Ekonomikas ministrija 2007.gadu Latvijas tautsaimniecībā vērtē kā straujas izaugsmes laiku, liecina ministrijas sniegtā informācija medijiem.
Ekonomikas ministrija par būtiskāko paveikto šajā gadā uzskata pretinflācijas plāna un makroekonomiskās situācijas stabilizācijas plāna sagatavošanu, darbu pie dažādiem enerģētikas politikas jautājumiem, kā arī darbu pie 2007.-2013.gada ES fondu plānošanas perioda programmu izstrādes, lai sekmētu uzņēmējdarbības un inovāciju attīstību, kā arī uzņēmēju un Latvijas konkurētspējas celšanos.
Ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards uzsver, ka "2008.gadā ministrijas galvenais uzdevums būs šī Latvijas tautsaimniecības makroekonomiskās situācijas stabilizācijas plāna īstenošana, lai nodrošinātu Latvijas tautsaimniecības stabilu izaugsmi arī turpmāk".
2007.gadā ministrijas speciālisti aktīvi iesaistījušies pirmā pretinflācijas plāna gatavošanā un vēlāk sagatavojuši vairākus priekšlikumus valsts makroekonomiskās situācijas stabilizācijai 2007.-2009.gadam eksporta veicināšanas, energoefektivitātes paaugstināšanas, uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, konkurences paaugstināšanas, darba tirgus, produktivitātes un konkurētspējas palielināšanas jomās.
Kā otru aktuālāko jomu, pie kā ministrija aktīvi strādājusi, tā uzsver dažādus enerģētikas politikas jautājumus. Eksperti veikuši dažādu variantu izpēti, kā turpmāk nodrošināt nepieciešamās elektroenerģijas jaudas Latvijā, kā rezultātā izstrādāts koncepcijas projekts Elektroenerģijas ražošanas jaunu bāzes jaudu ieviešanas varianti.
2007.gada laikā notikušas arī spraigas diskusijas gan Latvijas, gan ES kontekstā par jauno Eiropas Komisijas izstrādāto enerģētikas politiku, kā arī par Latvijai neizdevīgo EK lēmumu par CO2 emisiju kvotu sadali.
Pēdējo gadu laikā viena no ministrijas darbības galvenajām prioritātēm bijusi ES struktūrfondu programmu izstrāde un ieviešana, lai sekmētu Latvijas un mūsu uzņēmumu konkurētspēju pasaulē, un 2007.gads nebija izņēmums. Šogad nodrošināta ES fondu 2004.-2006.gada plānošanas perioda programmu īstenošana, uzraudzība un kontrole - EM pilnā apjomā ir nodrošinājusi finansējuma apgūšanu 17,5 milj. LVL apmērā.
Vienlaikus uzsākta 2007-2013.gada ES fondu perioda valsts atbalsta programmu izstrāde. Pirmā programma - Atbalsts ieguldījumiem sīko un mazo komersantu attīstībā īpaši atbalstāmajās teritorijās - tiks atvērta jau 2008.gada 14.janvārī.
2007.gadā veikts pētījums par uzņēmējdarbības vidi Latvijā, kā arī veikti administratīvā sloga mērījumu pilotprojekti 5 jomās: nodokļu administrēšanā, darba tiesiskajās attiecībās, nekustamā īpašuma reģistrācijā, būvniecībā un komercdarbībā ar naftas produktiem. Uz šo pētījumu bāzes identificētas jomas, kurās nepieciešami uzlabojumi, un tiek plānoti attiecīgi veicamie pasākumi uzņēmējdarbības vides pilnveidošanai.
2007.gada laikā izstrādāta jauna Uzņēmējdarbības konkurētspējas un inovāciju veicināšanas programma 2007.-2013.gadam, kuras mērķis ir nodrošināt labvēlīgus nosacījumus komercdarbības attīstībai un veicināt Nacionālās inovāciju sistēmas kapacitātes un efektivitātes palielināšanos.
Tāpat uzsākta īstenot Inovācijas centru un biznesa inkubatoru attīstības programma, kuras mērķis ir veicināt inovāciju infrastruktūras pilnveidošanu, atbalstīt inovācijas centrus un biznesa inkubatoru izveidi un darbību, kā arī inovācijas centru un biznesa inkubatoru pakalpojumu nodrošināšanu jauniem uzņēmumiem, sekmējot jaunu inovatīvu uzņēmumu veidošanos un attīstību.
Programmas ietvaros ir atbalstīti 11 inovācijas centru un biznesa inkubatoru projekti. Centru un inkubatoru darbībai 2007. gadā piešķirti 1 628 212 lati. Vienlaikus ministrija panākusi, ka tās priekšlikums par komersantu maksāto stipendiju neaplikšanu ar nodokļiem ir iestrādāts Augstākās izglītības likumprojektā.
Būtiska uzmanība tika pievērsta eksporta veicināšanas jautājumiem. Sagatavoti Ekonomikas ministrijas plānotie pasākumi un nepieciešamais finansējums konkurētspējīgas produkcijas un pakalpojumu eksporta veicināšanai, lai mazinātu tekošā konta deficītu, kā arī rīcības plāns Latvijas preču un pakalpojumu eksporta veicināšanai.
Piešķirts valsts finansējums 2 jaunu Latvijas ārējo ekonomisko pārstāvniecību atvēršanai - Japānā un Polijā, kas darbu uzsāks jau 2008.gada janvārī. Savukārt, izstrādātie MK noteikumi Eksporta kredītu garantiju izsniegšanas noteikumi un Latvijas Republikas eksporta kredītu garantētāja paziņošanas procedūras Eiropas Komisijai un citiem Eiropas Savienības dalībvalstu eksporta kredītu garantētājiem kopā ar Eksporta kredītu garantēšanas likumu nodrošina iespēju sniegt valsts atbalstu eksportētājiem vidēja un ilgtermiņa eksporta kredītu garantiju veidā.
2007.gadā turpinājās diskusijas un darbs pie grozījumu Konkurences likumā tālākās virzības Saeimā.
Šeit ir paredzēts precizēt Konkurences padomes tiesības; precizēt dominējoša stāvokļa definīciju; precizēt apvienošanās veidus, atsevišķos gadījumos nodrošinot iespēju iesniegt saīsināto ziņojumu par apvienošanos un atvieglot to izskatīšanas kārtību; paralēli likumā jau esošajam dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizliegumam ieviest arī analogu - būtiskas ietekmes ļaunprātīgas izmantošanas aizliegumu (uzņēmumam ir būtiska ietekme, ja tā tirgus daļa Latvijā ir vismaz 25%).
Būvniecības jomā liela vērība veltīta būvniecības procedūru vienkāršošanai, lēmumu pieņemšanas atklātuma nodrošināšanai, kā arī modernizēti Latvijas būvnormatīvi, iekļaujot normatīvajos aktos jaunākām tehnoloģiskajām prasībām atbilstošas, ar ES nostādnēm harmonizētas normas. Kā Vispārīgajos būvnoteikumos, tā arī citos normatīvajos aktos lielāka vērība veltīta ugunsdrošības jautājumiem.
Saskaņā ar šo normatīvo aktu prasībām, būvju, bet galvenokārt cilvēku drošībai, sagatavoti grozījumi virknē citu normatīvo aktu, kas nosaka projektēšanas prasības publiskajām ēkām un būvēm, daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamiem namiem, gāzes sadales un lietotāju ārējiem tīkliem u.c.