Krievijas finanšu ministra Alekseja Kudrina atkāpšanās var kaitēt Latvijas eksportētājiem un palielināt investoru riskus, jo, iespējams, valsts ekonomiskā politika turpmāk būs nepārdomātāka, atzīst Db.lv aptaujātie eksperti.
«Kudrins līdz šim ir glābis Krieviju no lielām nepatikšanām. Straujās izaugsmes laikā pirms 2008. gada krīzes, kad kāpa naftas cena, Krievijas politiskajā elitē bija daudz cilvēku, kas vēlējās šo naudu iztērēt, taču Kudrins panāca, ka daļa no tās tika uzkrāta. Tas palīdzēja Krievijai salīdzinoši veiksmīgi pārlaist krīzi, pretējā gadījumā viņiem varēja klāties gluži kā Latvijai,» Db.lv skaidroja DnB NORD Bankas Ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Līdzīgās domās ir SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis, kurš norāda, ka Kudrina realizētā fiskālā politika ļāva mazināt valsts ārējo parādu un izveidot finanšu rezerves, kas bija pozitīvs signāls ārvalstu investoriem.
Kudrina aiziešana no valdības varētu nozīmēt gan vieglprātīgāku valsts fiskālo politiku, kas palielinātu inflāciju un samazinātu ekonomiskās izaugsmes tempu, gan izraisīt ārvalstu investoru uzticības zudumu, kas kļūtu piesardzīgāki atteicībā uz investīcijām Krievijā, atzīst eksperti.
«Nav skaidrs, kādu fiskālo politiku Krievija realizēs nākotnē – pieaug bažas, ka virsroku pār atbildīgu fiskālo politiku gūs vēlme tērēt vairāk naudas militārām vajadzībām, algu palielināšanai valsts sektorā un citiem nepamatotiem izdevumiem, kas varētu tikai palielināt inflāciju un būtiski pasliktināt ekonomiskās izaugsmes tempu,» Db.lv stāstīja SEB bankas eksperts Edmunds Rudzītis.
Krievijai ir viens no svarīgākajiem Latvijas ekonomiskajiem partneriem, tāpēc viss, kas var kaitēt Krievijai, var kaitēt arī Latvijai, atzīmēja DnB NORD eksperts. «Ja populistiskas fiskālās politikas dēļ Krievijas ekonomika piedzīvos krasas svārstības, vispirms uz augšu, bet tad uz leju, tas palielinās mūsu eksportētāju riskus,» uzsver P. Strautiņš.
Tāpat pasliktinoties investīciju videi Krievijā, Latvijas bankās varētu pastiprināti ieplūst noguldījumi no austrumiem. «No vienas puses, tie palielinātu ienākumus no finanšu pakalpojumu eksporta, no otras puses - palielinātu mūsu ievainojamību globālu finanšu krīžu gadījumā, jo šī nauda var ātri atnākt un ātri aiziet,» skaidro DnB NORD Bankas Ekonomikas eksperts.
Arī Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna Db.lv uzsvēra, ka, ja samazināsies Krievijas ekonomiskā izaugsme, Latviju tas skars caur eksporta izaugsmes palēnināšanos, jo Krievija Latvijai ir svarīgs tirdzniecības partneris.
Savukārt SEB bankas eksperts Edmunds Rudzītis norāda, ka Latviju tiešā veidā varētu ietekmēt ne tikai Krievijas izaugsmes mazināšanās, bet arī tas, ka Krievijas realizētā politika varētu kļūt nedraudzīgāka ārvalstu investoriem. Krievija varētu ieviest iekšējā tirgus aizsardzību un importa mazināšanu vērstus noteikumus – tā E. Rudzītis.
Db.lv jau vēstīja, ka no Krievijas finanšu ministra posteņa atkāpās Aleksejs Kudrins, kas šo amatu ieņēma kopš 2000. gada. Pēc viņa atkāpšanās parādījušās bažas par Krievijas ekonomikas stabilitāti.