Otrdien Ministru kabinetā (MK) izskatīti un atbalstīti grozījumi Pavienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā.
Izmaiņas pilnveidot likuma regulējumu, nosakot atvieglotus nosacījumus juridiskās personas, kurai pasludināts maksātnespējas process, reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) PVN maksātāju reģistrā un attiecībā uz PVN atbrīvojuma piemērošanu asins piegādei.
Tāpat likums paredz precizēt PVN likuma regulējumu attiecībā uz Francijas tālākajiem reģioniem.
Likumprojekta mērķis ir arī precizēt regulējumu attiecībā uz elektronisko sakaru, radio un televīzijas apraides (apraide) un elektroniski sniegto pakalpojumu, ja tos sniedz personai, kura nav PVN maksātājs, sniegšanas vietu.
Tāpat tas paredz īpašo režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem, ja tos sniedz personai, kura nav PVN maksātājs.
Likumprojekta ieviešana kopumā pozitīvi ietekmēs uzņēmējdarbības vidi, jo dos PVN maksātājiem papildu iespējas efektīvāk veikt uzņēmējdarbību, samazinot administratīvo slogu, norāda Finanšu ministrija.
Saskaņā ar īpašajiem režīmiem elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem, ja tos sniedz personai, kura nav PVN maksātājs, šo pakalpojumu sniedzējiem nav jāreģistrējas katrā šo pakalpojumu patēriņa dalībvalstī. Atbilstoši minētajiem īpašajiem režīmiem elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegto pakalpojumu sniedzēji, lai iesniegtu PVN deklarāciju par elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem un nokārtotu PVN saistības, var reģistrēties tikai vienā dalībvalstī, ievērojot šiem režīmiem paredzētos nosacījumus.
Ar likumprojektu tiek samazināts administratīvais slogs PVN maksātājiem (juridiskām personām), kuriem pasludināts maksātnespējas process, atkārtotai reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā. Tāpat noteikts, ka maksātnespējas procesa administrators ir atbildīgs par tādu reģistrētā PVN maksātāja (juridiskās personas) PVN deklarāciju iesniegšanu, kuras bija jāiesniedz par taksācijas periodiem līdz maksātnespējas procesa pasludināšanai, tādā informācijas apmērā, kas ir maksātnespējas procesa administratora rīcībā. Šīs PVN deklarācijas ir jāiesniedz ne vēlāk kā 45 dienu laikā pēc dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par maksātnespējas procesa pasludināšanu.
PVN likumā ir ietvertas Padomdevēja komitejas PVN jomā pērn apstiprinātās vadlīnijas, kurās sniegta interpretācija par asins piegādi. Ar grozījumiem Eiropas Padomes 2011. gada 15. marta Īstenošanas Regulā ir paredzēta iespēja Eiropas Savienības dalībvalstīm atļaut PVN maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību dalībvalstī, kurā apliek minētos pakalpojumus ar PVN, no 1. oktobra iesniegt informāciju reģistrācijai minētajiem īpašajiem režīmiem.
Tādējādi normatīvajos aktos PVN jomā tiks noteikts regulējums, paredzot šiem PVN maksātājiem iespēju reģistrēties īpašiem režīmiem no 2014. gada 1. oktobra.
Tāpat PVN maksātājiem būtu jāņem vērā Eiropas Komisijas regulā, par īpašajiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas neveic uzņēmējdarbību attiecīgā dalībvalstī un kas sniedz telekomunikāciju, apraides vai elektroniskos pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, noteikto attiecībā uz reģistrēšanos šiem īpašajiem režīmiem un PVN deklarāciju par elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem.
Ar detalizēto informāciju par īpašajiem režīmiem elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem, ja tos sniedz personai, kura nav PVN maksātājs, var iepazīties Finanšu ministrijas mājaslapā.
Par likumprojektu vēl lems Saeima.