Finanšu krīzes nomocītā Kipra saņēmusi starptautiskā aizdevuma maksājumu divu miljardu eiro apmērā, kas nepieciešams, lai valsts izvairītos no ekonomiskā sabrukuma.
Nākamais maksājums – viena miljarda eiro apmērā – Kiprai tiks piešķirts jūnijā. Kopumā valsts no starptautiskajiem aizdevējiem saņems desmit miljardus eiro. Apmaiņā pret starptautisko aizdevumu Kipra martā piekrita piemērot nodevu noguldījumiem, kas pārsniedz 100 tūkstošus, kā arī veikt banku sistēmas reformu.
Pozitīvs lēmums pieņemts arī par Grieķijas aizdevuma kārtas 7,5 miljardu eiro apmērā piešķiršanu.
Lemjot par starptautiskā aizdevuma maksājuma kārtas piešķiršanu Kiprai, eirozonas finanšu ministri arī veltījuši atzinīgus vārdus valsts pūliņiem restrukturizēt savu banku sistēmu. Savukārt Grieķijai nepieciešams lielāku uzmanību pievērst nodokļu iekasēšanai, lai panāktu to, ka taupības pasākumi valsts iedzīvotājus skar godīgi.
Eirozonas ministri saņēmuši kompāniju Deloitte Italy un Moneyval pētījuma rezultātus par naudas atmazgāšanu Kiprā. Paredzēts, ka rezultāti netiks publiskoti. Komentējot pētījuma rezultātus, Eirogrupas vadītājs Jerūns Dijselblūms pavēstījis, ka tas apliecina – Kiprā juridiskais ietvars, lai novērstu naudas atmazgāšanu, ir kārtībā, bet pietrūkstot apņēmības to īstenot.
Tomēr, kā medijam Euobserver pastāstīja anonīmi avoti ES institūcijās, pētījumā secināts, ka Kipras bankām ir problēmas ar savu klientu identitātes noskaidrošanas. «Ja jūs lūkojoties uz cipariem, tad Kipras varasiestādes pēdējos mēnešos ir identificējušas tikai vienu vai divas aizdomīgas transakcijas, savukārt Deloitte konstatēja trīsdesmit reizes vairāk,» anonīmo avotu sacīto citē Euobserver.
Nevēlēšanās pētījumu padarīt publisku saistāma ar Vācijas vēlēšanu tuvošanos. Gadījumā, ja Vācijas iedzīvotāji redzētu pētījumu, viņiem varētu pazust visa vēlme piedalīties Kipras glābšanā, kas apgrūtinātu kancleres Angelas Merkeles izredzes uzvarēt vēlēšanās.