Tas, ka situācija saistībā ar autoratlīdzību nodevu sistēmu Latvijā ne tuvu nav normāla, pirms vairākiem mēnešiem tika oficiāli atzīts, uzdodot Kultūras ministrijai izstrādāt korektu tiesisko regulējumu šai problēmai.
Varētu atkal ilgi un pamatīgi diskutēt par to, kādam vajadzētu būt šim regulējumam. Proti, jautājums ir par to, vai ir pareizi katram iedzīvotājam likt maksāt autoratlīdzību, iegādājoties, piemēram, jaunu datoru, un tādējādi automātiski uzskatīt viņu par zagli, kurš noteikti centīsies nokopēt kādu autordarbu, par to nesamaksājot. Un tas nekas, ka daļa datoru lietotāju pat īsti nezina, ka kaut kas tāds ir iespējams. Tomēr šoreiz runa ir par jau pieminētās Kultūras ministrijas aktivitātēm, mēģinot risināt tai uzticēto jautājumu.
Piemēram, pagājušajā nedēļā ar šīs ministrijas svētību ir uzsākta iedzīvotāju aptauja, lai noskaidrotu iedzīvotāju paradumus, kopējot autordarbus, plānojot aptaujāt 1000 cilvēkus, un tam tērējot tieši tikpat latu. Pirmkārt, uzreiz jāteic, ka Kultūras ministrija ir izcēlusies teju ar paraugstundu darba produktivitātes jomā. Tik ilgā laika periodā izdomāt, ka vajadzētu sarīkot aptauju - tas ir «vareni».
Otrkārt, nez, cik objektīvus datus var iegūt, aptaujājot vienu tūkstoti iedzīvotāju apmēram divu miljonu cilvēku valstī. It īpaši jau, ņemot vērā, ka zināmai daļai cilvēku tiešām nav skaidrības par jēdzienu «datu nesējs» vai «MP3» patieso nozīmi.
Un, treškārt... Diez vai ir iespējams runāt par nopietnu pieeju dokumentu izstrādei, ja viedoklis par to potenciālo saturu ir jāprasa cilvēkiem uz ielas. Tiesiskajam regulējumam jeb likumam, kas nosaka, cik, kam un kādā veidā jāmaksā, ir jābūt juridiski korektam, nevis jāizpatīk garāmgājēju vēlmēm. Taču, ja reiz Kultūras ministrija ir nolēmusi īstenot sava veida revolūciju normatīvo aktu izstrādes jomā un tos gatavot atbilstoši 1000 iedzīvotāju sniegto atbilžu datiem, varbūt šo darba metodi vajadzētu pārņemt arī Finanšu ministrijai, kas arī varētu pretimnācējiem pajautāt - vai jūs vēlaties, lai iedzīvotāju ienākumu nodokļa neapliekamais minimums tiktu palielināts, jau sākot ar nākamo gadu?! Vai varbūt valstij piederošā a/s Latvenergo šādi varētu veidot savu tarifu politiku, tādējādi faktiski vienā dienā kļūstot par visvairāk mīlēto kompāniju tautas acīs. Visticamāk, Finanšu ministrijas un Latvenergo pārstāvji tūlīt teiks, ka tas ir absurds, un taisnība jau vien būs. Taču tas nekādā gadījumā nav lielāks absurds par paradumu prasīšanu pretimnācējiem, izstrādājot tiesisko regulējumu saistībā ar autordarbu izmantošanas atlīdzības jautājumu.
Nenoliedzami, šādās situācijās ir jākonsultējas ar speciālistiem, jāņem vērā citu valstu pieredze, to sabalansējot ar vietējo reālo situāciju, vienlaikus tomēr nenonākot līdz absurdam. Vienkārši sakot, nav izslēgts, ka Kultūras ministrijas vadība jūtas dziļi nelaimīga, ka tieši tai ir tikusi šīs problēmas risināšana, un tagad vienkārši mēģina novilcināt laiku, īstenojot vien kūsājoša darba imitāciju.