Novembra beigās Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Žans Klods Trišē, ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja un Luksemburgas finanšu ministrs Žans Klods Junkers dosies uz Ķīnu, lai spriestu par pašreizējiem valūtu kursu līmeņiem, raksta Reuters.
Ķīnas juaņas vērtība pēc strauja vērtības pieauguma 2008. gada otrajā pusē kopš šā gada marta ir piedzīvojusi krasu cenas kritumu pret eiro (līdzīgi kā ASV dolārs).
Eiropas amatpersonas uzskata, ka juaņas vērtībai milzīgās Ķīnas tirdzniecības bilances pārpalikuma dēļ būtu jābūt daudz lielākai. Līdzīgu viedokli pauž arī ASV, Japāna un Kanāda (turklāt ASV vājās juaņas dēļ Ķīnu sauc par vienu no finanšu krīzes izraisītājiem).
«Mēs runāsim ar Ķīnas varas iestādēm par daudz elastīgāku valūtas kursu maiņas likmju nepieciešamību,» tā reportieriem ziņojis H. Almunja.
Mākslīgi vājā Ķīnas valūta dod priekšrocību minētajai Āzijas ekonomikai attiecībā pret ASV un eiro zonu (Ķīnas eksporti ir lētāki) un ļauj izveidot milzīgus ārvalstu rezervju krājumus, kurus pēc tam parasti Ķīna investē ASV obligācijās. Pašlaik Ķīnas ārvalstu rezervju apjoms sasniedzis 2.27 triljonus ASV dolāru un apmēram divas trešdaļas no tām ir investētas dolāros cenotos aktīvos, raksta Bloomberg.
Ķīna līdz šim ir vairākkārt apgalvojusi, ka tā liberalizēs kontrolēto ārvalstu valūtu kursu tirgu (ļaujot juaņas kursam staigāt brīvāk), taču reformas netikšot veiktas sasteigti, lai destabilizētu ekonomiku. Pastāv viedoklis, ka Ķīna savu stingro monetāro politiku varētu piekopt vismaz līdz 2010. gada vidum, lai «iecementētu» valsts ekonomikas atveseļošanos.
Juaņas kurss attiecībā pret ASV dolāru tika revalvēts 2005. gadā (juaņas cenai atļāva kāpt par 2.1 %). Kopš tā laika Ķīnas valdība juaņas cenai attiecībā pret dolāru ir ļāvusi pakāpties vēl par 19%. Pašlaik Ķīnas juaņas cena ir piesaistīta ASV dolāram, un tai Ķīna atļauj svārstīties 0.5 % robežās no punkta (pret ASV dolāru), ko katru dienu nosaka Kīnas centrālā banka (turklāt pēdējā gada laikā Ķīnas CB juaņas kursam pret ASV dolāru kustēties praktiski neatļauj).