Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) pieņēmusi lēmumu atbalstīt starpvalstu kopīgu interešu projektu Klaipēdas-Kiemenai gāzes cauruļvada jaudas palielināšana Lietuvā.
Regulators lēma, ka daļu no projekta izmaksām, proti, 1,897 miljonus eiro no Latvijas puses sedz Latvijas pārvades sistēmas operators AS Latvijas Gāze.
Klaipēdas-Kiemenai gāzes cauruļvada jaudas palielināšanas projekta koordinējošais regulators ir Lietuvas regulators - Nacionālā cenu un enerģijas kontroles komisija. Lietuvas regulators, tāpat kā, Latvijas regulators, atbalsta iecerētā projekta īstenošanu. Regulatoru vienošanās un lēmumi par projekta ieguldījumu izmaksu sadalidod iespēju projekta virzītājam – Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram AB „mber Grid projekta īstenošanai pretendēt uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu. AB Amber Grid projektā plāno ieguldīt pašu līdzekļus 23,878 miljonu eiro apmērā, Latvijas puses ieguldījums ir 1,897 miljoni eiro.
Projekta izmaksu segšanai 30,337 miljonu eiro apmērā komersants plāno piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu CEF (Connecting Europe Facility) regulas ietvaros.
Projekta ietvaros ir paredzēts modernizēt dabasgāzes pārvades cauruļvadu, kas savieno Klaipēdu un Kuršēnus, nodrošinot potenciālo pārvades jaudu līdz 2 mlrd.m3/gadā. Cauruļvada kapacitātes palielināšana ļaus efektīvi izmantot Lietuvas sašķidrinātās dabasgāzes terminālu Klaipēdā un radīs iespēju arī Latvijai saņemt alternatīvas dabasgāzes piegādes. Projektu plānots īstenot no 2015.līdz 2016.gadam.
Gāzes cauruļvada jaudas palielināšana Lietuvā ir savstarpēji saistīta ar AS Latvijas Gāze iecerēto Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuves modernizācijas projektu, kuru atbalsta arī Lietuvas regulators un līdzfinansē AB Amber Grid. 2009. gadā, Eiropas Komisijai un Baltijas jūras reģiona valstīm parakstot kopēju saprašanās memorandu par Baltijas enerģijas tirgus starpsavienojuma plānu (BEMIP), puses vienojās par nepieciešamību attīstīt dabasgāzes infrastruktūru, lai novērstu trīs Baltijas valstu un Somijas izolētību un atkarību no viena piegādātāja, attiecīgi stiprinot iekšējā tīkla infrastruktūru un palielinātu piegāžu diversifikāciju un drošību Baltijas jūras reģionā.
Uzsākot sagatavošanos ES daudzgadu budžetam 2014. - 2020. gada periodā, tika noteikta jauna kārtība Eiropas nozīmes enerģētikas infrastruktūras izveidei un finansēšanai. 2013. gada aprīlī pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes regula, ar ko nosaka Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnes.
Regula paredz komersantiem, kuri izstrādā vairāku valstu kopējas intereses infrastruktūras projektus, iesniegt šo valstu regulatoriem informāciju par projektu ieguldījumu izmaksu sadali. Iesaistītajiem regulatoriem sešu mēnešu laikā ir jāpieņem saskaņoti lēmumi. Tālāko projektu virzību nodrošina iesaistītie komersanti.