Nav nekādas nepieciešamības taupīt epitetus par Latvijas ekonomikas sniegumu pirmajā ceturksnī — tas ir bijis apbrīnojams, jo īpaši, ievērojot pārējā pasaulē notiekošo. Šā gada sākumā ir sasniegts straujākais izaugsmes temps šajā ciklā: gada izteiksmē par 6,8%, sezonāli neizlīdzinātajos datos, saka DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Mūsu valsts šobrīd ir Eiropas izaugsmes līderis ar lielu atrāvienu. Diez vai kādai citai ES valstij izaugsmes temps pārsniedzis 4%, vismaz būtiski. Kā lai te nepiemin, ka nepilnu piecu gadu laikā esam kļuvuši no Eiropas straujāk augošās ekonomikas par straujāk krītošo un atkal par straujāk augošo,» situāciju Eiropas tautsaimniecības kartē ieskicē DNB eksperts.
DNB bankas kopējo 2012.gada izaugsmes tempa prognozi, kura jau pavisam nesen tika paaugstināta līdz 3,5%, šobrīd netiek mainīta, taču katra diena, kurā eirozonas finanšu sistēma nepiedzīvo Absolūto Vētru, tuvina vēl vienu prognozes pārvērtējumu tajā pašā virzienā. Ir aizvadīta jau gandrīz puse no sekojošā — otrā ceturkšņa un šobrīd nekas neliecina, ka mūsu tautsaimniecība būtu iekūlusies lielās nepatikšanās, kaut arī redzamas samērā ticamas izaugsmes piebremzēšanās pazīmes dažās nozarēs, norāda P. Strautiņš.
Tikmēr SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis vērtē, ka Latvijas ekonomikā vērojamā inerce uz valdošās nenoteiktības fona ir atzīstama.
«Lai arī straujie eksporta pieauguma tempi atslābst, nedaudz spēcīgāks kļuvis privātā patēriņa pieaugums, kas krīzes gados taupības politikas ietekmē bija ievērojami samazināts. Tādēļ liela nozīme ir un būs valdošajam noskaņojumam ekonomikā. Tomēr esošās tendences nāktos vērtēt kopsakarībās ar izaugsmes ilgtspēju, kas pasvītro faktu, ka ilgtermiņā izaugsme tomēr būs atkarīga no panākumiem eksportā,» uzskata D. Gašpuitis.
Viņš norāda, ka neskatoties uz IKP rezultātiem, bezdarba skaitļos nozīmīgi pavērsieni nebija novērojami. Tas liek domāt, ka pastiprināta uzmanība jāvērš uz darba tirgus problēmu risināšanu un ražīguma pieauguma veicināšanu.
Lai arī makroekonomiskie dati šogad solās būt pietiekami atzīstami, nedrīkst nenovērtēt eiro zonā un pasaules ekonomikā valdošo tendenču nepastāvību un nestabilitātes risku mērogu. Šā gada IKP pieauguma prognoze ir 3%. Pie mēreni negatīva scenārija IKP pieaugums var noslīdēt līdz 2,5%, savukārt pie labvēlīgākas ārējās konjunktūras IKP pieaugums var pārsniegt arī 4%, lēs SEB eksperts.
«Jāņem vērā, ka galvenais mūsu ekonomikas dzinulis joprojām ir eksports, lai arī izaugsme vairumā ES valstu gan pērnā gada nogalē, gan šī gada pirmajā ceturksnī bija vāja. Par strauju Latvijas IKP pieaugumu gada pirmajā ceturksnī liecināja iepriekš publiskotie īstermiņa statistikas dati un konjunktūras apsekojumi, rādot, ka saspringtā situācija ārējos tirgos Latvijas tautsaimniecības izaugsmi praktiski nav ietekmējusi,» situāciju komentē ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Viņš sagaida tālāku ekonomikas atkopšanos, kuras laikā šogad IKP varētu pieaugt vismaz par trim procentiem.
D. Gašpuitis piebilst, ka pirmā ceturkšņa dati ir likuši uz augšu pārskatīt Lietuvas izaugsmi un šogad prognozēt 3% pieaugumu. Lielāka atkarība no eksporta apvienojumā ar vājāku ekonomisko klimatu Ziemeļeiropā, izaugsme Igaunijā būs par 1,5 – 2,5 procentpunktiem zemāka nekā pārējās divās Baltijas valstīs.