Martā banku piesaistīto kopējo noguldījumu atlikums saruka par 3,2% jeb 633 miljoniem eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apkopotie dati.
Rezidentu noguldījumi iepriekšējā mēnesī samazinājās par 5,3% jeb 539,1 miljonu eiro, ko galvenokārt noteica valdības noguldījumu sarukums par 39% jeb 516,8 miljoniem eiro, atmaksājot Eiropas Komisijai daļu no starptautiskā aizdevuma.
Tāpat nedaudz saruka arī nerezidentu noguldījumi - par 1% jeb 93,9 miljoniem eiro, ko pamatā noteica ASV dolāra vērtības samazināšanās, skaidro FKTK pārstāvji.
Laikraksts Dienas Bizness jau martā rakstīja, ka Krievijas un Ukrainas konflikts pagaidām neatspoguļojas pieaugošās nerezidentu naudas plūsmās uz Latviju.
FKTK pārstāvji skaidro, ka janvārī bija vērojams straujāks nerezidentu noguldījumu apjoma kāpums – par 3,5% jeb 330 miljoniem eiro, taču nākamajā mēnesī tas atkal samazinājies. FKTK min, ka jau iepriekšējos gados ziemas mēnešos varēja vērot līdzīgas tendences, un, kā norāda komisijas pārstāve Laima Auza, nerezidentu noguldījumi, it īpaši, ja salīdzina datus tik īsā termiņā kā mēnesis, mēdz būt svārstīgāki, jo pietiek ar to, ka viens vai pāris ārvalstu klienti veic kādu lielāku regulāro maksājumu mēneša beigās, lai kopējā statistika mainītos.
Nākotnē ietekme būs iespējamajām Rietumvalstu sankcijām pret Krieviju, tomēr, ņemot vērā, ka pagaidām nekādas būtiskas izmaiņas politikā nav apstiprinātas, arī nākotnē, visticamāk, sankcijas nebūs tik stingras, lai ietekmētu nerezidentu naudas plūsmas, pieļauj banku pārstāvji.
«FKTK prognoze ir nemainīga – prognozējam, ka nerezidentu noguldījumu apjoms šogad varētu turpināt pakāpeniski pieaugt atbilstoši iepriekš novērotajai tendencei,» norāda FKTK. Latvijas Komercbanku asociācija pieļauj, ka nākotnē daļa Krievijas vai Ukrainas noguldītāju savas naudas glabāšanai varētu izvēlēties Latvijas bankas, tomēr, visticamāk, ļoti liels līdzekļu apjoms bankās neieplūdīs, norāda LKA vadītājs Mārtiņš Bičevskis.