«Es sludinu stacionārā stāvokļa ekonomiku, kad ekonomika neaug,» intervijā laikrakstam Latvijas Avīze saka ekonomikas zinātņu doktors, Banku augstskolas profesors un Ventspils Augstskolas asociētais profesors Ivars Brīvers.
«Tas izklausās neticami, tādēļ minēšu piemēru. Mazā pilsētiņā cilvēks, kas prot labi cept maizi, izveido maizes ceptuvi. Visi pilsētiņas iedzīvotāji nāk pie viņa pirkt maizi un uzskata, ka tā ir vislabākā un citu ceptuvju maize tiem vairs nav vajadzīga. Tad šis maiznieks sāk domāt, ka nepieciešama izaugsme, ka maizi var vest arī uz citām pilsētām. Ja viņš to īsteno, tad viņam vairs neizdosies izcept tik labu maizi kā sākotnēji,» viņš skaidro.
«Ekonomikā pastāv tā saucamais life style jeb dzīves veida bizness, kur uzņēmējiem pietiek ar to darbu un ienākumiem, kas viņiem ir, necenšoties pēc izaugsmes. Šie uzņēmēji vienkārši strādā, saglabājot esošo stāvokli un vidi.
Izaugsme ekonomikā nedrīkst būt mērķis. Bet tā ir atslēga filozofijai, kas ir svarīgākas – nacionālās vai biznesa intereses,» stāstījis Brīvers.
Viņš skaidro: «Eksports nav slikts, bet tas nedrīkst būt mērķis. Primārās ir pašu cilvēku vajadzības, bet tas, kas paliek pāri – eksports –, nāk par labu. Tas ir jautājums arī par izaugsmi – līdz zināmam līmenim jāaug katram uzņēmumam.
Saka, ka Latvija ir pārāk maza. Nav maza. Es uzskatu, ka 95% Latvijas uzņēmumu var strādāt tikai Latvijas tirgum. Ja tie izaugsmi neizvirza par mērķi.»
«Esmu par ekonomiku, kas balstās uz dzīves veida biznesa uzņēmumiem, kuri neaug. Cita ceļa vienkārši nav. Neesmu fantastikas piekritējs, bet nu jau kādu laiku runā par 2012. gada 21. decembri, kad pasaule it kā iešot bojā. Paskatieties, kas pasaulē notiek! Ja cilvēki nemainīs savu domāšanu, tas piepildīsies. Es nezinu, kā, neesmu Vanga vai Zilākalna Marta. Bet ir skaidrs, ka uz izaugsmes filozofiju balstītā ekonomika nevar pastāvēt mūžīgi,» akcentē eksperts.