Daudzi eirozonā staigā pa šauru laipu, un apstākļu sakritība var izraisīt gāšanos . Taupības politikas efektivitāte pietuvojusies savai robežai, atzinis Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Hosē Manuels Barozu. Par to liecina ne vien pretestība taupībai eirozonas dienvidu daļā, bet arī statistika.
Kaut arī budžetu jostas tiek savilktas, problemātisko valstu parādu «punči» karas pār tām aizvien lielāki, liecina Eurostat jaunākie dati. Taupība un nodokļu celšana valsts parādu pagaidām ir mazinājusi tikai Grieķijā, kur tas krities no 170% attiecībā pret IKP 2011. gadā līdz 157% pērn, spriež Financial Times (FT). Īrijas, Spānijas un Portugāles parādi ir auguši par spīti visam. Tiesa, Grieķijas parāds aizvien ir augstākais ES.
Attiecīgi EK priekšsēdētājs, uzsverot pašreizējās politikas principiālo pareizumu un turpmāku reformu nepieciešamību, tomēr saka, ka atbalsts taupībai ir bīstami zems. EK attieksme ir sevišķi nozīmīga tās lomas dēļ, ļaujot vai neļaujot problemātiskajām eirozonas valstīm atlaist taupības jostas. Nav izslēgts, ka pielaidīgāka attieksme varētu tikt īstenota pret nākamajiem iespējamiem glābjamiem.
Laikā, kad Kipra tikko kā vienojusies par starptautisko palīdzību, tiek runāts par nākamo eirozonas «domino kauliņu», kas bez starptautiskās palīdzības kristu – Slovēniju. Valsti iegāzis nekustamā īpašuma cenu burbuļa plīsums, kuru savukārt radīja milzīgs investīciju pieplūdums un lētie aizdevumi pēc tam, kad valsts pievienojās Eiropas Savienībai, analizē Reuters.
Starptautiskās attīstības un sadarbības organizācijas aplēses liecina, ka Slovēnijas IKP šogad saruks par 2,1%, bet valsts parāds, ja nenotiks kādas nopietnas reformas, 2025. gadā sasniegs 100% atzīmi no IKP (kopš 2008. gada Slovēnijas valsts parāds ir gandrīz dubultojies – līdz 47% no IKP).