Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi noziedzīga grupējuma darbību, kas, izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus, nodarījis valsts budžetam pusmiljona latu kaitējumu.
Noziedzīgās shēmas galvenie organizatori ir iepriekš tiesāti par izspiešanu un laupīšanu organizētā grupā. Viens no organizatoriem 2012. gada sākumā mīklainos apstākļos miris, savukārt četri organizētās grupas dalībnieki ir saistīti ar noziedzīgo grupējumu, kuru VID Finanšu policijas pārvaldes darbiniekiem izdevās apturēt pagājušā gada pavasarī. Iepriekš šīm personām bija piemēroti drošības līdzekļi, taču tas nav viņus atturējis no iesaistīšanās jaunu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā.
Noziedzīgais grupējums darbojās kopš pērnā gada janvāra un turpināja darbību arī šogad, kopumā apgrozot naudas līdzekļus 2,3 milj. Ls apmērā.
Grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā. Kopējais valsts budžetam nodarītais kaitējums, nenomaksājot PVN, ir aptuveni pusmiljons latu.
Shēmā iesaistītie klienti ir uzņēmumi, kas darbojas zvejniecības un celtniecības jomā, un saistībā ar kuģu aģentēšanas nozari. Noziedzīgi iegūto naudu uzņēmumi izmantoja «aplokšņu algu» izmaksai un citām vajadzībām, tai skaitā uzņēmuma un personīgajām vajadzībām.
Lielākā naudas pārskaitījumu kustība notika, izmantojot ārvalstu kredītiestādēs atvērtus kontus, tai skaitā Beļģijā, Polijā, Igaunijā, Vācijā, Čehijā, Anglijā un Luksemburgā atvērtus kontus, uz kuriem tika pārskaitīti noziedzīgi iegūtie naudas līdzekļi, kas pēc tam tika atdoti atpakaļ skaidrā naudā shēmas klientiem. Mazākās naudas summas tika izņemtas Latvijā.
Šobrīd ir apturēti norēķinu konti vairākiem shēmā iesaistītiem uzņēmumiem Latvijā un Igaunijā, taču pagaidām apturēto naudas līdzekļu summa nav zināma.
Grupējuma organizatoru pārrunu, tikšanās un naudas atdošanas vieta klientiem atradās kādā kafejnīcā Rīgas centrā, netālu no bijušās Sporta pils. Otra vieta, kur organizētās grupas dalībnieki veica grāmatvedības dokumentu un līgumu noformēšanu un saskaņošanu, un to nosūtīšanu klientiem, bija viens no Rīgas populārākajiem atpūtas un izklaides centriem, teikts VID paziņojumā.
Sešas personas – noziedzīgo pasākumu organizatori, līdzdalībnieki un viens grupējuma klients – patlaban atrodas apcietinājumā. Četras no apcietinātajām personām VID Finanšu policijas pārvaldes redzeslokā par līdzīga rastura noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu nonāca jau pērnā gada pavasarī. Minētās personas jau iepriekš ir pārkāpušas piemērotos drošības līdzekļus. Šobrīd VID ir zināms, ka grupā darbojās 14 personas, no kurām trīs personas nodrošināja fiktīvu datu, informācijas un naudas līdzekļu apriti starp shēmas «klientiem» un pārējiem organizētās grupas dalībniekiem.