Eiropas Parlaments trešdien (3. septembrī) pieņem ilgi gaidīto politisko rezolūciju par situāciju Gruzijā. Deputāti nepārprotami un asi nosoda Krievijas vienpusējo Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarības atzīšanu kā starptautisko tiesību pārkāpumu, aicina Krieviju ievērot miera plānu un nekavējoties pilnībā izvest savu karaspēku no Gruzijas, atbalsta plašu humanitāro un rekonstrukcijas palīdzību, brīvās tirdzniecības ieviešanu un vīzu režīma atvieglošanu ar Gruziju, kā arī nopeļ Krievijas mēģinājumus Kaukāzā veidot savu īpašās ietekmes zonu, Db.lv informēja Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāts Rihards Pīks.
Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāts Rihards Pīks, kurš Eiropas Parlamenta oficiālās delegācijas sastāvā apmeklējis Gruziju, uzskata: "Kremlis liek Eiropai pamosties. Pirmais trauksmes zvans izskanēja jau 2006. gada janvārī, kad politisku motīvu vārdā Krievija "piegrieza gāzes krānu" Ukrainai un tādējādi radīja gāzes piegādes traucējumus arī citām Eiropas valstīm. Esmu pārliecināts, ka Krievijas militārā agresija un teritorijas okupācija Gruzijā piespiedīs Eiropas Savienību vienoties un daudz aktīvāk veidot kopēju ārpolitiku, vismaz - attiecībās ar Krieviju. Vienlaikus Gruzijas krīze piespiedīs Eiropas Savienību straujāk veidot kopējo energodrošības politiku."
Eiropas Parlamenta lielākā un ietekmīgākā politiskā frakcija - Eiropas Tautas Partijas un Eiropas demokrātu (ETP-ED) grupa - uzskata, ka Krievijas pilsonības piešķiršana osetīniem, separātistu atbalsts Dienvidosetijā un jūlijā notikušie militārie manevri tieši pie Gruzijas robežas izraisīja nestabilitāti Dienvidosetijā. ETP-ED grupa kopā ar citiem parlamentā pārstāvētajiem spēkiem aicina Krieviju respektēt Gruzijas suverenitāti, teritorijas nedalāmību un starptautiski atzīto robežu neaizskaramību. "Krievijas iebrukums Gruzijā, Gruzijas teritorijas okupācija un draudi gāzt likumīgi ievēlēto valdību un prezidentu Saakašvili, lai aizstātu viņus ar Krievijai paklausīgiem politiķiem, nav likumīgi, un nekavējoties jāpārtrauc," uzstāj eiroparlamentārieši.
Deputāti, kas apvienojušies Eiropas Parlamenta Baltijas grupā, ierosina Krievijas okupācijas karaspēku Gruzijā aizstāt ar starptautiskajiem vai Eiropas Savienības miera uzturētājiem. Politiķi aicina pārskatīt Eiropas Savienības un Krievijas dialogu, ņemot vērā Krievijas agresiju, un apturēt stratēģisko partnerību, līdz Krievijas okupācijas spēki atkāpsies līdz pozīcijām, kādas tie ieņēma pirms iebrukuma Gruzijā. Vienlaikus, politiķi aicina veidot ar Gruziju un Ukrainu padziļinātas partnerattiecības un skaidri pateikt - Gruzijai un Ukrainai ir iespējas eventuāli pievienoties Eiropas Savienībai. Eiroparlamentārieši īpaši uzsver, ka nepieciešams diversificēt enerģijas piegādes avotus, lai mazinātu Eiropas enerģētisko atkarību no Krievijas.
Eiropas Parlamenta rezolūcijas tiek nosūtītas ES Padomei, Komisijai, ES dalībvalstīm, Krievijai, Gruzijai un citām valstīm, un uzskatāmas par Eiropas Savienības galvenā likumdevēja politisku signālu, kaut arī tām nav tiešu juridisku seku.
Balsojums par Eiropas Parlamenta rezolūciju šodien notiks ap plkst. 12:30 pēc Latvijas laika. Balsoju tiešraidē var vērot Parlamenta mājas lapā.