Parādu krīzes māktās Kipras valdība un centrālā banka pēc tam, kad valsts parlaments noraidīja starptautisko aizdevumu, uzsākušas darbu pie alternatīva pasākumu izstrādes, kas palīdzētu izvairīties no draudošās maksātnespējas.
«Tehnisko ekspertu komanda ir devusies uz centrālo banku, lai izvērtētu veidus, kādā īstenot plānu B – atrast veidus, kādos iegūt daļu no nepieciešamajiem 5,8 miljardiem eiro,» Kipras valdības runasvīru Kristu Stilianidu (Christos Stylianides) citē aģentūra AP. Iespējamā nauda varētu tikt iegūta no Kipras sociālo apdrošināšanas fondu rezervēm, kas ir aptuveni piecu miljardu eiro apmērā. Papildus līdzekļus varētu iegūt arī veicot banku apvienošanos, kā arī izsniedzot parādzīmes, kuras piesaistītas Kipras dabasgāzes atradnēm.
Tāpat salas glābšanā varētu piedalīties arī Krievija, kuras galvaspilsētā Maskavā ieradies Kipras finanšu ministrs Mihails Saris (Michalis Sarris), lai pārrunātu iepriekš izsniegtā aizdevuma 2,5 miljardu eiro apmērā pagarināšanu. Pēc sarunām ar Krievijas finanšu ministru Antonu Silunovu nekas konkrēts neesot panākts, tomēr abas puses palikušas apmierinātas ar «labo sākumu». Iepriekš izskanēja, ka Krievijas, kura ir neapmierināta ar iespējamo nodevu noguldījumiem, energokompānija Gazprom varētu palīdzēt glābt Kipru apmaiņā pret tiesībām veikt izpēti iespējamajās valsts dabasgāzes atradnēs jūras ekonomiskajā zonā.
Tikmēr Kipras Pareizticīgā baznīca piedāvājusi palīdzību valsts glābšanā, nododot savus īpašumus valdības rīcībā. «Lai izvairītos no ekonomikas sabrukuma, visa baznīcas manta ir valsts rīcībā,» paziņojis ietekmīgās Kipras Pareizticīgās baznīcas arhibīskaps Hrizostoms II.
Viņš arī norādīja, ka baznīca ir piedāvājusi ieķīlāt savus plašos īpašumus, lai uzpirktu valdības parādzīmes. Arhibīskaps tomēr atteicies komentēt, cik daudz finanšu līdzekļu šādā ceļā būtu iespējams iegūt. Kipras Pareizticīgā baznīca ir lielākais valsts zemes īpašnieks un tai pieder arī daudzi uzņēmumi, ieskaitot banku Hellenic Bank.
Db.lv jau vēstīja, ka Kipras parlaments noraidījis pretrunīgi vērtēto starptautisko aizdevumu, kura ietvaros noguldījumiem tiktu piemērota vienreizēja nodeva. Pēc balsojuma Kiprā uzsākušās sarunas par alternatīva glābšanas plāna izveidi. Tikmēr Austrijas finanšu ministre Marija Fektere pavēstījusi, ka nākamais solis ir jāsper Kiprai, jo Eiropas Centrālā banka valsts kredītiestādes «neuzturēs pie dzīvības», ja netiks apstiprināts starptautiskais aizdevums.