu riska ierobežošanas stratēģiju, var tikt uzskatīti par izaicinājumiem nākotnē. Jaunām investīcijām jāatbilst arī jaunām kapitāla izmaksām.

Pirmās emisijas lēmums ir pieņemts Covid-19 pandēmijas pirmsākumos. Vairums tobrīd kļuva piesardzīgi, jo sevišķi nekustamo īpašumu tirgus spēlētāji. Kāds bija jūsu noskaņojums?

2020. gadā mēs pirkām Riga Plaza. Tas bija pašā pandēmijas liegumu jūklī. Darījums bija interesants. Mēs ne reizi fiziski – klātienē – neredzējām darījuma partneri. Viss notika attālināti. Tikai šajā pavasarī konferencē Francijā es klātienē sastapu pārdevēju. Es to stāstu tādēļ, ka laiks bija interesants un solīja ko vairāk. Bija redzams, ka pārdošana ir gribēta, ka pārdevējs vēlas atbrīvoties no šī aktīva. Tad arī nolēmām, ka šādas iespējas tirgū var būt vairāk par vienu. Nebija jau skaidrības, cik ilgi vilksies Covid-19 krīze. Mums bija pašiem objekti, vairāk nekā 400 nomnieku, ar kuriem regulāri komunicējām, un mēs sapratām, ka šīs grūtības ietekmēs īpašumu cenu. Lai būtu gatavi iespējām un garantētu uzņēmuma izaugsmi, mēs nolēmām, ka obligāciju emisija ir viens no līdzekļiem mērķu sasniegšanai. Proti, mūsu rīcībā nonāk kapitāls, kuru varam investēt, ja tirgū būs interesanti piedāvājumi. Vēl jāpiebilst, ka šādi mēs iegūstam papildu finanšu sviru vai līdzekļus, kas neprasa hipotēku nodrošinājumu. No šī viedokļa, runājot par pirkumiem, jāsaka, ka tieši tobrīd bankas ārkārtīgi konservatīvi sāka raudzīties uz nekustamā īpašuma pirkumiem, kas saistīti ar mazumtirdzniecību. Savukārt mums šī nozare ir ļoti tuva un saprotama, un tieši tajā mēs saredzam virsvērtības pienesuma iespēju. Pērkot noliktavas vai biroju ēkas, ir mazliet citādi. Var mainīt nomniekus laiku pa laikam. Mazumtirdzniecībā ir dinamisks process, kura gaitā ir nepārtraukta iespēja uzlabojumiem, kas savukārt var nest lielāku peļņu.

Kad to izdomājāt, un cik ilgs bija ceļš līdz obligāciju emisijai biržā 2021.gadā? Ko tas jūsu uzņēmumam deva, ja nerunājam par iegūto naudu attīstībai?

Diskusijas par šo finanšu instrumentu kā iespēju sākām jau 2020. gada sākumā. Sagatavošanās un ceļš līdz naudas saņemšanai aizņēma aptuveni pusgadu. Galvenā izmaiņa Summus Capital bija tā, ka mēs kļuvām vairāk institucionāli. Līdz obligāciju emisijai mēs bijām ģimenes uzņēmums. Tika izveidota padome, kā iepriekš uzņēmumā nebija. Tas, protams, paplašināja kompetences un iespējas pārrunāt dažādus investīciju darījumus. Tomēr pats būtiskākais bija tas, ko mēs sapratām šīs emisijas rezultātā. Proti, līdz emisijai uzņēmuma stratēģijai faktiski ticējām tikai mēs paši, bet pēc tās mēs sapratām, ka ir vēl 100 investoru, kuri tic tādai stratēģijai, kādu mēs realizējam. Tas mūsu darbībai bija kā sava veida kvalitātes novērtējums ar norādi, ka esam izvēlējušies pareizo ceļu.

Kam galvenokārt izlietojāt pirmās emisijas līdzekļus, un kāda ir tieši šīs naudas atdeve?

Kā jau teicu, process tika veikts, lai sagatavotu uzņēmumu jebkādiem ienesīgiem darījumiem, kas varētu rasties šajā periodā. Mēs arī domājām, ka tirgū nonāks grūtībās nonākuši īpašumu darījumi. Tomēr jāteic, ka tirgū vairs neparādījās Covid zīmola objekti. Šos līdzekļus daļēji izmantojām, lai finansētu Rīgas objektu, piemēram, Depo ēkas un tirdzniecības centra Damme iegādi ar papildu kredītu no bankas Citadele, kas bija pirmais Summus Capital darījums, kuru finansēja šī banka. Šiem pirkumiem lielākā daļa nepieciešamās naudas bija pašu kapitāls, bet obligāciju ieguldījums bija tas, kas bija nepieciešams abu darījumu noslēgšanai. Bez obligācijām mēs, iespējams, būtu varējuši nopirkt tikai vienu no tirdzniecības centriem.

Ieguldītā kapitāla atdevi plānojam vismaz 15% apmērā gadā. Saprotams, ka šis noteikums attiecas arī uz jautājumā izvirzīto finansējumu, un mēs turamies pie šī noteiktā kursa. Pērn atdeve bija pat lielāka par 15% gadā.

Kā raksturotu situāciju nekustamo īpašumu tirgū Baltijā patlaban? Vai Latvijā ir kaut kas citādi nekā pārējās Baltijas valstīs?

Ja runājam no Summus Capital pozīcijām, tad visas Baltijas valstis mums ir līdzvērtīgas un nozīmīgas, jo svarīga ir portfeļa diversifikācija ne tikai starp nozares sektoriem, bet arī starp valstīm, un mērķis ir kapitālu sadalīt vienmērīgi dažādos tirgos. Tuvākajā laikā mēs noteikti kaut ko gribētu mainīt tieši Igaunijā. Kaut ko pārdot un kaut ko nopirkt vietā. Tas vairāk saistīts ar to, ka Igaunijā mēs sākām un šeit mums ir paši vecākie objekti.

Latvijai ir sava īpatnība, ja runājam tieši no mūsu fokusa darījumos viedokļa. Rīgā ir daudz grūtāk slēgt nākotnes darījumus ar attīstītājiem būvniecības sākumposmā. Projekti ir gandrīz jāizstrādā, un tikai tad var redzēt potenciālo īrnieku interesi. Ēkai ir jābūt tādā stāvoklī, lai potenciālais īrnieks varētu ieiet un to reāli redzēt. Tomēr tas nozīmē, ka mēs nevaram slēgt agrīnās stadijas darījumus, kas piedāvā augstāku ienesīguma potenciālu, jo mēs saprotam reālo pieprasījumu projekta beigu posmā. Viļņā un Tallinā ir kaut kā vieglāk. Nezinu, kāpēc Rīgā tā ir, varbūt kaut kāds uzticības faktors nospēlē savu lomu, bet mums tas nozīmē, ka Rīgā reāli pērk daudz mazāk ēku nekā Viļņā un Tallinā, un tas rada problēmu.

Taču kopējā situācija visā Baltijā ir līdzīga, t.i., darījumu ir maz. Plaisa starp pircēju un pārdevēju gaidām joprojām ir pārāk liela, un tās nav tuvinājušās, neskatoties uz zināmām pozitīvām procentu likmju prognozēm. Tāpat šķiet, ka paši sliktākie laiki ekonomikā jau ir beigušies.

Šobrīd gatavojat otro Summus Capital obligāciju laidienu ar vērtību 15 miljoni eiro. Kam plānots lietot līdzekļus?

Patiesībā ir gluži tāpat kā pirmās emisijas laikā, kad mēs obligācijas emitējām, domājot par potenciālajām iespējām krīzes laikā. Mēs jau neesam izgājuši no krīzes. Lai gan mūsu mērķa tirgos ir jūtama ekonomiskā izaugsme un ir zināmas pozitīvas gaidas, darījumu aktivitāte joprojām ir zema. Mēs vēlamies būt pēc iespējas gatavi piedalīties šādā unikālā momentā, kad cerības vēl neatspoguļojas ienesīgumā. Ilgstošā krīze un augstās finansēšanas izmaksas ir skārušas aktīvu īpašniekus, kas var motivēt puses darījumos.

Tāpat mēs saprotam, ka vairums no mūsu pašreizējiem investoriem, kuri piedalījās pirmajā emisijā, redz mūsu kvalitatīvo darbu un vēlēsies turpināt sadarbību. Proti, obligāciju emisija paredz arī iespēju nomainīt vecās obligācijas pret jaunām.

Pastāstiet sīkāk par attīstības iecerēm! Kādi ir nākotnes lielie plāni?

Jau iedevu virzienu, kurp plānojam iet ar portfeli, proti, ir vēlme nodrošināt likviditāti mūsu portfelī, kas motivē uzņēmumu skatīties plašāk. Mēs jau kādu laiku skatāmies uz Poliju, un tas būtībā ir loģisks solis tālākā attīstībā. Polijas tirgus ir daudz lielāks, un tās ekonomika nekad nav kritusies, pat ne 2008. gada krīzes laikā. Tā ir ES mēroga parādība. Investīciju tirgus Polijā ir daudz plašāks, jūs varat veikt neticamus darījumus ar labāku ienesīgumu nekā šobrīd Baltijā. Mēs paredzam, ka pēc diviem gadiem 20% no Summus Capital portfeļa vērtības būs Polijā. Kāpēc divi gadi? Tas galvenokārt ir tā paša iemesla dēļ, ko es paskaidroju jau iepriekš, jo mērķis ir ieguldīt kā vietējam. Lai iepazītu jaunu tirgu, ir nepieciešams gads.

Viedoklis

Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja

Nekustamo īpašumu nozarē finansējuma diversifikācija ir nozīmīga

Nekustamā īpašuma nozare ir ļoti kapitāla intensīva nozare, kur uzņēmumiem nākas daudz domāt par savu finansējuma avotu optimizēšanu un diversificēšanu ne tikai starp dažādām bankām, bet arī dažādiem finansējuma avotiem kopumā. Tāpēc Baltijas nekustamā īpašuma uzņēmumi aktīvi izmanto obligācijas kā finansējumu piesaistes avotu.

Pēdējo gadu laikā nekustamā īpašuma nozare saskārusies ar dažādiem izaicinājumiem – Covid-19 ierobežojumiem un tā sekām, straujo procentu likmju kāpumu un to ietekmi uz finansējuma izmaksām, kā arī Ukrainas karu un tā ietekmi uz ārvalstu investoru apetīti par ieguldījumiem Baltijas nekustamajā īpašumā..Tādēļ bija brīdis, kad obligāciju emisiju aktivitāte šajā segmentā bija pieklususi. Taču pēdējo mēnešu laikā, kad gan uzņēmumi, gan investori šķiet jau apraduši ar jaunajiem tirgus apstākļiem un situācijas pārredzamība ir zināmā mērā uzlabojusies, nekustamā īpašuma uzņēmumi aktīvi atgriežas vai no jauna nāk tirgū ar obligāciju emisijām.

Nekustamā īpašuma nozarē obligācijas parasti tiek strukturētas divējādi:

  1. grupas jeb holdinga līmenī, kura sastāvā ietilpst vairāki naudas plūsmu ģenerējoši nekustamā īpašuma objekti, līdzīgi kā to dara Summus Capital, emitējot nenodrošinātas obligācijas parasti ar mērķi piesaistīt finansējumu jaunu nekustamā īpašuma objektu iegādei un/ vai jau esošo obligāciju refinansēšanai;

  2. atsevišķu grupas meitas sabiedrību līmenī, kas parasti emitē obligācijas, kas ir nodrošinātas ar konkrētās meitas sabiedrības aktīviem – galvenokārt zemi un nekustamo īpašumu attīstības stadijā, ar mērķi piesaistīt finansējumu konkrēta nekustamā īpašuma projekta attīstīšanai un potenciāli obligācijas vēlākā attīstības stadijā pārfinansēt ar bankas kredītu. No Latvijā redzamākajiem nekustamā īpašuma projektiem, kas finansēti ar obligācijām, kā piemērus var minēt biroju ēkas Novira Plaza un Verde.

Finansējuma piesaiste ar obligāciju emisiju palīdzību ir ļoti populāra Lietuvas nekustamā īpašuma uzņēmumu vidū, kas pakāpeniski jau “pieradinājušas” pie šāda instrumenta arī Lietuvas investorus. Lielai daļai vietējo investoru nekustamā īpašuma segments šķiet labi pazīstams un saprotams, nereti, balstoties uz savu privāto tiešo ieguldījumu pieredzi nekustamajos īpašumos. Latvijas nekustamā īpašuma uzņēmumu vidū obligācijas kā finansējuma avots pagaidām ir mazāk zplatīts. Tas, manuprāt, ir tādēļ, ka Latvijā trūkst lielu vietējā kapitāla nekustamā īpašuma investīciju uzņēmumu vai attīstītāju, kā piemēram Akropolis Group, LORDS LB vai Capitalica Asset Management, kas ir aktīvi obligāciju emitenti Lietuvā. Taču kopumā redzu, ka interese arī no Latvijas uzņēmumiem par šo finansējuma avotu pieaug, un obligācijām perspektīvas arī Latvijas nekustamā īpašuma uzņēmumu vidū.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijā bāzētais investīciju uzņēmums “Summus Capital” turpina darbības izvēršanu Polijā, iegādājoties biroju ēku “Lakeside” Varšavā.

Šī ēka iegādāta no nekustamo īpašumu attīstītāja “Atenor” un darījuma vērtība ir 61,9 miljoni eiro.

Biroju ēkas “Lakeside” iegāde seko “Summus Capital” ieiešanai Polijas tirgū. Iepriekš šogad tika paziņots par vienošanos iegādāties biroju ēku “React” Lodzā. Šis jaunākais darījums apliecina “Summus Capital” apņemšanos veidot diversificētu un augstas kvalitātes komerciālo nekustamo īpašumu portfeli Centrālajā un Austrumeiropā.

“Lakeside” ir pilnīgi jauna A klases biroju ēka, kas nodrošina augstas klases darba telpas 23 834 kvadrātmetru platībā. Ēka ir projektēta atbilstoši visaugstākajiem starptautiskajiem standartiem, un tā novērtēta ar “BREEAM Outstanding” līmeņa sertifikātu un saņēmusi “WELL Gold” novērtējumu, kas atspoguļo apņemšanos nodrošināt ilgtspējību, energoefektivitāti un īrnieku labklājību.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu investīciju uzņēmums Summus Capital piesaistījis 15 miljonus eiro, veicot privātu obligāciju emisiju ar fiksētu procenta likmi 9,5% apmērā un dzēšanas termiņu trīs gadi.

Kopējais pieprasījums pēc obligācijām sasniedza gandrīz 20 miljonus eiro, obligāciju piedāvājumā piedalījās vairāk nekā 100 investori, un pieprasījums 1,3 reizes pārsniedza obligāciju piedāvājumu 15 miljonu eiro apmērā. Latvijas investori veidoja 75% no kopējā pieprasījuma, bet Igaunijas investori – 11 %.

Summus Capital jaunā obligāciju emisija ir guvusi būtiskus panākumus, piesaistot ievērojamu interesi gan no privāto, gan institucionālo investoru puses. Uzņēmums novērtē ieguvumus, ko sniedz tā klātbūtne kapitāla tirgos un plaša un daudzveidīga investoru bāze. Jaunā obligāciju emisija 15 miljonu eiro apmērā tiks izmantota, lai refinansētu uzņēmuma esošās obligācijas desmit miljonu eiro apmērā un finansētu citus vispārējus uzņēmuma mērķus – galvenokārt jaunu investīciju īpašumu iegādi. Uzņēmums novērtē to esošo investoru uzticību, kuri piedalījās apmaiņas piedāvājumā. Kopumā gandrīz piecus miljonus eiro pieprasīja esošie investori, savukārt 14,8 miljonus eiro ieguldīja 68 jauni investori,” saka Āvo Kopels, Summus Capital valdes loceklis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

“Summus Capital” noslēdzis sākotnējo vienošanos ar “Echo Investment” par biroju ēkas “React” iegādi Pilsudska gatvē 24, Lodzā.

Pēc šī darījuma noslēgšanas “React” ēku iegādāsies Igaunijā bāzētais investīciju uzņēmums “Summus Capital”. Darījuma summa ir 32,5 miljoni eiro.

“React” ir biroju ēka Lodzas centrā, kas nodrošina darba telpas vairāk nekā 15 000 kvadrātmetru platībā. Tā ir pilnībā iznomāta daudziem pazīstamiem nomniekiem, tostarp “Alorica Inc.” un “Bank Pekao S.A. Group”, kā arī medicīnas centram “Enel-Med”.

“Mēs esam gandarīti, ka ar “React” biroju ēkas iegādi varam ieiet jaunā tirgū Lodzā. Šī īpašuma teicamā kvalitāte, stabilā nomnieku bāze ar ilgtermiņa nomas līgumiem, augsta VSP atbilstība un pārdevēja veiksmīgie darbības rezultāti bija galvenie faktori, kas noteica mūsu lēmumu investēt šajā objektā. Mūsuprāt, projekta atdeve atsver riskus, kas saistīti gan ar reģionu, gan īpašumu, piedāvājot ilgtspējīgu izaugsmi. Tas ir labi piemērots vienam no mūsu pirmajiem ieguldījumiem Polijā,” komentē “Summus Capital” valdes loceklis, “Zenith Family Office” pārvaldības partneris, kā arī “Summus” stratēģiskais aktīvu un investīciju pārvaldības partneris Hanness Pihls.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Investīciju fonds (EIF) ir apņēmies ieguldīt 20 miljonus eiro, kļūstot par galveno investoru Latvijā bāzētā uzņēmuma "SG Capital Partners" ("SG Capital") iniciatīvā, lai paplašinātu finansējumu konkrētam uzņēmumu lokam Baltijas jūras reģionā, informē EIF un "SG Capital" pārstāvji.

EIF solījums ieguldīt "SG Capital" Baltijas privātajā kredītu fondā "SG Capital Baltic Private Credit Fund" ir sniegts ar mērķi nodrošināt plašākas kreditēšanas iespējas maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) un uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

"SG Capital" Baltijas privātais kredītu fonds, ko pārvaldīs īpaši šim mērķim izveidota "SG Capital" komanda, vēlas piesaistīt 100 miljonus eiro no dažādiem institucionāliem investoriem, lai atbalstītu uzņēmumus, kuriem nav pieejami pietiekami banku aizdevumi. Tas nodrošinās prioritāru finansējumu MVU un uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu, galvenokārt, Latvijā un Lietuvā.

EIF ģenerāldirektore Marjuta Falkšteta norāda, ka šai iniciatīvai ir centrāla nozīme būtiska finansējuma nodrošināšanā maziem uzņēmumiem Baltijas valstīs, lai veicinātu ekonomikas izaugsmi un inovāciju.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Raft Capital piesaista 50 miljonus eiro ieguldījumiem Baltijas uzņēmumu izaugsmē

Db.lv,11.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Privātā kapitāla fondu pārvaldnieka „Raft Capital Management” nodibinātais ieguldījumu fonds „Raft Capital Baltic Equity Fund” ir piesaistījis ieguldījumus 50 miljonu eiro apmērā un plāno tos ieguldīt strauji augošos uzņēmumos Lietuvā un abās pārējās Baltijas valstīs.

Nākotnē tas meklēs iespējamos pirkumus arī ziemeļvalstīs un Polijā.„Raft Capital Management”, ko Lietuvas Banka ir licencējusi veikt ieguldījumu darbību, vadības grupai ir pieredze darbā ziemeļvalstu finansiālajās un pasaules profesionālajās iestādēs.

Dalībnieku grupā ietilpst Artūrs Gegužis, Andrejs Boicovs, Ģintauts Galvanausks un Imre Vise (Igaunija, Tallina).

„Raft Capital Management” partneris Andrejs Boicovs pastāstīja, ka izveidotajai grupai ir specializētas un unikālas zināšanas par šejienes tirgu, plaša pieredze ieguldījumu īstenošanā un pārvaldībā, kā arī zināšanas par mērķtirgiem. „Trīs no četriem partneriem ir kopā strādājuši SEB ieguldījumu bankas darījumu un riska kapitāla uzņēmumos, un mēs visi kopā esam strādājuši pie sarežģītiem finansiālajiem projektiem. Apvienošanos noteica kopīgas intereses, tirgus iespējas un pārliecība, ka mēs varam palīdzēt uzņēmumiem kļūt par līderiem starptautiskajā uzņēmējdarbībā ne tikai Baltijas valstīs, bet arī pasaules tirgū,” sacīja A. Boicovs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Reklāmraksti

Pirmo reizi Latvijā tirdzniecības centru kategorijā “Rīga Plaza” saņem starptautisku apbalvojumu ”Best Buy Award”

Sadarbības materiāls,16.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Modes un izklaides centrs “Riga Plaza” saņēmis starptautisku apbalvojumu ”Best Buy Award” par augsto pakalpojumu sniegšanas kvalitāti par pieņemamu cenu. Balstoties uz iedzīvotāju balsojumu, to piešķīrusi Šveicē bāzētā Starptautiskās sertifikācijas asociācija ICERTIAS (International Certification Association).

Šīs kategorijas apbalvojumu asociācija piešķir uzņēmumam, kas saņēmis visvairāk atzinīgu vērtējumu no aptaujas dalībniekiem par kvalitātes un cenas atbilstību.

“Esam gandarīti, ka mērķtiecīgās investīcijas jaunu sadarbības partneru piesaistē ir sniegušas rezultātus. Šogad esam atvēruši jaudīgāko auto elektrouzlādes staciju “Ignitis ON”, ieviesuši ģimenes autostāvvietas, paplašinājuši ēdināšanas un iepirkšanās iespējas ar pirmo pašapkalpošanās “Lido” restorānu, picēriju “Le Tresor Pizza”, restorānu “Tasty Tails”, burbuļtēju stendu “Formosa”, kā arī lielākajiem "New Yorker" un "HalfPrice" veikaliem Latvijā. Savukārt jau tuvākā mēneša laikā durvis vērs pilnībā atjaunots “H&M” un paplašināts “NordBaby” veikals. Saņemtā atzinība ir stimuls turpināt attīstīt un uzlabot mūsu piedāvājumu, ieviešot arvien jaunas inovācijas un pielāgojot risinājumus mainīgajām tirgus prasībām, lai pastāvīgi nodrošinātu augstākās kvalitātes pakalpojumus,” stāsta "Summus Capital" valdes loceklis Hannes Pihls.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #20

DB,14.05.2024

Dalies ar šo rakstu

Ceļu infrastruktūras stāvoklis Latvijā ir spogulis tam, kādus lēmumus un kādu finansējumu ir atvēlējuši pie varas esošie politiskie spēki. Vienlaikus nereti ko vieni politiskie spēki uzskatījuši par labu, to nākamie pametuši novārtā, situācijas maiņai nepieciešama ilgtermiņa attīstības stratēģija ar atbilstošu finansējumu.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta ceļu būves SIA Binders projektu vadītājs Aldis Vigulis.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 14.maija numurā lasi:

Statistika

Eiropas imigrācijas politikā jaunas vēsmas

Tēma

Viļņa pēc iedzīvotāju skaita apsteidz Rīgu

Finansējums

Summus Capital krīzē kaļ izaugsmes plānus

Valsts labklājība

Prioritāte — bagātības radītāji

Izglītība

Uzņēmējiem aktīvāk jāiesaistās jauniešu izglītošanā

Portrets

Kristians Gabaliņš, Kraso Group padomes priekšsēdētājs

Brīvdienu ceļvedis

Raitis Velps, Corebook° biznesa attīstības vadītājs

Uzņēmumu jaunumi

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Luminor pensiju fondi ieguldījuši 13,5 miljonus eiro Raft Capital Baltic Equity fondā

Db.lv,12.06.2024

"Luminor Bank" aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Luminor Bank" pārvaldītie pensiju fondi Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pirmajā parakstīšanas posmā ieguldījuši 13,5 miljonus eiro alternatīvo ieguldījumu fondā "Raft Capital Baltic Equity Fund", informē bankas pārstāvji.

"Raft Capital Baltic Equity Fund" stratēģija paredz ieguldījumus Baltijas mazajos un vidējos uzņēmumos ar izaugsmes vai darbības paplašināšanas potenciālu.

Ar šo ieguldījumu "Luminor Bank" piedalās finanšu kapitāla nodrošināšanā Baltijas uzņēmumiem, palīdzot tiem augt un sasniegt vēlamos mērķus, tādējādi veicinot arī Baltijas reģiona izaugsmi, norāda "Luminor Bank" aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš.

Šobrīd, pēc pirmā parakstīšanās posma noslēgšanās, fonda apmērs veido 50 miljonus eiro, tā termiņš ir 10 gadi, ar iespēju to pagarināt vēl par diviem gadiem.

"Raft Capital Baltic Equity Fund" mērķis ir ieguldīt un attīstīt tādus Baltijas valstu uzņēmumus, kuros tiek plānota īpašnieku maiņa, vai mazākos ģimenes uzņēmumos, kuriem nepieciešams kapitāls turpmākajai attīstībai. Fonds investē dažādās nozarēs, kurās redzams izaugsmes potenciāls, un meklē uzņēmumus ar unikālām iezīmēm. Tie ir uzņēmumi, kuri ieņem līderpozīcijas nelielās tirgus nišās, ir inovatori jau attīstītos tirgos, kā arī patentētu tehnoloģiju īpašnieki un uzņēmumi, kuriem, izmantojot eksportu, paredzams izaugsmes potenciāls.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmums EfTEN Real Estate Fund 5, ko pārvalda EfTEN Capital, iegādājies jaunuzbūvēto mazumtirdzniecības parku UNA Viļņā, un šis ir šogad lielākais mazumtirdzniecības aktīvu darījums Baltijas valstīs.

16 000 kvadrātmetru plašā tirdzniecības parka galvenie nomnieki ir Kesko Senukai un Rimi. Darījumu finansēja SEB banka. EfTEN pārvalda septiņus fondus, kas veic investīcijas nekustamajos īpašumos Baltijā.

Darījuma summa netiek atklāta.

Latvijā dažādu EfTEN Capital pārvaldīto fondu portfelī ir virkne nozīmīgu nekustamo īpašumu, to vidū tirdzniecības centrs Domina Shopping, biroju komplekss Jaunā Teika, loģistikas centrs EfTEN Logistics Berģi, airBaltic galvenā mītne un citi biroju un loģistikas kompleksi.

"Šis ir EfTEN pēdējo gadu lielākais nekustamo īpašumu darījums. Procentu likmēm pieaugot, nekustamā īpašuma tirgus piedāvājumā līdz šim nebija projektu, kas atbilstu EfTEN investīciju principiem. Tagad, kad EURIBOR likmes atkal krītas, arī mēs kļūstam aktīvāki nekustamo īpašumu tirgū. Pēdējos gados pieaug tendence strādāt nepilnu darba laiku un no mājām, kas ir veicinājusi mazumtirdzniecības centru pārvietošanos ārpus pilsētas centra. EfTEN fondu portfeļos iekļautie tirdzniecības centri, kas atrodas dzīvojamo rajonu tuvumā, šajā laikā ir uzrādījuši īpaši labus rezultātus,” noslēgto darījumu komentēja EfTEN Capital Latvia vadītājs Viktors Savins.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) investēs līdz 20 miljoniem eiro nekustamo īpašumu fondu pārvaldītāja Baltijā "EfTEN Capital" šogad izveidotajā fondā institucionālajiem investoriem - "EfTEN Special Opportunities Fund".

ERAB paziņoja, ka atbalstīs "EfTEN Special Opportunities Fund" kā Baltijas valstīs pirmo privāto investīciju fondu, kas koncentrējas uz aktīviem, kam nepieciešams papildu kapitāls, īpaši pievērošoties energoefektīviem projektiem, tādējādi vairojot ilgtspējīgāku nekustamo īpašumu attīstību reģionā.

Investīcijas līdz 20 miljoniem eiro būs otrais ERAB ieguldījums "EfTEN Capital" pārvaldītā nekustamo īpašumu fondā.

2019.gadā ERAB apņēmās 30 miljonu eiro kapitāla saistības fondam "EfTEN Real Estate Fund 4".

"EfTEN Special Opportunities Fund" tika izveidots šogad janvārī. Fonda galvenie investori ir Baltijas pensiju fondi, un tas plāno investēt nekustamā īpašuma projektos Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kuru darbības turpināšanai nepieciešams papildu finansējums.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas finanšu tehnoloģiju uzņēmuma AS DelfinGroup lielākie akcionāri AS ALPPES Capital un SIA Curiosity Capital, kuriem kopā ar citām saistītajām personām pieder gandrīz 47% DelfinGroup akciju, publiskajā piedāvājumā pārdos līdz pat 26,4 % Nasdaq Baltic Oficiālajā sarakstā kotētā uzņēmuma DelfinGroup akciju.

Latvijas Banka apstiprināja publiskā piedāvājuma noteikumu un nosacījumu prospektu, saskaņā ar kuru DelfinGroup akcijas tiks piedāvātas par cenu 1,09 EUR par vienu akciju, kas ir par 12,8 % mazāk nekā akcijas vidējā biržas cena pēdējo trīs pilnu kalendāro mēnešu laikā. Ja salīdzina DelfinGroup akciju publiskā piedāvājuma akcijas cenu (1,09 eiro par akciju) ar uzņēmuma izmaksātajām dividendēm pēdējo 12 mēnešu laikā, akciju dividenžu ienesīgums, ieskaitot plānoto ceturkšņa dividenžu izmaksu šī gada jūnijā, ir 8,3 %. Investori, kuri piedalīsies šajā publiskajā akciju piedāvājumā un iegādāsies DelfinGroup akcijas, būs tiesīgi saņemt gan tuvākās ceturkšņa dividendes par 2024. gada pirmo ceturksni, kuras plānots izmaksāt jau pavisam drīz – 2024. gada jūnijā, gan arī gada dividendes par 2023. gadu, kuras DelfinGroup plāno izmaksāt 2024. gada jūlijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Wolt piedāvās finansējumu uzņēmumiem

Db.lv,23.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tehnoloģiju uzņēmums “Wolt” sadarbībā ar “finmid”, Berlīnē bāzētu finanšu uzņēmumu, turpmāk piedāvās jaunu pakalpojumu – “Wolt Capital”, kas komersantiem Latvijā nodrošinās ātru un vienkāršu piekļuvi papildu finansējumam.

Uzņēmumi “Wolt Capital” finansējumu varēs piesaistīt tādām vajadzībām kā aprīkojumu iegādei, īpašumu nomai, apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, lai izlīdzinātu sezonalitātes svārstības un citiem uz attīstību vērstiem mērķiem. Tirgotāji un ēdināšanas uzņēmumi finansējumu varēs saņemt vienu līdz divu dienu laikā.

“Uzklausot mūsu sadarbības partneru vajadzības vairākās valstīs, tostarp Latvijā, izkristalizējās vajadzība uzņēmumiem, īpaši ēdināšanas biznesā, sniegt finansiālu atbalstu, lai veicinātu to attīstību. Bieži vien uzņēmumiem ir pietiekami daudz apgrozāmo līdzekļu ikdienas darbības nodrošināšanai, taču ir ierobežotas iespējas lielāku projektu realizācijai. Piemēram, vasaras sezonā, kad ir nepieciešamas papildu investīcijas terases sezonas uzsākšanai, vai Ziemassvētku laikā, kad pie restorāniem iespējams piedāvāt karstos dzērienus garāmgājējiem, nereti uzņēmumiem tam vienkārši trūkst līdzekļu. Taču mums, kā šo uzņēmumu sadarbības partnerim, ir redzams, ka šādas papildu investīcijas varētu atmaksāties. Tāpēc arī kopā ar vācu uzņēmumu esam izstrādājuši vienkāršu un caurspīdīgu piedāvājumu papildu finansējuma saņemšanai,” norāda Mantas Lomsarģis, “Wolt” vadītājs Baltijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sākas Latvijas finanšu tehnoloģiju uzņēmuma AS DelfinGroup akciju publiskā piedāvājuma periods, kura laikā divi akcionāri – AS ALPPES Capital un SIA Curiosity Capital – piedāvās iegādāties nozīmīgu DelfinGroup akciju daļu.

Publiskā piedāvājuma perioda laikā investoriem no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas būs iespēja iegādāties kopumā līdz 26,4 % DelfinGroup akciju ar 12,8 % atlaidi no vidējās biržas cenas pēdējo trīs mēnešu laikā. Publiskais piedāvājums ir lielākā šāda veida iespēja investēt stabilā un augošā uzņēmumā ar 8,3 % dividenžu ienesīgumu, kas ir viens no augstākajiem Baltijas akciju tirgū.

Latvijas Banka trešdien, 15. maijā, apstiprināja publiskā piedāvājuma noteikumu un nosacījumu prospektu, saskaņā ar kuru DelfinGroup akcijas tiks piedāvātas par cenu 1,09 EUR par vienu akciju, kas ir par 12,8 % mazāk nekā akcijas vidējā biržas cena pēdējo trīs pilnu kalendāro mēnešu laikā. Ja salīdzina DelfinGroup akciju publiskā piedāvājuma akcijas cenu (1,09 eiro par akciju) ar uzņēmuma izmaksātajām dividendēm pēdējo 12 mēnešu laikā, akciju dividenžu ienesīgums, ieskaitot plānoto ceturkšņa dividenžu izmaksu šī gada jūnijā, ir 8,3 %. Investori, kuri piedalīsies šajā publiskajā akciju piedāvājumā un iegādāsies DelfinGroup akcijas, būs tiesīgi saņemt gan tuvākās ceturkšņa dividendes par 2024. gada pirmo ceturksni, kuras plānots izmaksāt jau jūnijā (0,0178 eiro uz akciju), gan arī gada dividendes par 2023. gadu, kuras DelfinGroup plāno izmaksāt jūlijā (0,0088 eiro par akciju). Galīgais lēmums par plānoto dividenžu izmaksu vēl ir jāapstiprina akcionāru pilnsapulcē 2024. gada 30. maijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Turpinot izvērtēt potenciālā akciju pirmreizējā piedāvājuma iespējas, Latvijā dibinātais finanšu pakalpojumu sniedzējs Eleving Group ir iecēlis uzraudzības padomi. Uzraudzības padomes pienākumus turpmāk pildīs Ļevs Dolgacjovs, Dereks Urbens un Mārcis Grīnis.

Jaunās pārvaldības struktūras pienākumos ietilps līdzdalība kompānijas attīstības stratēģijas izstrādē, potenciālā sākotnējā publiskā piedāvājuma un cita veida ārējā kapitāla piesaistes uzraudzība, vadības konsultēšana biznesa lēmumos, kā arī korporatīvās pārvaldības kvalitātes un efektivitātes veicināšana.

Ļevs Dolgacjovs ir Igaunijas investoru kopienas un jaunuzņēmumu ekosistēmas aktīvists. Ārpus jaunā amata pienākumiem viņš ir investīciju kompānijas Meemaeger Capital vadošais partneris un Syda Ventures dibinātājs. Iepriekš bijis Igaunijas Biznesa eņģeļu tīkla (EstBAN) valdes loceklis un prezidents, kā arī Eiropas Biznesa eņģeļu tīkla (EBAN) valdes loceklis. Tāpat Ļ. Dolgacjovam ir pieredze jaunuzņēmumu un ar to pārvaldību saistītu projektu konsultēšanā un vadībā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Kapitāla tirgus aktualitātes ar Signet Bank

Obligācijas - nākamais solis uzņēmuma finansējuma piesaistē

Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja,26.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmējdarbības vide pēdējos gados ir piedzīvojusi būtiskas un dinamiskas izmaiņas. Uzņēmēji arvien biežāk meklē jaunus veidus, kā finansēt sava biznesa attīstību, un tradicionālais banku kredīts vairs nav vienīgā iespēja. Kapitāla tirgus finanšu instrumenti, īpaši obligāciju emisijas, piedāvā daudzsološas alternatīvas uzņēmumiem, kuri vēlas diversificēt finansējuma avotus un izmantot jaunas izaugsmes iespējas.

“Obligācijas uzņēmumu vidū kļūst populārākas, ko veicina vairāki faktori – banku piesardzīgā kreditēšanas aktivitāte un strauji augošs investoru pieprasījums par vietējo uzņēmumu obligācijām. Latvijas uzņēmumu vidū nostiprinās pārliecība, ka obligācijas var būt reāla finansējuma alternatīva. To veicina citu uzņēmumu veiksmīgā pieredze un pieaugošā finanšu pratība uzņēmumu un investoru vidū. Būtiski pieaugusi arī vietējo uzņēmumu informētība un izpratne par obligācijām kā finansējuma avotu”, uzsver Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja.

Kas ir obligāciju emisija

Obligāciju emisija ir finanšu instruments, kas ļauj uzņēmumam piesaistīt kapitālu, emitējot obligācijas jeb parādzīmes, ko iegādājas investori. Tas ir viens no stabilākajiem uzņēmuma finansējuma veidiem, jo tiek noteikti konkrēti procenti un atmaksas termiņi. Kad obligāciju termiņš beidzas, uzņēmums atgriež aizdoto naudas summu (obligāciju nominālvērtību) un veic procentu maksājumus. Obligācijas ļauj plānot un prognozēt savu finansiālo nākotni ilgtermiņā, tādējādi palīdzot novērst riskus un izvairīties no neparedzamām izmaiņām procentu likmēs, , kas pastāv īstermiņa banku aizdevumu gadījumos u.c.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Labākie projekti, attīstītāji un iniciatīvas saņem BREL Forum Awards 2024 apbalvojumus

Db.lv,18.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau trešo gadu pēc kārtas Baltijas nekustamā īpašuma līderi balso par labākajiem projektiem, attīstītājiem un zaļajām iniciatīvām publiskā balsojumā un profesionālas žūrijas balsojumā.

Vairāk nekā 2000 ekspertu publiskajā balsojumā un profesionāla žūrija vērtēja Latvijas nekustamā īpašuma projektus: šogad 24 nominanti sacentās 4 kategorijās.

Šogad 24 nominanti sacentās 4 kategorijās:

1. Gada attīstītājs

2. Gada projekts

3. Labākais atjaunotais projekts

4. Labākā zaļā iniciatīva

BREL Forum Awards 2024 gada balvu ieguvēju saraksts:

1. Gada attīstītājs

Žūrijas balsojums

Pillar

Publiskais balsojums

Novira Capital

2. Gada projekts

Žūrijas balsojums

Novira Plaza, Novira Capital projekts

Publiskais balsojums

Verde II, Capitalica Asset

Management projekts

3. Labākais atjaunotais projekts

Žūrijas balsojums

Raiņa nams, One Development projekts

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viena no lielākajiem nekustamo īpašumu attīstītājiem Lietuvā “Realco” afilētais uzņēmums “Sostinės bokštai” emitējis obligācijas 6 miljonu eiro apmērā. Investori Lietuvā, Latvijā un Igaunijā var iegādāties parāda vērtspapīrus uz laiku līdz diviem gadiem, kā saistību izpildes nodrošinājumu ieķīlājot zemi un ēkas.

Katras obligācijas nominālvērtība ir 1000 eiro.“Sostinės bokštai” piedāvāto obligāciju parakstīšanas termiņš ir līdz 14. maijam, un tās tiks emitētas 20. maijā.

No obligācijām iegūtie līdzekļi paredzēti vērienīgā biznesa centra “Hero” attīstīšanai Viļņas Centrālajā biznesa rajonā.

Investori novērtējuši “Hero” potenciāluPubliski tirgoto obligāciju emisiju pircējiem tiks maksāta pusgada procentu likme pēc 6 mēnešu EURIBOR + 6% gada procentu likmes. 6 mēnešu EURIBOR likme šobrīd ir aptuveni 3,85%. Publisko obligāciju emisiju izvieto Igaunijas investīciju banku uzņēmums “Redgate Capital” un Lietuvā strādājošā “Šiaulių Bankas”, un uz to attiecas 2024. gada 12. marta parakstītā vienošanās. Lietuvas Banka prospekta noteikumus apstiprināja 2012. gada 12. martā. Savukārt obligācijas tiks tirgotas “First North” un “NASDAQ Vilnius” alternatīvajā vērtspapīru tirgū.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

3. jūnijā noslēdzas akcionāriem piederošo AS DelfinGroup akciju publiskais piedāvājums

Db.lv,31.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien, 3. jūnijā, noslēdzas akcionāriem piederošo Latvijas finanšu tehnoloģiju uzņēmuma DelfinGroup akciju publiskais piedāvājums, kurā investoriem no Baltijas valstīm ir iespēja iegādāties kopumā līdz 26,4 % uzņēmuma akciju, maksājot 1,09 eiro par vienu akciju.

Šis DelfinGroup akcionāru publiskais piedāvājums ir lielākā šāda veida iespēja investēt stabilā un augošā uzņēmumā ar 8,3 % dividenžu ienesīgumu, kas ir viens no augstākajiem Baltijas akciju tirgū.

Saskaņā ar Latvijas Bankas apstiprinātajiem publiskā piedāvājuma prospektiem DelfinGroup lielāko akcionāru piedāvātā cena ir 1,09 EUR par vienu akciju, kas ir par 12,8 % mazāk nekā vienas akcijas vidējā apjoma svērtā biržas cena pēdējo trīs pilno kalendāro mēnešu laikā.

Ja salīdzina DelfinGroup akciju publiskā piedāvājuma akcijas cenu (1,09 eiro par akciju) ar uzņēmuma izmaksātajām dividendēm pēdējo 12 mēnešu laikā, akciju dividenžu ienesīgums, ieskaitot plānoto ceturkšņa dividenžu izmaksu šī gada 14. jūnijā, ir 8,3 %. Investori, kuri piedalīsies šajā publiskajā akciju piedāvājumā un iegādāsies DelfinGroup akcijas, būs tiesīgi saņemt gan tuvākās ceturkšņa dividendes par 2024. gada pirmo ceturksni, kuras plānots izmaksāt jau 14. jūnijā (0,0178 eiro uz akciju), gan arī gada dividendes par 2023. gadu, kuras DelfinGroup plāno izmaksāt 12. jūlijā (0,0088 eiro par akciju).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas nekustamo īpašumu kompānijas "EfTEN Capital" pārvaldītā fonda "EfTEN Real Estate Fund" akciju publisko piedāvājumu sāks 21.novembrī, informē uzņēmumā.

"EfTEN Real Estate Fund" otrreizējā akciju publiskajā piedāvājumā plāno emitēt papildu vienu miljonu akciju, lai piesaistītu līdz 19 miljoniem eiro jaunu investīciju projektu īstenošanai.

“Investīciju jomā ir spēkā sens teiciens, ka vienmēr trūkst vai nu kapitāla vai labu projektu. Pašlaik ir daudz kvalitatīvu projektu, un to īstenošanai ir nepieciešams papildu kapitāls. Lai gan kopumā nozarē valda piesardzība, šis ir īstais brīdis piesaistīt jaunu kapitālu, jo nākotnes investīciju perspektīva ir labāka nekā jebkad agrāk," saka Viktors Savins, EfTEN Capital Latvija valdes priekšsēdētājs.

Akciju parakstīšanās periods norisināsies no 21.novembra plkst.9 līdz 6.decembra plkst.15.30. Vienas akcijas cena noteikta 19 eiro, un tās tiks iekļautas tirdzniecībai "Nasdaq Baltic" Oficiālajā sarakstā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SEB banka ir piešķīrusi finansējumu 15,4 miljonu eiro apmērā biroju kvartāla “Skanstes City” attīstībai.

“Skanstes City” kvartālā saviem birojiem telpas nomā jau vairāk nekā 60 vietējie un starptautiskie uzņēmumi, kvartāls ir saņēmis BREEAM in Use ilgtspējas sertifikātu ar novērtējumu “Very Good”. Biroju kvartāla iznomājamā platība pārsniedz 55 tūkstošus kvadrātmetru, tajā izveidots īpašs parks darbam un atpūtai, kā arī kopstrādes telpas un virkne dažādu pakalpojumu uzņēmumu darbiniekiem.

Piešķirto finansējumu “Skanstes City” plāno ieguldīt biroju kvartāla pilnveidošanai, attīstot biroju un koplietošanas telpas, stiprinot ilgtspēju un ēku energoefektivitāti, veidojot nomniekiem un apmeklētājiem draudzīgus biroju centra ārtelpas risinājumus.

“Ilgtspēja – no būvniecības līdz darba telpas izmantošanai ikdienā – ir viena no galvenajām tendencēm mūsdienīgu biroju attīstībā. Par šo esam daudz domājuši, attīstot “Skanstes City” biroju kvartālu, un turpmāko attīstību plānojam pakārtot nomnieku vajadzībām, realizējot ieceres ilgtspējīgā veidā. Otrs būtisks uzsvars ir biroju kvartāla attīstīšana vienotā koncepcijā, tādējādi nodrošinot infrastruktūras, ērtību un telpu piedāvājuma daudzveidību," stāsta SIA “Skanstes City” valdes loceklis Andris Kozlovskis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saules parks ar kopējo platību 3 ha tika izveidots ieguldot 1,6 miljonus eiro, piesaistot papildus finansējumu no Swedbank. Saules parka kopējā jauda spēj sasniegt 1,2 MW, projekta realizācijai tika izvēlēts sadarbības partneris būvuzņēmums Ditra Networks SIA. Jaunais saules parks tika nodots ekspluatācijā šī gada oktobrī.

NORDO valdes loceklis Mārtiņš Everts norāda, ka saules enerģijas parks, kas tika izbūvēts ar mērķi nodrošināt pārvaldībā esošā noliktavas kompleksa elektroenerģijas pašpatēriņu ir ieguvums klientiem, kuriem ir svarīgi virzīties uz ilgtspējīgiem risinājumiem, ievērojot ESG prasības, lai praksē samazinātu energoresursu patēriņu, palielinot atjaunojamās enerģijas izmantošanu.

“Šis ir nozīmīgs zaļās enerģijas projekts NORDO ilgtspējas stratēģijas attīstībā. Šobrīd valstī ir redzams kāpums saules parku izbūvē, kas veicina dabai draudzīgas elektroenerģijas ražošanas tendences arī citos uzņēmumos. Tādēļ ar jaunā saules parka izbūvi turpinām attīstīt “zaļās” enerģijas ražošanu Latvijā un iedrošināt citus”, stāsta NORDO valdes loceklis Mārtiņš Everts.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Par 42 miljoniem eiro iegādājas vienu no lielākajiem loģistikas parkiem Igaunijā

Db.lv,29.02.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu investīciju fonds East Capital Real Estate (ECRE) IV ir iegādājies loģistikas parku J13, kas atrodas Tallinas tuvumā un ir viens no lielākajiem Igaunijā.

Šis ir noslēdzošais desmitais fonda darījums, un līdz ar šo pēdējo darījumu būs investēti visi fonda līdzekļi 350 miljonu apmērā.

J13 loģistikas parks atrodas pie galvenā autoceļa, kas savieno Helsinkus, Tallinu, Rīgu, tālāk turpinoties uz Poliju un citām Eiropas valstīm. Parkā ietilpst divas ēkas ar 40 000 kvadrātmetru bruto iznomājamo platību. Komplekss ir pilnībā iznomāts kopumā 10 nomniekiem, tostarp tādiem Igaunijā labi zināmiem uzņēmumiem kā DSV Estonia AS, Havi Logistics OÜ un Humana Sorteerimiskeskus OÜ. Lielākā daļa nomnieku loģistikas centrā atrodas kopš tā nodošanas ekspluatācijā 2012. gadā.

East Capital Real Estate plāno papildu investīcijas loģistikas parka enerģētikas un ilgtspējas pilnveidošanai un BREEAM sertifikāta iegūšanai. Veicinot ēku enerģētisko pašpietiekamību, uz jumta plānots izbūvēt saules paneļu parku. Šie plāni tiks realizēti sadarbībā ar nomniekiem un ņemot vērā viņu nākotnes ieceres.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī ģeopolitiskie konflikti un ilgstoši neatrisinātie jautājumi biznesa vidē nenāk par labu starptautisko biznesa pakalpojumu centru attīstības prognozēm Latvijā, pēdējā laika jaunpienācēji kaļ vērienīgus attīstības plānus, norāda uz neizmantotajām iespējām un dod cerību, ka atgriezīsimies pie agrākajiem nozares ikgadējiem izaugsmes rādītājiem.

Starptautisko biznesa pakalpojumu centru piesaistē Latvija konkurē ne tikai ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, bet arī Slovākiju, Ungāriju, Poliju, Čehiju, Portugāli un citām valstīm Eiropā un ārpus tās. Galvenā konkurence gan ir par valstu lielākajām pilsētām, jo tieši lokācijas sasniedzamība, t.i., lidostu tuvums, kā arī talantu pieejamība ir noteicošie faktori, kas investorus mudina pieņemt pozitīvus lēmumus attiecībā uz vienu vai otru pilsētu.

Biznesa pakalpojumi uz Baltijas fona

“Kamēr citās Eiropas valstīs tās ir divas, trīs, četras vai pat piecas pilsētas, Latvijā mēs galvenokārt esam apstājušies pie Rīgas, ņemot vērā, ka vairāk nekā 97% no starptautisko biznesa pakalpojumu centriem, kas atrodas Latvijā, ir dislocēti tieši Rīgā,” secina Latvija Starptautisko biznesa pakalpojumu centru nozares asociācijas izpilddirektore Monta Ieleja. Viņa skaidro, ka visaktīvākā šīs nozares investoru piesaistē un līdz ar to arī vislielākos panākumus biznesa pakalpojumu centru segmentā Baltijā ir guvusi Lietuva, kurā ir 97 šādi centri, kuros kopumā tiek nodarbināti apmēram 27 000 cilvēku, salīdzinājumam Latvijā ir 54 centri, kuros darbs ir teju 19 000, savukārt Igaunijā – 90 centri, bet tajos strādā apmēram 10 000 cilvēku.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada aprīlī globālais IT pakalpojumu un konsultāciju uzņēmums, vadošais digitālo risinājumu nodrošinātājs uzņēmumiem dažādās industrijās “Tech Mahindra” noslēdza līgumu par 3635 kvadrātmetrus plaša biroja nomu kompleksā “Jaunā Teika”, kur 2. jūlijā tika atklāts uzņēmuma biznesa procesu pakalpojumu centrs.

Tas ir 2024. gada lielākais biroja telpu nomas darījums Baltijā, kas veikts, iznomājot jau pašlaik pieejamās komerctelpas.

Jaunu tirgu apgūšana ir nozīmīga daļa no “Tech Mahindra” pašreizējās stratēģijas, lai nodrošinātu inovatīvus tehnoloģiju risinājumus visā pasaulē. Jaunās biroja telpas Latvijā palīdzēs nostiprināt “Tech Mahindra” biznesa procesu pakalpojumu klātbūtni Eiropā, nodrošinot vietējiem un reģionālajiem klientiem tiešu piekļuvi visaptverošam pakalpojumu klāstam, tostarp 5G, Metaverse, Blockchain, kvantu skaitļošanai, kiberdrošībai un mākslīgajam intelektam. Centrā tiks nodarbināti aptuveni 500 profesionāļu, tādējādi paplašinot “Tech Mahindra” globālo komandu, kurā ir vairāk nekā 145 000 darbinieku 90 valstīs. “Tech Mahindra” ar saviem piedāvātajiem biznesa procesu pakalpojumiem ir vadošais eksperts nākotnes tehnoloģiju jomā ar vairāk nekā 55 piegādes centriem 15 valstīs, sniedzot pakalpojumus vairāk nekā 50 valodās 270 pasaules klientiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmumiem ir starptautiskas konkurētspējas potenciāls un visi priekšnoteikumi, lai atļautos būt ambiciozāki izaugsmē un ilgtermiņa investīcijās gan vietējā mērogā, gan pāri robežām, tikai dažkārt ir vajadzīgs lielāks iedrošinājums. Lai mudinātu gan lielos, gan mazos un vidējos uzņēmumus mērķtiecīgi tiekties uz nākamo izaugsmes fāzi, stiprinot konkurētspēju eksportā, SEB banka piesaka jaunu programmu 20 miljonu eiro apmērā – izaugsmes finansējumu SEB Baltic Venture Debt.

Tas būs palīgs strauji augošiem eksportētājiem, kuru dibinātāji piesaista kapitālu un grib saglabāt pēc iespējas lielāku daļu īpašumtiesību savā uzņēmumā.

Strauja mērogošana tehnoloģiju uzņēmumiem pasaulē nav jaunums, bet Latvijā kā nozare tā attīstās salīdzinoši nesen. Kad pašu savāktais finansējums ir iztērēts, attīstot savu biznesa ideju, talkā nāk vispirms inkubatori, biznesa eņģeļi un akseleratori, nākamajā attīstības fāzē – jau iespēju kapitāla fondi ar miljoniem eiro lielu finansējumu, tomēr tie grib saņemt pretī uzņēmuma daļas, cerot uz ievērojamu peļņu nākotnē. Vēsturiski Baltijas reģionā bankas nav iesaistījušās investīcijās šādos uzņēmumos. SEB banka piedāvā jaunu produktu: aizdevumu biznesa attīstībai līdz 30% apmērā no kopējā piesaistāmā investoru kapitāla, nepārsniedzot 2 miljonus eiro, kas ļauj uzņēmējam saglabāt lielākas īpašumtiesības savā uzņēmumā.

Komentāri

Pievienot komentāru