Gadījumā, ja ASV ekonomika atkal iekļūs recesijā, kā to paredz vairāki ekonomisti, «asins nolaišana» var būt daudz sāpīgāka nekā tas bija pirmajā reizē, raksta ASV laikraksts The New York Times.
ASV ekonomika patlaban ir daudz vājākā nekā pēdējās recesijas laikā – 2007. gada decembrī. Lielākā daļa rādītāju – bezdarba līmenis, ienākumu apjoms, ražošana tostarp arī rūpnieciskā ražošana – ir daudz sliktākā stāvoklī, nekā tas bija pirms iepriekšējās recesijas. Arī ASV izaugsme ir bijusi tik vāja, ka nav atgūtas pirmskrīzes pozīcijas, lai arī atveseļošanās tehniski sākās 2009. gada jūnijā, uzsver laikraksts.
«Tā būtu katastrofa, ja iestātos jauna recesija, ņemot vērā to, ka mēs neesam vēl atkopušies no iepriekšējās,» skaidro Konrāds Dekvadros, RDQ Economics vecākais ekonomists.
Iepriekšējā ekonomikas krituma laikā kredītu burbulis lika amerikāņiem šķirties no saviem ietaupījumiem, taču šobrīd tiem vairs nav atlicis nekas ko zaudēt. Tomēr pats ļaunākais ir tas, ka politiķi ir izmantojuši gandrīz visus to rīcībā esošos ekonomikas instrumentus, lai cīnītos ar recesiju un tagad tiem ir atlicis maz variantu, skaidro The New York Times.
Bažas par tuvojošos recesiju ir pieņēmušās spēkā pēc pēdējā laika notikumiem – starptautiskās reitingu aģentūras Standard & Poor’s lēmuma samazināt ASV kredītreitingu un parādu krīzes izplatības Eiropā.
Par situācijas nopietnību liecina arī ASV prezidenta Baraka Obamas svētdienas uzstāšanās radio, kurā viņš norādīja, ka ASV «svarīgākais uzdevums» pašlaik ir ekonomikas izaugsmes nodrošināšana un jaunu darba vietu radīšana. Arī ASV finanšu ministrts Timotijs Gaitners sarunā ar telekanālu CNBC uzsvēra, ka valsti sagaida «daudz darba», lai atrisinātu finanšu problēmas.
Tomēr cipari ir biedējoši, raksta The New York Times. Četros gados, kopš iepriekšējās recesijas sākuma, ASV darbspējīgo iedzīvotāju skaits ir pieaudzis par 3%. Ja valsts ekonomika būtu kārtībā – darba vietu skaits pieaugtu apmēram tik pat, taču ir noticis pretējais – pašlaik ASV ekonomikā darba vietu skaits ir par 5% mazāks nekā tas bija pirms recesijas.