Problēmas, kas radušās aizņemoties gadu desmitiem uz priekšu, lai arī patlaban nav investoru uzmanības centrā, tomēr latenti gaida iespēju sagādāt galvassāpes ne tikai finanšu tirgiem, bet arī globālajai ekonomikai kopumā.
Kipras notikumi bankām liks aizvien kritiskāk izvērtēt ne tikai investīciju pozīcijas, mēģinot atbrīvoties no vērtspapīriem, kuri ir ar tā dēvēto toksisko ievirzi, un kvalitatīviem vērtspapīriem, kuru cenas ir pārvērtētas, bet arī stingrāk raudzīties uz kredītņēmējiem, kas varētu radīt problēmas daudziem ekonomisko problēmu nomāktiem eirozonas dienvidu valstu mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, kuri jau tagad cieš no ekonomikā izsludinātas jostu savilkšanas.
Kiprai uzspiestais glābšanas plāns, kas paredz ķeršanos pie banku noguldītāju kontiem, rada nedrošu situāciju attiecībā uz lielas naudas turēšanu vājāko eirozonas valstu bankās, līdz ar to iespējamā līdzekļu migrācija, kreditēšanas un līdz ar to arī kopējos ekonomiskos nosacījumus šajās valstīs tikai pasliktinās.
Mazie un vidējie uzņēmēji ir Spānijas un Itālijas lielākie darbadevēji, līdz ar to problēmas no korporatīvā sektora aizvien vairāk pāries uz mājsaimniecībām, kurām arī būs grūtāk tikt galā ar treknajos gados uzņemtajām kredītsaistībām, tādējādi banku sektoru padarot aizvien smagnējāku, liekot tam aizvien vairāk līdzekļu uzkrāt nedrošajiem kredītiem, kas savukārt vēl vairāk apgrūtinās naudas ieplūšanu novārdzināto valstu ekonomikās.
Lieki teikt, ka abu valstu (kuras kopā veido 28% Eiropas monetārās savienības ekonomikas apjoma salīdzinājumā ar Kipras 0,2%) banku varbūtējā glābšana no problēmām ne tuvu nebūs tas, ar ko eirozonas pīlāriem nācies saskarties līdz šim.
Kā raksta Reuters, trīs lielāko Spānijas kreditējbanku – Santander, BBVA un Caixabank peļņa pērn vidēji kritusies par 60%. Vienlaikus aģentūra ziņo, ka 24 miljardu eiro vērta līdzekļu norakstīšana, ko veikusi Spānijas valstij piederošā Bankia, novedusi pie rekordzaudējumiem 19,2 miljardu eiro apmērā. Arī Itālijā neklājas viegli. Divas lielākās Apenīnu pussalas bankas Intesa Sanpaolo un UniCredit slikto kredītu uzkrājumiem novirzījušas 14 miljardus eiro.
«Diezgan viennozīmīgi, skaidrs, ka Kipra ir tikai un vienīgi posms eirozonas problēmu ķēdē. Būtiskākais jautājums ir tāds: vai tas ir pēdējais posms? Šķiet, ka tirgus tā gluži nedomā. Joprojām ir liela neskaidrība attiecībā uz Itālijas nākotni, kas būtība dzīvo bez reālas lemtspējīgas valdības. Kipras risinājuma ilgtspēja joprojām ir miglā tīta. Neviens īsti nezina cik ilgi Kipras bankās būs spēkā kapitāla kontroles mehānismi,» pašreizējo situāciju finanšu tirgos vērtē investīciju bankas Porta Finance partneris Mikus Janvars.