Lietuvas valdība neplāno izmantot valsts budžeta līdzekļus, lai glābtu nacionalizēto Latvijas Krājbankas mātesbanku Snoras, otrdien apliecināja Lietuvas finanšu ministre Ingrīda Šimonīte.
«Neviens netaisās glābt Snoras no budžeta līdzekļiem,» viņa sacīja, atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai Lietuvas valsts budžetā ir atvēlēta nauda bankas glābšanai un kāda varētu būt šādas glābšanas ietekme uz nākamā gada valsts budžeta deficīta rādītāju.
Taču, ja izrādīsies, ka bankā nav pietiekami daudz naudas, lai atmaksātu apdrošinātos noguldījumus, varas institūcijas izmantos noguldījumu apdrošināšanas fondu un piesaistīs līdzekļus kapitāla tirgos, pastāstīja ministre un piemetināja, ka tiks rūpīgi izvērtēts, kādu risinājumu labāk izvēlēties.
Šimonīte uzsvēra, ka 2012.gada valsts budžetā nebūs iekļauta īpaša sadaļa Snoras glābšanai.
«Ja [bankas] aktīvu vērtība būs pārāk maza pat tam, lai segtu apdrošinātos noguldījumus, tiks izmantoti investoru apdrošināšanas fonda noguldījumu un saistību aktīvi. Ja ar to nepietiks, valstij būs jāaizņemas,» atzina Lietuvas finanšu resora vadītāja.
Pašlaik noguldījumu apdrošināšanas fonda vērtība ir 1,66 miljardi litu (338 miljoni latu), savukārt noguldījumu apmērs bankā Snoras, uz kuriem attiecas apdrošināšanas mehānisms, sasniedz aptuveni četrus miljardus litu (816 miljonus latu).
Lietuvā noguldījumu apdrošināšanas fonds darbojas kopš 1996.gada, kurš paredzēts, lai izmaksātu kompensācijas bankrotējušu banku noguldītājiem ‒ fiziskām un juridiskām personām. Maksimālais izmaksas apmērs vienam noguldītājam noteikts 100 tūkstoši eiro (70 280 latu). Obligātās iemaksas fondā veic komercbankas un kredītsabiedrības.
Lietuvas valdība 16.novembrī nacionalizēja 100% bankas Snoras akciju, kuru kontrolpakete piederēja Krievijas uzņēmējam Vladimiram Antonovam. Lietuvas centrālā banka saņēmusi informāciju no ārvalstīm, ka Snoras aktīvos trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā.
Savukārt Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 21.novembrī nolēma apturēt Snoras meitasbankas Latvijas Krājbankas visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz konstatēto līdzekļu iztrūkumu bankā, par ko ir informēta Ģenerālprokuratūra.
Snoras pieder nedaudz vairāk kā 60% Latvijas Krājbankas akciju. Pēc aktīvu apmēra Latvijas Krājbanka septembra beigās bija devītā lielākā no 31 Latvijas bankas.