ASV un ES sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu var likvidēt barjeras, kas var būt ieguvums Latvijas eksportētājiem, taču vienlaikus tas apdraud mūsu ražotāju pastāvēšanu, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
To, ka Eiropas Savienības (ES) un ASV sarunas par Transatlantiskā tirdzniecības un investīciju līguma (TTIP) nosacījumiem, iespējams, var ienest būtiskākās (pēc Latvijas iestājas ES) izmaiņas Latvijā strādājošo uzņēmumu konkurētspējā, stratēģijā, kas var ietekmēt arī valsts nodokļu ieņēmumus un darba vietu skaitu, atzīst teju vai visi aptaujātie.
Aptaujāto uzņēmēju vidū gan nav skaidrības, kādi varētu būt potenciālie šī līguma noslēgšanas nosacījumi un vēl jo vairāk varbūtējās tā radītās iespējas un potenciālie riski, kā arī zaudējumi.
Nepārprotams atbalsts tiek pausts eksportu uz ASV bremzējošo barjeru – ievedmuitu – atcelšanai, tomēr ir visai piesardzīgi par iespējamiem riskiem attiecībā uz Eiropas tirgus atvēršanu konkurentiem no ASV, kas saasinās konkurenci ES, kura raisa jautājumus par bankrotiem, bezdarbu un, iespējams, patēriņa nodokļu (PVN, akcīzes) celšanu. Tāpat neesot skaidrības, kā šis brīvās tirdzniecības līgums varētu ietekmēt ES un Ķīnas, kā arī ES un Krievijas tirdznieciskos darījumus, prasības produkcijai utt. Interesanti, ka arī citās ES dalībvalstīs pieņemas spēkā kustība pret ES un ASV brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanu un tajā iesaistās arī vairāku valstu parlamenti, kaut arī tiek lēsts, ka ES eksports uz ASV pieaugs pat par 28%. Vēl viens klupšanas akmens ir fakts, ka sarunas TTIP kontekstā norit kopš 2013. gada vasaras, tomēr slepenības plīvurs ap tām rada ažiotāžu un bažas par to, vai patiešām ES iedzīvotāji un uzņēmēji būs ieguvēji no tāda līguma noslēgšanas.
Visu rakstu Zem slepenības plīvura lasiet trešdienas, 14. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!