No vērtspapīru darījumiem pērn akciju tirdzniecība sasniegusi 56,8 miljonus latu, kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir pieaugums 118% apmērā. Aizvadītajā gadā atvērti arī 9370 jauni vērtspapīru konti, kas daļēji skaidrojams ar Krājbankas krīzi.
Pērn Latvijas Centrālais depozitārijs veicis norēķinus 53,3 tūkstošos vērtspapīru darījumos par kopējo apjomu 665 miljonu latu, liecina Latvijas Centrālā depozitārija apkopotā statistika par Latvijas vērtspapīru tirgu 2011.gadā
No vērtspapīru darījumiem akciju tirdzniecība sasniegusi 56,8 miljonus latu, kas ir par 118% vairāk nekā 2010. gadā. Parāda vērtspapīru apgrozījums pērn bijis 607,5 miljoni latu, ko veido veido korporatīvo parāda vērtspapīru tirdzniecība, kā arī depozitārija nodrošinātie norēķini Valsts kases organizētajās valsts parāda vērtspapīru izsolēs, kas notiek biržā Nasdaq OMX Riga. Savukārt apgrozījums ar ieguldījumu fondu apliecībām sasniedzis 0,8 miljonus latu.
Aizvadītā gada nogalē (31.12.2011) Latvijas Centrālajā depozitārijā bija reģistrētas 160 dažādu vērtspapīru emisijas ar kopējo vērtību 1,7 miljardi latu – tajā skaitā akcijas, valsts un uzņēmumu parāda vērtspapīri, ieguldījumu apliecības.
Daļa no šiem vērtspapīriem – vērtspapīri 1,3 miljardu latu vērtībā – ir iekļauti biržā Nasdaq OMX Riga un ar tiem notiek tirdzniecība. Depozitārijā reģistrētas akcijas arī vairākām privātām slēgtām akciju sabiedrībām.
Pērn pie depozitārija dalībniekiem reģistrēto vērtspapīru kontu skaits sasniedzis 94 tūkstošus t.i., Latvijā ir vairāk nekā 90 tūkstošu investoru. No visiem vērtspapīru kontiem tikai 20% kontu netiek turēti nekādi Latvijā reģistrētie vērtspapīri, kas liecinot, ka Latvijas investori, veidojot savus investīciju portfeļus, tajos labprāt iekļauj Latvijas vērtspapīrus.
No visiem reģistrētajiem vērtspapīru kontiem, Latvijā reģistrētie vērtspapīri glabājas 75 tūkstošos vērtspapīru kontos, no kuriem 98% pieder fiziskām personām.
Depozitārijā reģistrēto dažāda veida vērtspapīru – akciju, parāda vērtspapīru, ieguldījumu apliecību - īpašnieki 47% gadījumu ir rezidenti, 23% - nerezidenti un 30% - depozitārija dalībnieki - komercbankas un brokersabiedrības. Lielākoties Latvijas investori pēc juridiskā statusa ir juridiskas personas (71%), privātpersonām pieder tikai 11% Latvijas vērtspapīru pēc to vērtības, 13% pieder ieguldījumu fondiem un 5% - bankām un brokersabiedrībām.
Lielākā daļa investoru (51%) ir no Latvijas, 16% pārstāv Vāciju, 9% - Šveici, 8% - Krieviju. Kaimiņvalstu – Lietuvas un Igaunijas investoriem pieder attiecīgi 6% un 4% no Latvijā reģistrētajām akcijām.
Aizvadītajā gadā Latvijas bankās un brokersabiedrībās atvērti 9370 jauni vērtspapīru konti, kuros glabājas gan Latvijas, gan citās valstīs reģistrēti vērtspapīri. 92% no jaunajiem vērtspapīru kontiem Latvijā atvērušas tieši privātpersonas.
Ievērojamo jauno vērtspapīru kontu skaita pieagumu depozitārijs daļēji skaidro ar krīzi Latvijas Krājbankā. Bankas klienti nepazaudēja savus vērtspapīrus bankai piedzīvojot krahu, jo klientu vērtspapīri tiek glabāti atsevišķi no bankas bilances, un varēja savus vērtspapīrus pārvest uz citām bankām atverot jaunu vērtspapīru kontu, norāda depozitārijs.
«Svarīgi atzīmēt, ka arī 2011.gadā palielinājās uzņēmēju interese par iespējām brīvprātīgi reģistrēt depozitārijā privātu akciju sabiedrību akcijas, kas nodrošina šo akciju sabiedrību īpašniekiem augstāku īpašumtiesību drošību un pasargā uzņēmumus no arvien biežāk notiekošajiem reiderisma gadījumiem. Reģistrējot akcijas Latvijas Centrālajā depozitārijā tās iespējams konvertēt un pārvest uz akcionāru vērtspapīru kontiem bankās un glabāt tās līdzīgi kā naudu,» komentējot aizvadītā gada norises sacīja Latvijas Centrālā depozitārija valdes priekšsēdētājs Indars Aščuks.