Eiropa kopš iepriekšējās finanšu krīzes visai labprātīgi pieņēmusi investīcijas no Ķīnas.
Turklāt, ņemot vērā tās politisko režīmu, lielā daļā gadījumu aiz šīm investīcijām stāv nekas cits kā šīs valsts valdība, liecina Nīderlandes uzņēmuma “Datenna” pētījums.
Tas arī nozīmē, ka faktiski, ar Ķīnas valdību saistītajiem akcionāriem pārņemot Eiropas biznesus, šai valstij ir augoša ietekme pār procesiem Eiropā. Tiek rēķināts, ka kopš 2010. gada bijuši aptuveni 650 ievērojami no Ķīnas nākoši ieguldījumi Eiropā. Aptuveni 40% gadījumu šos ieguldījumus turklāt varot saistīt ar situāciju, kad Ķīnas valdības ietekme pēc šiem darījumiem konkrētajā Eiropas uzņēmumā ir vidēja vai pat ļoti augsta, ieskaitot investīcijas augsti attīstīto tehnoloģiju sektorā, ziņo “Datenna”. Tiek arī izcelts, ka bieži vien Eiropas uzņēmumu pārņemšanas procesos Ķīnas valdības ietekme tiekot rūpīgi maskēta. Parasti tas notiekot ar sarežģītu vairāku īpašumtiesību slāņu un sarežģītu akcionāru struktūru palīdzību. Tāpat šādi darījumi tiekot veikti ar dažādu Ķīnas meitas uzņēmumu Eiropā palīdzību.
Krīze atdod par sviestmaizi
Tiek secināts, ka šāda Ķīnas valsts iesaistīšanās pakāpe liecinot par to, ka Eiropā iztrūkst spēcīgas sistēmas vai institūcijas, kas, pamatojoties uz nacionālās drošības apsvērumiem, spēj un grib bloķēt šādas vietējo uzņēmumu pārņemšanas. ASV šāda institūcija esot, piemēram, Ārvalstu Investīciju komiteja.
Piemēram, “The Wall Street Journal” (WSJ) raksta, ka tas varot nozīmēt, ka Ķīnai tiek nodota informācija pār kādām svarīgām tehnoloģijām un inovācijām. Rietumu līderi ik pa laikam apsūdz Ķīnas uzņēmumus saistībā ar negodīgu konkurenci, kad tiem aizmugurē stāv šīs valsts valdība un, piemēram, konstanti tiem piešķirot finansējumu, no aprites tiek izēsti tie Rietumvalstu korporatīvie spēlētāji, kas mēģina darboties pēc kādiem daudzmaz brīvā tirgus principiem.
Dažkārt vēl tiek norādīts, ka Ķīna sevišķi aktīvi pasaulē, tostarp Eiropā, sāka iepirkties pēc iepriekšējās finanšu krīzes. Toreiz sabrukums galvenokārt skāra tieši Rietumu pasauli, bet Ķīnas tautsaimniecība turpināja augt. Tas nozīmēja, ka Eiropa bija izslāpusi pēc investīcijām, kur savukārt Ķīna dažādus sev interesējošos vecā kontinenta uzņēmumus varēja iegādāties par “sviestmaizi”. Lielā mērā tad - daļēji arī starptautisko aizdevēju spiediena rezultātā - Ķīnas investoru gūzmai savu vietējo uzņēmumu durvis nācās pavērt, piemēram, Portugālei, Grieķijai un Itālijai. Ķīnieši nav kautrējušies Eiropā uzpirkt ne elektrības ražošanas infrastruktūru, ne pat veselas ostas.
Pēdējā laikā manāmas runas, ka tā tas varētu būt arī šoreiz. Ķīnas Tirdzniecības palātas Eiropas Savienībā (ES) pārstāvji, piemēram, izteikušies, ka Eiropa esot “nobriedis un atvērts tirgus, un Ķīna ir gatava atvērt tā durvis vēl plašāk”. Tie arī skaidro, ka valdības uzņēmumu lēmumi par šādām investīcijām Eiropā esot “neatkarīgi” un “orientēti uz tirgu”.
Palielina ietekmi
ASV prezidentam Donaldam Trampam izvēršot tirdzniecības kariņu ar Ķīnu, visai liela uzmanība tikusi veltīta šīs valsts tehnoloģiju uzņēmumiem, kur būtiska ietekme ir tās valdībai, piemēram, “Huawei Technologies”, “ZTE” un “TikTok” īpašniekam “ByteDance”. Šo kompāniju darbībā zināmas problēmas saskatījušas arī dažas citas valstis, piemēram, Austrālija. Savukārt ļoti dažādā Eiropa šajā ziņā pagaidām izvairījusies no ļoti tiešas konfrontācijas ar Pekinu. “WSJ” gan raksta, ka arī te augot atbalsts līdzīgai rīcībai, kas saistīts ar pieaugošo Ķīnas vēlmi vēl pat palielināt savu ietekmi pār tās atlikušo privātā sektora ekonomiku un sabiedrību kā tādu. Nekāds lielais jaunums nav arī tas, ka, Ķīnas ekonomiskajam spējam augot, tai ir milzīga apetīte palielināt savu ietekmi uz ģeopolitiskās skatuves.ES savā ziņojumā par tiešajiem ārvalstu ieguldījumiem, kas tika publicēts pagājušajā gadā, konstatēja 57 gadījumus (laika posmā no 2010. līdz 2017. gadam), kad Eiropas uzņēmumus pārņēmuši ar Ķīnas valdību saistītas kompānijas. Savukārt “Datenna” jau identificējusi, ka tie šajā laika posmā ir 160 gadījumi, kas rezultējušies ar “ļoti nozīmīgu” Ķīnas valdības ietekmi un 100 darījumi – ar vidēju tās ietekmi.
Šajā pašā laikā esot vēl ļoti daudz tādu darījumu Eiropas uzņēmumu pārņemšanas un apvienošanas frontē, kad Ķīnas ietekme to rezultātā atzīta par nosacīti mazāk nozīmīgu. Tiesa gan, par šādiem darījumiem pieejamā informācija bieži esot visai ierobežota. “Datenna” vadība izceļ – kamēr vairāk nekā pusē Ķīnas investīciju gadījumu Eiropā šīs Tālo Austrumu lielvalsts valdības ietekme atzīta par mazu, tās klātbūtnes esamība šajos gadījumos pati par sevi nozīmējot, ka tā patiesībā bieži vien var izrādīties ļoti augstā līmenī. “Datenna” izceļ, ka daudzos it kā privātos Ķīnas uzņēmumos ievērojams akciju īpatsvars zem kompleksām īpašuma tiesību shēmām patiesībā pieder subjektiem, kurus kontrolē Ķīnas valdība. Šī iemesla iespaidā Ķīnas valdības Eiropas uzņēmumu pārņemšana bieži netiekot pamanīta. “Datenna” atklāj, ka tā pie šādas savas Ķīnas akcionāru datubāzes izveidošanas strādājusi četrus gadus.
“Mazāk acīmredzama ir bijusi Ķīnas valsts iesaistīšanās simtiem mazākos darījumos un tādos darījumos, kuriem nav bijusi publiski izsludināta cena. Aptuveni 15% no šiem darījumiem veikti ar Ķīnas Eiropas meitasuzņēmumu starpniecību, kas nozīmē, ka tie bieži izvairījušies no kādu ārvalstu investīciju pārbaudes,” raksta arī “WSJ”.
Mums “Stenders”
Interesanti, ka viens šāds gadījums ar ļoti augstu Ķīnas valdības ietekmi identificēts arī Latvijā. Proti, tā ir “Stenders” pārņemšana 2017. gadā, kad par vienīgo šī uzņēmuma īpašnieku kļuva Kaimanu salās reģistrētais uzņēmums “CICC Ehealthcare Investment Fund”. Uzņēmuma valdē tad tika iecelti trīs Ķīnas pilsoņi. Savukārt Igaunijā “Datenna” izceļ 2018. gada darījumu, kad par 43 miljoniem investīciju fonds “BaltCap” un mazākuma akcionāri nolēma Ķīnas kompānijai “Guangzhou Hangxin Aviation Technology” pārdot 100% Tallinā bāzētā lidaparātu apkopes uzņēmuma “Magnetic MRO” akcijas.
No dažiem pašiem lielākiem darījumiem var izcelt, piemēram, to, ka 2015. gadā Ķīnas valdības kontrolētā “China National Chemical Corp.” par gandrīz astoņiem miljardiem eiro iegādājās Itālijas riepu ražotāju “Pirelli”. Tāpat līdzīgi pārņems Vācijas robotu ražotājs “Kuka”.
Dzirdami viedokļi, ka Ķīna mēģina audzēt savu ietekmi ar daudzu šādu lielāku un mazāku ieguldījumu palīdzību Rietumos, lai, piemēram, iegūtu pieeju progresīvām tehnoloģijām, kas savukārt var jau palīdzēt Pekinas cīņā par savu ekonomisko neatkarību laikā, kad, piemēram, ASV tai ir ierobežojusi pieeju savām mikroshēmām un citām līdzīgām tehnoloģijām. “Datenna” kā piemēru izceļ arī, piemēram, Nīderlandes uzņēmumu “Anteryon Optical Solution”, kurš atdalījās no “Philips Electronics” un ražo gan kameras, gan darbojas robotizācijas jomā. Ķīnas uzņēmums “ChinaWafer Level CSP Co” tajā pagājušogad par 32 miljoniem eiro iegādājies 73% daļu, kur Ķīnas valdības ietekme tajā atrodama vien zem vairākām savstarpēji saistītu akcionāru kārtām. Vēl tiek izcelts cits būtisks aspekts - Ķīnas valdība guvusi ietekmi arī tādos Eiropas uzņēmumos, kuriem ir potenciāls ražot ierīces, ko iespējams izmanot arī militārajā jomā.