Nerezidentu noguldījumu apjoms Latvijas bankās tuvāko piecu gadu laikā var pieaugt līdz 12 miljardiem latu; to veicinās eiro ieviešana.
Šodien naudas atmazgāšanas risku novēršanai Latvijas bankas tērē desmit reižu vairāk resursu nekā pirms septiņiem gadiem, nerezidentu apkalpošana bankām ir riskanta, bet ienesīga, taču labumu dod arī Latvijas reālajai ekonomikai, intervijā DB pauda Latvijas lielākās nerezidentu noguldījumu apkalpotājas ABLV Bank līdzīpašnieks un vadītājs Ernests Bernis.
Sarunā ar DB E. Bernis pauda, ka ar šo naudu jāmāk strādāt. Banka skatoties uz kreditēšanas iespējām, tajā skaitā vietējo uzņēmumu kreditēšanu. Pārējais tiek izvietots vērtspapīros un depozītos citas ārvalstu bankās. Jārēķinās, ka var būt momenti, kad noguldījumi aizplūdīs, tāpēc noteiktai aktīvu daļai jābūt likvīdai un pieejamai jebkurā brīdī.
Savukārt kredītos bankas mērķis ir ieguldīt līdz 25% no bankas aktīviem. «Šo ciparu ievērosim turpmākos piecus gadus, jo tas mums ir komfortabli. Ekonomikas izmēra un mūsu spējas dēļ izsniegt kredītus diez vai varēsim apgūt vairāk naudas. Jebkurā gadījuma tie ir simtiem miljonu latu jaunos kredītos tuvākajos piecos gados. Kredītu finansēšanai šobrīd izmantojam tos līdzekļus, ko piesaistījām, izplatot obligācijas, līdz šim 150 miljonu latu apjomā un plānojam emitēt vēl 200 miljonu latu. Arī tirgū kopumā, es domāju, no sešiem miljardiem nerezidentu naudas aptuveni viens miljards latu ir izsniegts kredītos, galvenokārt Latvijā. Mūsu gadījumā Latvijas uzņēmumiem sniegtie kredīti ir ap 80%. Depozītus ar termiņu līdz gadam šobrīd pieņemam ierobežotos apjomos, jo nevaram bez ierobežojuma pieņemt depozītus – kur es likšu naudu? Bija gadījumi, kad atteicām pieņemt ievērojamas, desmitos miljonu eiro mērāmas summas pērn,» skaidroja ABLV Bank vadītājs.