Grieķijas starptautiskie kreditori, iespējams, piekrituši Atēnām pagarināt aizdevuma programmu, lai parādu nomocītā valsts varētu «savaldīt» savu budžeta deficītu. Izskanējušās ziņas gan noliedzis Eiropas Centrālās bankas (ECB) valdes loceklis Jorgs Asmusens.
Atsaucoties uz projekta melnrakstu, Vācijas laikraksts Süddeutsche Zeitung raksta, ka aizdevēji vienojušies Grieķijai piešķirt vairāk laika, lai valsts ieviestu nepieciešamās reformas. Tāpat pagarināts arī laika posms, kurā jāspēj privatizēt atsevišķus valsts uzņēmumus. Dokumentā esot arī teikts, ka Grieķija saņems starptautiskā aizdevuma nākamo maksājumu, bez kura valstij nauda varētu beigties jau novembrī.
Tikmēr J. Asmusens norādījis, ka patlaban nekāda kopēja vienošanās nav parakstīta. «Es arī to esmu lasījis. Patlaban nav nekādas noteiktas vienošanās starp troiku [Grieķijas starptautiskajiem aizdevējiem] un Grieķijas valdību. Viņi ir panākuši ievērojamu progresu, tomēr galapunkts vēl nav sasniegts,» J. Asmusena sacīto citē AFP.
Viņš norādīja, ka patlaban Grieķija atrodas situācijā, kurā valsts ieņēmumi nespēj segt izdevumus. Tas nozīmējot, ka gadījumā, ja Grieķijai tiks atļauta budžeta deficīta mērķa atlikšana par diviem gadiem, citām eirozonas valstīm nāksies Atēnām piešķirt vairāk naudas.
Tikmēr Grieķijas koalīcijas partijas bloķējušas papildus taupības pasākumu pieņemšanu, jo tām nav pieņemamas atsevišķas darba tirgus reformas. Grieķijas aizdevēji – Eiropas Savienība un Starptautiskais Valūtas fonds – vēlas, lai Atēnas samazinātu algas un dažādus pabalstus, kas savukārt grieķiem nav pieņemams. Papildus taupības pasākumi 11,5 miljardu eiro apmērā nepieciešami, lai Grieķija nodrošinātu starptautiskā aizdevuma saņemšanu.
Grieķija vēlas panākt starptautiskā aizdevuma programmas budžeta deficīta mērķu izpildīšanas termiņa pagarināšanu par diviem gadiem, jo valsti piemeklējusi negaidīti smaga recesija. Db.lv jau vēstīja, ka Grieķijas prognozē – ekonomika šogad saruks daudz vairāk nekā lēsts iepriekš. Saskaņā ar Grieķijas aplēsēm, valsts ekonomika šogad samazināsies par 6,5%, kas ir daudz lielāks kritums nekā tika prognozēts martā.