Padziļinātas recesijas dēļ Itālijai būs nepieciešams vairāk laika, lai sasniegtu budžeta deficīta mērķi, pavēstījis valsts premjers Mario Monti, ziņo Euobserver. Tādējādi valsts sekojusi Spānijas pēdās, kura iepriekš pavēstījusi par budžeta deficīta samazināšanas problēmām.
Pašlaik Roma prognozē, ka valsts ekonomika šogad samazināsies par 1,2% no IKP un budžeta deficīta mērķi 0,1% apmērā nākamajā gadā neizdosies sasniegt, bet sabalansēts budžets būs iespējams tikai 2015. gadā. Savukārt Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) Itālijas nākotni zīmē vēl drūmākās krāsās, prognozējot, ka Itālijas ekonomika samazināsies par 1,9%.
Db.lv jau vēstīja, ka Spānija iepriekš pavēstīja par smagāku recesiju nekā iepriekš prognozēts un tadējādi nespēšanu sasniegt iepriekš noteikto budžeta deficīta mērķi. Vēstis no Madrides ar jaunu sparu uzviļņoja pieklusušās sarunas par aizdevumu Spānijai, kuru «pavilkt» nebūtu eirozonas spēkos.
Vēlāk Spānija lūdza Eiropas Savienībai (ES) atļauju noteikt augstāku budžeta deficīta mērķi, kam bloks arī piekrita. Tas izraisīja kritiku, ka ES nepārtraukti atkārtotā mantra par fiskālo disciplīnu ir nekas vairāk kā «tukšu salmu kulšana».
Nedēļas sākumā SVF brīdināja, ka stingrāks taupības režīms Spānijā stāvokli tikai pasliktinās. SVF galvenais ekonomists Olivers Blanšards norādīja, ka SVF nevēlētos, lai Spānijā nodarbotos ar lielāku fiskālo konsolidāciju.
Vēstīts arī, ka Madrides aizņemšanās izmaksas sasniegušas 6% robežu, kas tiek uzskatīta par neilgtspējīgu. O. Blanšards arī norādīja, ka vērtspapīru tirgi «šizofrēniski» uzņem diskusijas, kas saistītas ar taupības un izaugsmes attiecībām, eirozonas valstīm radot «nolādēts, ja jūs darat – nolādēts, ja jūs nedarat» situāciju.