SIA Stiga RM pērn iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet, nodokļu administrācijas ieskatā, tā nav atbilstoša vērtība, tāpēc tiek prasīts precizēt PVN deklarāciju, pretējā gadījumā draudot izslēgt no PVN maksātāju reģistra
«Esmu šokēts. Kaut ko tādu – ka nodokļu administrācija uzskata, ka auto vērtība ir cita – augstāka – nekā tā cena, par kuru esmu iegādājies no oficiālā dīlera, vēl savā uzņēmēja karjerā neesmu pieredzējis, » situāciju vērtē SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš. Viņš atzīst, ka pašlaik nezina, ko īsti darīt. «Nesaprotu šī dokumenta statusu, jo pārsūdzēt šo EDS sistēmā esošo dokumentu nevar, piekrist, ka iegādātā auto vērtība ir cita – augstāka –, ir dīvaini, ja auto tirgotājs par šādu cenu ir pārdevis, visi norēķini notikuši bezskaidras naudas veidā – izrakstīts rēķins par 49 917,36 eiro + 10 482,64 eiro PVN, auto tika pirkts, izmantojot SIA SEB Līzings pakalpojumus, arī apdrošināts auto par tieši tādu pašu vērtību,» savu pozīciju skaidro A. Ramoliņš. Viņš prognozē, ka šāda situācija varētu būt ne tikai SIA Stiga RM, bet vēl daudziem uzņēmumiem, kuri iegādājušies šādas klases auto.
1,5 gadu pagātne
«Augstākā līmeņa vadītāji – savas jomas profesionāļi – ir pieprasīti visās jomās, un attiecīgā kalibra cilvēki arī saprot savu vērtību tirgū, tāpēc ir vajadzīga ne tikai attiecīga darba alga, bet arī cita veida «burkāni» – veselības apdrošināšana, un SIA Stiga RM gadījumā tas ir attiecīgās kategorijas reprezentatīvs dienesta auto,» uz jautājumu, kāpēc uzņēmumam vispār bija vajadzīgs BMW X5 auto, atbild A. Ramoliņš. Viņš norāda tieši tāpēc 2017. gada decembrī ir veikta attiecīgās kategorijas auto marku izpēte, kurā labākais – uzņēmumam izdevīgākais – bija SIA Inchcape Motors Latvija BMW X5 piedāvājums. «Tā nebija nekāda atlaide vai tā dēvētā ātrā auto izpārdošana, jo šo BMW X5 vispirms pēc mūsu pasūtījuma uzbūvēja Vācijā un tikai pērnā gada marta nogalē piegādāja uz Latviju,» uz jautājumu, vai auto nav bijis ar kādu īpašu atlaidi vai akcijas cenu, atbild A. Ramoliņš. Par šo auto ir samaksāti visi nodokļi, ieskaitot uzņēmumu vieglo auto nodokli.
VID domā citādi
VID savā EDS vēstulē uzņēmumam, izvērtējot transportlīdzekļa pirkuma līgumu un pielikumu par papildaprīkojumu, uzskata, ka konkrētajam auto tikusi piemērota atlaide 17 622,64 eiro apmērā. Sākotnējā automašīnas vērtība – 67 540 eiro bez PVN, bet, piemērojot atlaidi, – 49 917,36 eiro bez PVN (īpašā cena 60 400 eiro, ieskaitot PVN 21% apmērā – 10 482,64 eiro). VID ieskatā, piešķirtās atlaides, akcijas utt. neietekmē automašīnas vērtību, bet tikai attiecas uz iegādes cenu. Uzņēmuma ienākuma nodokļa likums nosaka, ka reprezentatīvs auto ir tāds, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 eiro. Apstāklis, ka kādu preci iegādājas, pamatojoties uz izdevīgu piedāvājumu, nemaina tās patieso vērtību, un šajā gadījumā tas nemaina faktu, ka BMW X5 vērtība atbilst reprezentatīva auto vērtībai. Pamatojoties uz minēto, VID lūdz 10 dienu laikā, bet ne vēlāk kā līdz šā gada 15. aprīlim, iesniegt precizētās PVN deklarācijas, sākot ar periodu no 2018. gada marta, jo PVN likums nosaka, ka priekšnodoklī nav atskaitāmas PVN summas, kas samaksātas par auto, kurš uzskatīts par reprezentatīvu (PVN priekšnodoklis nav atskaitāms arī par izdevumiem, kas saistīti ar šāda auto ekspluatāciju). VID savā EDS vēstulē SIA Stiga RM arī informē, ka gadījumā, ja noteiktajā termiņā (līdz 15. aprīlim) netiks iesniegti PVN deklarāciju par minēto periodu precizējumi, nodokļu administrācijai ir tiesības pieņemt lēmumu par izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra. Turklāt normatīvajos aktos ir paredzēta atbildība par nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas nesniegšanu nodokļu administrācijai. Ja noteiktajā termiņā netiks iesniegta pieprasītā informācija, VID uzsāks lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. «Nesaprotu, kādu informāciju no uzņēmuma prasa VID? Visi līgumi, maksājumi utt. jau ir VID rīcībā! Neesam pirkuši reprezentācijas auto, neesam izmantojuši ne atlaides, ne akcijas,» šo pieprasījumu vērtē A. Ramoliņš. Viņš norāda, ka ikviens uzņēmējs ir tiesīgs noteikt uzcenojumu – peļņu – savam produktam (pakalpojumam), kādu vēlas, to neviens neaizliedz, taču neviens uzņēmējs nepārdos preci (pakalpojumu) par cenu, kas tam nerada peļņu vai, vēl jo vairāk, ģenerē zaudējumus. «Pircējs nevar atbildēt un neatbild par pārdevēja peļņas līmeni, ko katrā darījumā pārdevējs var noteikt pēc saviem ieskatiem,» tā A. Ramoliņš.
Tālejošas sekas
Uzņēmējs uzskata, ka situācija ir traģiska, ar iespējamām tālejošām sekām. «Nezinu, kura likuma vai MK noteikumu punkts dod tiesības nodokļu administrācijai secināt, kura ir vai kura nav darījuma vērtība, ja par šo preci divi subjekti ir vienojušies par konkrēto cenu. Ja tagad pieņemam, ka nodokļu administrācija drīkst noteikt darījuma vērtību, tad rīt varbūt saņemšu kārtējo brīnumu, jo «izrādīsies», ka uzņēmuma iegādātajiem Volvo un Scania kokvedējiem ir cita vērtība, nekā reāli par tiem samaksāts, un tad atkal var likt «precizēt» un maksāt vēl papildu nodokļus. Varbūt tagad nodokļu administrācija gluži kā padomju laikos noteiks katras preces vai pakalpojumu vērtību – cenu –, no kuras ir jāmaksā nodokļi?» sašutis ir A. Ramoliņš.
Bezdibeņa malā
SIA Stiga RM pērnā gada neto apgrozījums, pēc uzņēmuma īpašnieka sacītā, ir 24,5 milj. eiro, nodarbināti 238 strādājošie, un nodokļos samaksāti 1,8 milj. eiro. «Tas nozīmē, ka teju 40 milj. investīcijas, kas ieguldītas, lai reanimētu bērza saplākšņa ražošanu Kuldīgā, nonāks ūtrupē, 238 darbinieki kļūs par bezdarbniekiem, » uz jautājumu, ko nozīmēs situācija, ja uzņēmums tiks izslēgts no PVN maksātāju reģistra, atbild A. Ramoliņš. Viņaprāt, ja Latvijas valstij nav vajadzīgi nodokļu maksātāji, tad to arī vajag skaidri un gaiši visiem pateikt. «Ceru uz jaunās VID vadītājas iesaistīšanos šī dīvainā gadījumā atrisināšanā, bet nedomāju, ka šādi precedenti, un tādu, šķiet, nav maz, varētu veicināt investoru vēlmi ieguldīt Latvijā,» tā A. Ramoliņš.