Ārzonas līdzekļi, kas aizplūst no krīzes skartās Kipras, palīdz augt Latvijas banku piesaistīto depozītu apjomam, jo tajās ienāk noguldījumi no Krievijas un citām bijušajām Padomju valstīm, raksta Reuters.
Patlaban nerezidentu depozīti veido gandrīz 50% no kopējā banku piesaistītā noguldījumu apjoma, kas ir rekordliels apjoms, un to galvenokārt veicina fakts, ka Latvija atrodas tuvu Krievijai. Valsts ir piesaistījusi līdzekļus gan no uzņēmējiem, gan bagātām privātpersonām, un kā liecina FKTK dati, nerezidentu depozītu apjoms kopš 2010. gada beigām ir audzis par 25% līdz 5,8 miljardiem latu.
«Tāpat kā mēs eksportējam loģistikas pakalpojumus, mēs arī eksportējam finanšu pakalpojumus,» intervijā Reuters stāstījis Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājs Kristaps Zakulis, atsaucoties uz ostu, dzelzceļa un tranzīta plūsmu. «Mēs šim Austrumu tirgum esam tuvi. Mēs runājam tādā pašā valodā kā viņi, nemaz nerunājot par vēsturisko nostaļģiju,» uzsvēris FKTK vadītājs.
«Ir signāli, ka nauda, kas nesen bija Kipras bankās, ir pārvietojusies uz Latviju,» apstiprinājusi arī Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace.
K. Zakulis atzīst, ka pastāv risks – nauda var pamest bankas, ja parādīsies signāli par iespējamu nestabilitāti, kas arī var iedragāt arī sektora reputāciju. Tāpat pastāv risks piesaistīt apšaubāmu kapitālu, tādēļ FKTK darbs ir pārliecināties, ka tirgus dalībnieki, kas strādā ar nerezidentu biznesu, atpazīst riskus.
Tomēr Reuters uzsver, ka banku uzraugs uzmanīgi vēro noguldījumu attīstību Latvijā, ņemot vērā, ka vairākas bankas iepriekš ir bijušas saistītas ar naudas atmazgāšanas darījumiem.
K. Zakulis skaidro, ka Latvijai ir spēcīga likumdošana un laba pieredze, lai pārbaudītu, ka bankas nepiedalās naudas atmazgāšanas veicināšanā. Arī kāds Eiropas Savienības pārstāvis Reuters sacījis, ka Latvija ir uzlabojusi banku uzraudzību pēc krīzes.