Ir jāmaina nodokļu sloga sadalījums tā, lai lielākā daļa gultos uz patēriņu un nekustamo īpašumu, bet mazākā - uz darbaspēka pleciem… Šādus apgalvojumus gan uzņēmēji, gan sabiedrība kopumā ir dzirdējusi burtiski nepārtraukti, gan jau krietni sprīdi pirms vēlēšanām, gan arī laika posmā starp vēlēšanu dienu un otrās Valda Dombrovska (JL) valdības apstiprināšanas brīdi.
Pāris dienu pēc valdības apstiprināšanas, kad DB rīkotajā konferencē Biznesa prognozes 2011 viesojās ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL), gan izrādījās, ka nodokļu sloga sadalījuma maiņa nozīmējot to, ka patēriņa un nekusutamajam īpašumam nodokļu likmes jāceļ, bet darbaspēkam jāatstāj esošajā līmenī.
Diemžēl nupat aizvadīto valsts dibināšanas svētku laikā ir izrādījies, ka arī šādi apgalvojumi ir bijuši maldīgi. Proti, sarēķinot, kurās pozīcijās kaut ko ir plānots palielināt, bet kurās - samazināt, sanāk, ka no noteikta darba algas sliekšņa oficiālā samaksa kļūst mazāka. Tātad Dombrovska valdība ir iecerējusi konsolidēt nākamā gada budžetu gan uz patēriņa un nekustamā īpašuma, gan arī uz darbaspēka nodokļu rēķina. Ja attiecīgā iecere tiks īstenota, jautājums ir vien par to, uz kā pleciem tas notiks - darba devēju vai ņēmēju. Taču jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka šāda politika ir bremze tautsaimniecības attīstībai!
Ja šo sloga palielinājumu uz saviem pleciem uzņemsies bizness, uzreiz jārunā par to, cik konkurētspējīgi būs Latvijas uzņēmumi, salīdzinot ar kompānijām kaut vai mums tuvējās valstīs Lietuvā un Igaunijā. Šis jautājums būs aktuāls daudziem uzņēmējiem, kas ir vienojušies ar saviem darbiniekiem par algas lielumu «uz rokas», tādējādi apņemoties samaksāt visus nodokļus. Savukārt, ja darba devēji nebūs ar mieru segt darbiniekiem radušos zaudējumus, tas kārtējo reizi sāpīgi ietekmēs patēriņu. Jāņem arī vērā, ka daļa uzņēmumu, saskaroties ar jauno nodokļu slogu, izrādīsies dilemmas priekšā - pārtraukt savu darbību, maksātnespējas dēļ vai arī pievienoties tiem biznesmeņiem, kas jau tagad darbojas pelēkajā sektorā, kas jau šobrīd veidojot ap 25% no visas uzņēmējdarbības Latvijā. Citiem vārdiem sakot, premjers Dombrovskis, finanšu ministrs Andris Vilks (PS) un pārējā valdība, veidojot jauno budžetu un vēloties visas problēmas atrisināt it kā vienkāršākajā ceļā - palielinot nodokļus, kārtējo reizi būs radījusi problēmas visai valsts ekonomikai kopumā.
Un vēl… Notiekošais šajā jomā diemžēl kārtējo reizi apliecina, ka politiķu vārdi nav domāti tam, lai tajos ieklausītos. Respektīvi, salīdzinot vienu un to pašu cilvēku un partiju apgalvoto pāris mēnešu ietvaros, ir skaidrs, ka vismaz lielākā daļa no dzirdētā pirms 19. un 20. novembra valdības sēdēm ir bijuši meli vai arī patiesības noklusēšana. Bet acīmredzot sabiedrībai ir jāatmet pēdējās naivuma paliekas un jāapzinās, ka daudzas lietas šajā pasaulē ir kā aksiomas. Piemēram, futbolists sper ar kāju pa bumbu, bet politiķis - melo.