Ģeogrāfiskais tuvums, valodas barjeras trūkums un vēsturiskās saites ir īpaši svarīgi priekšnoteikumi veiksmīgas ekonomiskās sadarbības nodrošināšanai. Latvijas – Baltkrievijas ekonomiskās attiecības jau sen ir pārkāpušas pirkšanas – pārdošanas slieksni.
Latvijā darbojas montāžas ražotnes MTZ, Belkomunmaš un citām Baltkrievijas rūpnīcām. Ir vesela virkne projektu transportā un loģistikā, tehnoloģiju attīstībā, celtniecībā, farmācijā, tekstilrūpniecībā, kas abu valstu ekonomiskās attiecības var pacelt kvalitatīvi augstākā līmenī. Latvijai un Baltkrievijai ir jāpapildina vienai otru – Latvija var nodrošināt Baltkrievijai pieeju Eiropas Savienības tirgum, bet Baltkrievija var nodrošināt Latvijai pieeju NVS tirgum. Jaunas perspektīvas pavērsies ar š.g. jūliju, kad pilntiesīgā spēkā stāsies Krievijas, Baltkrievijas un Kazahstānas Muitas savienība (lai gan līdz tam savienības dalībvalstīm vēl jāatrisina virkne neskaidru jautājumu).
Pēc 2009. gada statistikas datiem Baltkrievija bija viens no galvenajiem Latvijas tirdzniecības partneriem, pēc eksporta apjomiem Baltkrievija ir 11. vietā ar 182 milj. USD, bet pēc importa apjomiem Baltkrievija atrodas 6. vietā ar 325 milj. USD. 2009. gadā Latvijas – Baltkrievijas tirdzniecības apjomi objektīvu apsvērumu dēļ kritās. Tomēr ir jāņem vērā, ka nav lietderīgi skatīties statistiku tikai absolūtos skaitļos, jo atsevišķu produktu grupās, piemēram, naftas produktiem, metālprodukcijai, celtniecības materiāliem ir pieauguši apjomi, taču cenu krituma dēļ ir samazinājums naudas izteiksmē.
Pēdējo gadu laikā ir aktivizējušies Latvijas – Baltkrievijas divpusējie kontakti – ir notikusi vizīšu apmaiņa abu valstu premjeru, ārlietu un citu nozaru ministru līmenī. Ņemot vērā Baltkrievijas valsts iekārtu, kontakti augstākajā līmenī ir būtiski sadarbības projektu realizācijai. Nozīmīga ir sadarbība pilsētu starpā, piemēram, Rīga – Minska, Daugavpils – Vitebska, Liepāja – Gomeļa. Darbojas starpvaldību komisija ekonomikas un tirdzniecisko sakaru jautājumos, kas ir visnotaļ efektīvs instruments savstarpējo saimniecisko sakaru veicināšanai un problēmjautājumu risināšanai.
Baltkrievija Latvijas uzņēmējiem ir iespēju zeme, kaut vai tāpēc vien, ka viena pati Minska ir gandrīz tikpat liels tirgus kā visa Latvija. Labvēlīgus apstākļus rada pēdējā laikā aktivizējušās Baltkrievijas politiskās attiecības ar Eiropas Savienību, lai gan Latvijas uzņēmējiem līdz ar to ir jārēķinās ar konkurences pieaugumu no pārējo ES dalībvalstu puses, arī kompetentās Baltkrievijas varas iestādes paliek izvēlīgākas potenciālo investoru atlasē. Ekonomiskā krīze spieda Baltkrieviju vērsties pēc palīdzības pie Starptautiskā Valūtas fonda, kura izvirzītie priekšnoteikumi aizņēmuma saņemšanai darbojas kā virzītājspēks uzņēmējdarbības vides uzlabošanai – ir noteikti atvieglojumi uzņēmumu reģistrācijai, licencēšanai un sertifikācijai konkrētiem uzņēmējdarbības veidiem, valsts ir apņēmusies samazināt (līdz šim ļoti daudzskaitlīgās) pārbaudes uzņēmumos un paātrināt privatizācijas procesu. Taču valsts sektors joprojām nesamērīgi dominē pār privāto sektoru, birokratizācijas līmenis joprojām ir visai augsts un administratīvās un juridiskās procedūras necaurskatāmas.
Ņemot vērā pieaugušo Latvijas uzņēmēju interesi, sadarbībā ar Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras Liepājas nodaļu 2009. gada 22. jūlijā savu darbu atsāka Baltkrievijā strādājošo Latvijas uzņēmēju biznesa klubs. Kluba mērķis ir nodrošināt tikšanās vietu Latvijas un Baltkrievijas biznesa struktūrām, veicināt sadarbību vēstniecības un uzņēmēju starpā, nodrošināt jaunus kontaktus Latvijas kompānijām, nodrošināt pieredzes un informācijas apmaiņu par uzņēmējdarbības vidi Baltkrievijā. Kluba sanāksmes notiek ik mēnesi. Papildus tam, vēstniecība sniedz uzņēmējiem informāciju, kā arī palīdz veidot kontaktus un, savu iespēju ietvaros, risināt radušās problēmas.
Kontaktpersona par ekonomiskajiem jautājumiem vēstniecībā ir 2. sekretārs Guntis Lapsa, ar kuru var sazināties pa e-pastu [email protected] vai telefonu +395-17-2847288.
Gaidīsim Jūs mūsu klubā un centīsimies palīdzēt ar informāciju un padomu.