Būtu vajadzīgs brīnums, lai Francija spētu saglabāt savu augstāko iespējamo kredītreitingu, šodien paziņojis Francijas Finanšu tirgu komisijas (AMF) vadītājs Žans Pjērs Žuljets (Jean-Pierre Jouyet).
«Saglabāt to (reiringu) būtu brīnums, tomēr gribu ticēt, ka tas notiks,» ziņo amatpersona.
Jāatgādina, ka pagājušajā piektdienā starptautiskā reitingu aģentūra Fitch samazināja Francijas AAA kredītreitinga nākotnes izredzes uz negatīvām. Fitch norādījusi, ka ir iespējamība, ka Francijas kredītreitings tuvākā gada laikā tiks samazināts, ir lielāka par 50%. Līdzīgi pirms tam rīkojusies arī Standard & Poor's.
Izskatās, ka šādam scenārijam sācis gatavoties arī Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, jo viņš Francijas laikrakstam Le Monde norādījis, ka reitinga samazinājums situāciju padarītu sarežģītāku, bet ne neatrisināmu. Katrā ziņā šobrīd situācija virzās uz to, ka Francija savu augstāko iespējamo kredītreitingu zaudēs.
Francijas kredītreitinga izredzes skeptiski vērtē arī eksperti. «Investori arvien tramīgāk raugās uz iespējamajām valstu problēmām un riskiem nākotnē. Kopējo eirozonas bažu ietekmē palielinās arī procentu likmes Eiropas Finansiālās stabilitātes fonda (EFSF) obligācijām. Tas tādēļ, ka par tām ir galvojušas eirozonas dalībvalstis, un, pieaugot kādas atsevišķas valsts riskam, arī obligācijas kļūst riskantākas. Tādējādi 10 gadu EFSF obligācijas tiek tirgotas ar ienesīgumu 3,4% gadā. Kopš septembra, kad investori bija gatavi aizdot fondam naudu pat par 2,6%, to cena ir kritusies aptuveni par 5,5%,» skaidro Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības līdzekļu pārvaldnieks Pēteris Stepiņš.
Turklāt analītiķis vērš uzmanību uz situāciju, kad apkārt valdošo baiļu ietekmē, kas tikai pieņemas spēkā, var tikt samazināts viss EFSF reitings. Tas savukārt nozīmē, ka turpmāk līdzekļu piesaiste finanšu tirgos grūtībās nonākušo valstu vajadzībām izmaksās dārgāk. «Augstākais kredītreitings gan valstīm, gan arī EFSF ir priekšnosacījums plašam investoru lokam, kas var iegādāties emitētās obligācijas, tādējādi nodrošinot iespējami zemākas aizņemšanās izmaksas. Lai EFSF reitings netiktu samazināts, eirozonas dalībvalstīm nāktos uzņemties vēl lielākas saistības, kas varētu izraisīt arī turpmāku valstu reitingu apcirpšanas vilni, un diezin vai tā būtu šo valstu pirmā izvēle pašlaik,» skaidro eksperts.
DB jau rakstījis, ka pašlaik vairāku valstu galvenās problēmas finanšu tirgus skatījumā ir augsts uzkrātais parāds un nākotnes saistības (piemēram, pensiju jomā) apvienojumā ar zemu izaugsmi, kas atpaliek no parāda apkalpošanas izmaksām. «Lai kādi arī būtu reitingu aģentūru lēmumi, situācijas cēloņu novēršana nebūs politiski viegla. Kādam par to būs jāmaksā. Tas būs vai nu zemāks budžeta deficīts ar iespējamu lēnu izaugsmi, vai arī tie būs nākotnes pensionāri, kurus valstis no sava pirmā pensiju līmeņa nevarēs uzturēt tik dāsni, kā solīts. Tie var būt arī vienkāršie krājēji, nākotnes pensionāri un visi obligāciju turētāji, ja tiks veicināta inflācija, kas «noēdīs» parādu. Un beigās tie var būt arī neveiksmīgu, grūtībās nonākušu uzņēmumu obligāciju turētāji un akcionāri, kurus valstis var izvēlēties vairs neatbalstīt un tādējādi vairs nepalielināt parādus,» situāciju nākotnē drūmu ieskicē P. Stepiņš.