Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) uzskata, ka Latvijas cukurfabrikām būtu jāturpina ražošanu, tādēļ aicina nozarē iesaistītos pārstāvjus nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus, Db.lv informēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes biroja vadītāja Linda Bille.
"Ir sacelta nevajadzīga ažiotāža, jo neviena no abām cukurfabrikām vēl nav pieņēmusi galējo lēmumu par iespēju pārtraukt ražošanu," uzsver LOSP pārstāve un Latvijas Cukurbiešu audzētāju asociācijas izpilddirektore Aija Ukše.
"Tajā pat laikā uzsveram nepieciešamību skaidri paziņot cukurbiešu audzētājiem, kāds ir pārstrādātāju lēmums par savu turpmāko darbību. Gads jau ir gandrīz beidzies un lēmumu vairs nevar atlikt." Pašreiz cukurbiešu audzētāji ir vienojušies ar cukurfabrikām par 20 % kompensācijas apjomu, kas tiks izmaksāts cukurbiešu audzētājiem gadījumā, ja cukurfabrikas tomēr izlems neražot.
Lauksaimnieki vēlas skaidrību par savu nākotni, jo ir pienācis laiks, kad cukurbiešu audzētājiem nepieciešams ieguldīt līdzekļus tehnikas atjaunošanā. LOSP uzskata, ka cukurfabrikām būtu jāslēdz ar cukurbiešu audzētājiem ilgtermiņa līgumus vismaz uz 3-4 gadiem. "Nav jēgas investēt ražošanā, ja nav drošības par to, ka tā neturpināsies ilgāk par vienu gadu," uzver A.Ukše. "Jāteic, ka daudziem cukurbiešu audzētājiem svarīgākais ir godprtīga ražotāju attieksme."
Saskaņā ar LOSP pārstāvja ekonomikas doktora Jūlija Beļavnieka veiktajiem aprēķiniem, ja cukurbiešu cena Eiropas Savienības (ES) cukura nozares reformas pēdējā gadā samazināsies līdz 19.48 latiem par tonnu (pašreiz ražošanas pašizmaksa statūtsabiedrībās sastāda 20 - 21 Ls/t, savukārt, pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra bruto seguma aprēķina zemnieku saimniecībā mainīgās izmaksas cukurbiešu audzēšanai ir Ls 18 Ls/t), tad tāpat daļu no šī samazinājuma kompensēs ES maksājumi, kas 2007.gadā ir apmēram 9 lati par cukurbiešu kvotas tonnu, bet 2008. un 2009.gadā - vairāk kā 11 lati par cukurbiešu kvotas tonnu.
Summējot par cukurbietēm samaksāto cenu un kompensācijas maksājumus, iznāk, ka biešu audzētāji cukura reformas pēdējā gadā saņemtu 30 latus par cukurbiešu tonnu. Ja audzēšanas pašizmaksa sasniegs 21-22 Ls/t, cukurbiešu rentabilitāte arī 2009.gadā būs 36 - 43 %, kas ir augstāka kā jebkurā citā nozarē. Var secināt, ka, lai arī cukurbiešu audzētāji vēlas saglabāt cukurbiešu iepirkuma cenu līdzšinējā līmenī, tas nevarētu būt noteicošais iemesls, kāpēc pārtraukt audzēt cukurbietes.
"Viss atkarīgs no cukurfabriku lēmuma un iespējām panākt vienošanos ar cukurbiešu audzētājiem," teic LOSP valdes priekšsēdētājs Valdis Dzenis.