ASV politiķi atkārtojuši draudus ieviest tirdzniecības sankcijas pret Ķīnu, ja tā turpinās atteikties pārvērtēt savu valūtu juaņu, vēsta BBC.
Gan demokrāti, gan republikāņi no Senāta Finanšu komitejas brīdinājuši ASV finanšu ministru Timotiju Geitneru (Timothy Geithner), ka viņu pacietības mērs drīz būs pilns.
T. Geitners savukārt norādījis, ka Ķīnas nostāja kavē pasaules ekonomikas reformas.
Kā atgādina BBC, ASV jau ilgi sūdzējusies par to, ka Pekina saglabā juaņu nenovērtētu pret ASV dolāru, lai iegūtu tirdzniecības priekšrocības.
Senators Čārlzs Šumers (Charles Schumer) sacījis:
«Jautājums šeit nav par ASV protekcionismu, bet Ķīnas nevērību pret brīvās tirdzniecības noteikumiem.»
T. Geitners komitejai norādījis, ka traucējumi, ko rada Ķīnas nostāja, ir «šķērslis globālā līdzsvara panākšanai, kas ir nepieciešams».
Ķīna juaņas vērtību ASV dolāram piesaistīja 2008.gadā, lai saglabātu savu eksportētāju konkurētspēju globālās lejupslīdes laikā.
Kā vēstīts, T. Geitners aprīļa sākumā paziņoja, ka atliek 15. aprīlī gaidīto ziņojumu par to, vai Ķīna manipulē ar savu valūtu, bet solīja censties panākt elastīgāku Ķīnas valūtas politiku.
Šāds ASV lēmums sekoja paziņojumam, ka Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao (Hu Jintao) piedalīsies kodoldrošības samitā Vašingtonā, kas norisinājās no 12.-13.aprīlim, un, kā norādīja Reuters, izskatās pēc taktikas no Ķīnas puses valūtas jautājumā.
ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija meklē plašu pasaules mēroga atbalstu pasākumiem, lai ierobežotu Irānas kodolenerģijas ambīcijas, tādēļ šis bija neizdevīgs laiks riskēt saasināt politiskās domstarpības par Ķīnas valūtas politiku.
Analītiķi pauda viedokli, ka tā būtu «pļauka sejā» Pekinai, ja Vašingtona Ķīnu tikai dažas dienas pēc prezidenta vizītes būtu atzinusi par valūtas manipulatoru.
T. Geitners, kurš toreiz sacīja, ka, pēc viņa domām, Ķīna drīz sapratīs, ka tās interesēs ir mainīt valūtas politiku, arī mierināja ASV likumdevējus, norādot, ka viņš izmantos gaidāmās sanāksmes, lai pierunātu Ķīnu uz pārmaiņām.