Pēdējos sešos mēnešos visu aktīvo pensiju plānu ienesīgums ir bijis negatīvs. Atbildes uz Db.lv jautājumiem kāpēc tā un ko darīt sniedz SEB unifondu Pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Jānis Rozenfelds, Hansa Fondi Ieguldījumu pārvaldnieks Kristiāns Miķelsons un Parex Asset Management (IPAS) Pirmais Viceprezidents, Valdes loceklis Sergejs Medvedevs .
Pēdējos sešos mēnešos, apskatot valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plānus, redzams, ka visiem aktīvajiem pensiju plāniem ienesīgums ir negatīvs, liecina pārskats par valsts fondēto pensiju shēmas ieguldījumu plāniem.
Apskatot sabalansētos pensiju plānus pēdējo sešu mēnešu laikā, tikai vienam plānam (SEB sabalansētais plāns) ir pozitīva bilance. Jāatzīmē, ka kopš 2008. gada sākuma visiem plāniem ir negatīvs ienesīgums.
Savukārt konservatīvo plānu ienesīgums ir pozitīvs.
Kādi ir galvenie cēloņi negatīvajam ienesīgumam?
Negatīvais ienesīgums pilnībā izskaidrojams ar straujo cenu kritumu akciju tirgos, kas novērojams pēdējo nedēļu laikā.
Vai ir jēga mainīt uz konservatīvajiem plāniem tagad?
Pensiju plāni ir vieni no izteiktākajiem ilgtermiņa ieguldījumu produktiem. Cilvēkiem, kuriem līdz pensijai atlikuši vairāki gadi vai pat gadu desmiti, nav ieteicams pēdējo dienu krituma dēļ pāriet uz konservatīvu ieguldījumu plānu, jo ilgtermiņā aktīvajiem ieguldījumu plāniem ir augstāks ienesīgums.
Konservatīvo plānu joprojām ir ieteicams izvēlēties tiem cilvēkiem, kam līdz pensijai ir atlicis pavisam nedaudz un šī iemesla dēļ daļas vērtības stabilitāte ir svarīgāka par potenciālo plāna ienesīgumu.
Kāpēc konservatīvie ir pelnošākie?
Konservatīvie plāni ir pelnošākie, jo to aktīvu struktūrā nav iekļautas akcijas, kas šobrīd radījušas zaudējumus visiem aktīvajiem pensiju plāniem.
Cik ilgi konservatīvie būs ienesīgākie?
Tas būs atkarīgs no akciju tirgos notiekošā. Aktīvo plānu ienesīgums pārsniegs konservatīvos plānus tiklīdz situācija akciju tirgos uzlabosies un akciju cenas atgūs zaudēto. Esošajā situācijā konservatīvie plāni kādu laiku varētu turpināt uzrādīt augstāku ienesīgumu, taču tas nav arguments, lai pārietu uz konservatīviem pensiju plāniem, jo kritums akciju tirgos jau ir noticis un aktīvajiem plāniem joprojām ir labas izredzes ilgtermiņā nopelnīt vairāk.
Vai pārvaldītāji, kaut ko mainīs fondu struktūrā?
Pensiju plānu struktūrā radikāli nekas netiks mainīts un aktīvie plāni joprojām daļu aktīvu ieguldīs akcijās, kas vēsturiski bijusi visienesīgākā aktīvu klase. Ir skaidrs, ka šāds kritums nevar turpināties mūžīgi un vienā brīdī iegādāties akcijas būs ļoti pievilcīgi. Esošajā situācijā akciju pozīcija gan varētu nebūt tuvu maksimāli pieļaujamajai robežai.
Hansa Fondi Ieguldījumu pārvaldnieks Kristiāns Miķelsons atbild uz Db.lv uzdotajiem jautājumiem.
Kādi ir galvenie cēloņi negatīvajam ienesīgumam?
Pensiju plānu daļu vērtības krituma pamatā ir akciju cenu samazināšanās pasaules biržās, kas pēdējās nedēļas laikā ir bijusi ļoti strauja. Akciju tirgi atspoguļo bažas, ka ASV šogad iestāsies recesija un tās sekas būs arī zemāka ekonomikas izaugsme citviet pasaulē. Jo augstāks ir faktiskais akciju īpatsvars pensiju plānā, jo straujāks patlaban ir tā vērtības kritums. Taču pie tirgus atkopšanās arī pieaugums būs straujāks plānos ar lielāku akciju īpatsvaru. Akciju cenas attīstas cikliski, līdzīgi kā ekonomikas izaugsme un uzņēmumu peļņa.
Vai ir jēga mainīt uz konservatīvajiem plāniem tagad?
Mēs iesakām klientiem sekot saviem ilgtermiņa mērķiem. Ja mērķis ir pensijas kapitāla uzkrāšana, un cilvēks neplāno doties pensijā tuvāko gadu laikā, tad lielāku ienesīgumu nodrošinās pensiju plāns ar lielāku akciju īpatsvaru, neraugoties uz akciju tirgiem raksturīgajām straujām īstermiņa svārstībām. Tuvāko dienu norises nav precīzi prognozējamas, un centrālo banku un valdību iejaukšanās var situāciju padarīt vēl neskaidrāku. Akciju tirgus agrāk vai vēlāk atgūsies un nav nekāda pamata tagad mainīt ieguldījumu plānu.
Kāpēc konservatīvie ir pelnošākie?
Konservatīvos ieguldījumu plānos nav akciju un ieguldījumi tiek veikti vērtspapīros ar fiksētu ienākumu, kas sniedz stabilus un regulārus procentu ienākumus. Brīžos, kad akciju tirgos valda pesimisms, šī formula sevi perfekti attaisno, jo ļauj saglabāt ieguldījumu vērtību īstermiņā. Bet ilgākā laika periodā šo plānu ienesīgums ir zemāks nekā aktīvajos plānos, tāpēc ilgtermiņa ieguldījumiem labāks ir aktīvais plāns.
Cik ilgi konservatīvie būs ienesīgākie?
Īsā laika periodā nav iespējams uzminēt akciju tirgu kustību, tāpēc jāpieturas pie ilgtermiņa stratēģijām. Nav lielas jēgas zīlēt, cik ilgi labāks būs rezultāts konservatīvajā plānā, ja ieguldīšanas horizonts ir pieci un vairāk gadi, bet jāiegulda aktīvajā plānā. Katrā ziņā, situācijā, kad akciju cenas ir ievērojami samazinājušās, procentu likmes krīt, un naftas eksportētāju valstu centrālās bankas un investīciju fondi, kas uzkrājuši miljardiem dolāru no pārdotās naftas, arvien aktīvāk iesaistās tirgos, šķiet labs brīdis, lai izvēlētos aktīvo pensiju plānu.
Vai pārvaldītāji, kaut ko mainīs fondu struktūrā?
Situācijā, kad notiek straujas pārmaiņas tirgos, nav ieteicams veikt lielas un būtiskas izmaiņas ieguldījumu portfelī. Mēs neveicam kādas ārkārtējas izmaiņas ieguldījumu portfelī, jo tie vērsti uz ilgtermiņa rezultātiem, bet cenšamies taktiski izmantot dažas iespējas, ko rada pārspīlēta attieksme.
Parex Asset Management (IPAS) Pirmais Viceprezidents, Valdes loceklis Sergejs Medvedevs atbild uz Db.lv uzdotajiem jautājumiem.
Kādi ir galvenie cēloņi negatīvajam ienesīgumam?
Skatoties uz nemainīgi vājiem ASV ekonomikas rādītājiem (situācija māju tirgū turpina pasliktināties, ISM Manufacturing zem 50, patērētāju noskaņojums krīt, bezdarbs aug utt.), arvien vairāk ekonomistu pievienojas viedoklim, ka ASV ekonomika virzās recesijas virzienā un varbūt pat jau ir tur. Savukārt, visaptveroša bremzēšanās / recesija draud ar visaptverošu kompāniju rentabilitātes pasliktināšanos, kuru rezultātā cietīs ne tikai finanšu vai nekustamā īpašuma kompānijas, bet arī mazāk cikliskie sektori.
Visu šo minēto faktoru kopums, arī pagrūda pasaules akciju tirgu uz panisko izpārdošanu, ko mēs novērojam šī gada sākumā un, īpaši izteikti, šīs nedēļas sākumā. Galvenie akciju tirgus indeksi, kopš saviem maksimumiem pagājušā gada vidū, ir nokrituši par vairāk nekā 20%, tātad oficiāli ir iestājies lāču tirgus.
Vai ir jēga mainīt uz konservatīvajiem plāniem tagad?
Ja mēs runājam par ilgtermiņa ieguldījumiem, kad dalībniekiem līdz pensionēšanas vecumam vēl ir virs 10-15 gadiem, tad noteikti, ka nē. Jo pieredze rāda, ka izejot cauri visiem tirgus kritumiem, pat tādiem kā bija 1998.(Āzijas un Krievijas krīze) un 2000. gados (Interneta kompāniju burbulis), atdeve, ieguldot akcijas, ir krietni lielāka, nekā ieguldot obligācijas. Bet no otras puses, ja kāds dalībnieks uzskata, ka ekonomiskā situācija visā pasaulē ilgu laiku būs diezgan drūma, var šo periodu mēģināt "pārsēdēt" arī kādā konservatīvajā plānā. Tikai vajag atcerēties, ka lielākā kļūda, ar kuru sastopas ļoti daudz ieguldītāju, varētu būt akciju pārdošana, kad cenas ir zemas un to pirkšana, kad cenas jau ir augstas. Savukārt, veiksmīgas investēšanas pamats ir pirkt, kad cenas ir zemas un pārdot, kad cenas ir augstas.
Kāpēc konservatīvie ir pelnošākie?
Tā kā obligāciju tirgus, īpaši valsts parāda vērtspapīri, vienmēr bija uzskatīti kā "safe heaven", tad arī situācijā, kad akciju cenas krīt, šo vērtspapīru cenas tieši pretēji- ceļas. Turklāt vajag vēl atzīmēt, ka arī latu procentu likmju tirgus nomierinājās, kas arī pozitīvi ietekmēja konservatīvos plānus, kuri, pēc savas ieguldījumu stratēģijas, izvieto aktīvus tikai parāda vērtspapīros un banku termiņnoguldījumos.
Cik ilgi konservatīvie būs ienesīgākie?
Uz šo jautājumu diemžēl nevar precīzi atbildēt, bet, ņemot vērā to starpību ienesīgumā, kas jau šobrīd ir vērojama starp konservatīvajiem un aktīvajiem plāniem, iespējams, ka šo gadu konservatīvo plānu ienesīgums varētu būt vidēji augstāks, nekā vidēji aktīvajiem plāniem. Bet šeit svarīgi atzīmēt, ka ienesīguma atšķirības starp dažādu plānu pārvaldītājiem ar laiku tikai pieaug, kas ar arī jau šobrīd ir labi redzams. Piemēram, pēdējā gada dažādu aktīvu plānu rezultāti svārstās no -3.05% līdz +1.85% (pēc datiem uz 23.01.08., avots - www.manapensija.lv)
Vai pārvaldītāji, kaut ko mainīs fondu struktūrā?
Nevaru precīzi pateikt par visiem pārvaldītājiem, bet mēs viennozīmīgi ne tikai taisāmies kaut ko darīt nākotnē, bet mēs jau kopš pagājušā gada vasaras mērķtiecīgi samazinām riska līmeni mūsu portfeļos, tai skaitā samazinot arī akciju īpatsvaru plāna portfelī. Mēs kopš darbības sākuma pieturamies pie aktīvas ieguldījumu stratēģijas, kas ļauj mums, varbūt ne vienmēr īstermiņa, bet noteikti vidējā un ilgtermiņā sasniegt krietni augstākus rezultātus.
Visu pensiju plānu ienesīgumu varat aplūkot, klikšķinot šeit.