Nerezidentu apkalpošana bankās ir augsta riska bizness, bet Latvijā patlaban ir zemas spējas savaldīt šo risku, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja Finanšu kapitāla un tirgus uzraudzības komisijas (FKTK) vadītājs Pēters Putniņš.
Viņš uzsvēra, ka nerezidentu naudas apkalpošana nav negatīva parādība pati par sevi. Tomēr ir jārēķinās ar riskiem, ko nerezidentu noguldījumi nes, jābūt spējai tos kontrolēt. Latvijā patlaban šī spējas esot zemas.
Vienlaikus Putniņš piebilda, ka ir jautājums par to, vai Latvijas bankās saglabāsies tik liela proporcija nerezidentu noguldījumu, kad spējas tos kontrolēt uzlabosies.
Apstāklis, ka Latvijā salīdzinājumā ar citām valstīm skandalozie gadījumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas pārkāpumu jomā Latvijas kredītiestādēs ir pārāk bieži, ir rādītājs, ka situācija ir jāuzlabo un steidzami, sacīja Putniņš.
Viņš atzina, ka problēmas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas jomā pastāv daudzās valstīs, taču Latvijā skandalozo gadījumu skaits esot pārāk liels.
Putniņš arī norādīja, ka situācija noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā saglabājās kā iepriekš, taču FKTK intensificējot uzraudzību, vadoties no risku izvērtējuma.
FKTK vadītājs atgādināja, ka patlaban visās nerezidentus apkalpojošās bankās tiek veikts neatkarīgais novērtējums. Augustā būšot pirmie slēdzieni, pēc kuriem varēšot saprast, «kur mūsu sistēma atrodas starptautiskā nozīmē».
Ņemot vērā šos slēdzienus varēs izvedot katrai bankai individuālu atveseļošanās plānu. Ja bankas tos neievēros, tiks apsvērtas individuālas sankcijas.
Pagaidām bankas ar FKTK un auditoriem sadarbojoties teicami. Kā norādīja Putniņš, represijas un sankcijas nav pašmērķis, bet galēja rīcība.
FKTK vadītājs arī pauda cerību, ka neviena cita banka nesakos Trasta komercbankas. Atbilde esot pašu banku rokās, piebilda FKTK vadītājs.
Kā ziņots, Eiropas Centrālā banka pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas ierosinājuma 3.martā anulēja Trasta komercbankas licenci.