Laikā, kad benzīna cena Latvijā pārsniegusi psiholoģisko lata robežu, naftas ieguves iespējas Latvijā vēl arvien ir samērā nenoteiktas- valsts par komersantu līdzekļiem šīs iespējas pēta, bet normatīvās bāzes nav, šodien raksta Dienas bizness.
Kopš 2011.gada septembra vairs nav piemērojami MK noteikumi, kas regulē ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi, bet jauni noteikumi joprojām nav izstrādāti. Neskaidrā situācija dara piesardzīgus komersantus, kuri ieguvuši ogļūdeņražu ieguves licences. «Mums vajadzīga spēkā esoša normatīvā bāze, lai varētu plānot investīciju apjomu, pabeigt izpēti un lemt par tālāko darbību,» uzsver SIA Baltic Oil Management (BOM) valdes priekšsēdētāja Sigita Poželaite. BOM ir vienīgais komersants, kurš sācis reālu darbību atbilstoši saņemtajai licencei. Jauno noteikumu projekts gan liekot šaubīties par to atbilstību komersantu interesēm. SIA BOM ir iesniegusi savus priekšlikumus noteikumu izstrādātājiem, taču diskusijas joprojām turpinās. «Pirmkārt, mēs gribētu, lai noteikumos nodalītu ogļūdeņražu ieguvi jūrā no ieguves uz sauszemes. Jābūt atšķirīgiem nosacījumiem, vai licences laukums aptver valsts īpašumu, kā tas ir jūrā, vai privātīpašumu, kā tas ir, piemēram, Gudenieku atradnēs, kur strādājam,» skaidro S. Poželaite.
Viņa stāsta, ka izpētes procesā komersantam visi iegūtie dati jānodod valsts Ģeoloģijas dienestam datu bāzes veidošanai, jo pašreiz valsts institūciju rīcībā ir tikai PSRS laikā iegūtie dati, par kuru ticamību neviens nevar atbildēt. Taču dati, kurus prasa valsts, pārsniedz to datu apjomu, kas nepieciešams uzņēmumam, lai lemtu par ogļūdeņražu biznesa komerciālo izdevīgumu. «Tā ir milzīgas izmaksas, kuras valsts nekādā veidā nekompensē,» uzsver S. Poželaite. Faktiski iznāk, ka uzņēmums par saviem līdzekļiem veido ogļūdeņražu atradņu ģeoloģisko datu bāzi, bet komercdarbības attīstīšanai valsts nenodrošina pat likumdošanu.
«Šī ir viena no nopietnas izpētes vērtām jomām un potenciāls tai noteikti ir. Patlaban gan ir grūti pateikt, cik liels, jo praktiskā ieguve notikusi fragmentāri, bet jūrā, kur varētu būt lielākais potenciāls, nemaz vēl nav sākta. Vienlaikus ar nožēlu jāsecina, ka zemes dzīļu izpēte un apguve ir nonākusi tiesiskas nenoteiktības situācijā, jo iepriekšējais regulējums vairs nav spēkā un pašreizējie secinājumi rāda, ka ir bijis nepilnīgs un neprecīzs. Šī situācija noteikti ir jālabo, tāpēc no savas puses apņemos virzīt nepieciešamo regulējumu, pie kura izstrādes jau patlaban notiek aktīvs darbs, tostarp konsultējoties arī ar licenču saņēmējiem,» DB sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Viņš uzsver, ka patlaban viens no aktuālākajiem jautājumiem ir par to, kas veiks izpēti. Šajā gadījumā ir jāsabalansē privāto investoru, valsts un visas sabiedrības intereses. «Lai arī investoriem ir jābūt saprātīgai atdevei no investīcijām, tomēr arī valstij ir jāspēj iegūt informācija par zemes dzīļu potenciālu, par kura apguvi interese arvien pieaug. Tāpēc būtu jādomā, kā organizēt izpēti ar privātajiem investoriem un atbildīgajiem dienestiem no valsts puses. Jārada tiesiskais regulējums, lai visas puses apzinātos situāciju un skaidri zinātu spēles noteikumus,» tā D. Pavļuts.