Par 2800 latiem mēnesī nestrādāšu — tā faktiski ar atlūguma iesniegšanu Satiksmes ministrijā ir vēlējies paziņot valsts uzņēmuma Latvijas Pasts šefs Ivars Krauklis. Faktiski notiekošais apliecina to, ka līdzšinējā algu apcirpšanas politika ir vismaz nepārdomāta.
Protams, šaubu nav par to, ka taupības apstākļos, kad izdevumi tiek samazināti teju visam pēc kārtas, nedrīkst būt izredzētie, kurus tas neskar. Tajā pašā laikā jautājums ir par to, vai lēmums noteikt visu valsts uzņēmumu vadītājiem mēnešalgu, kas nepārsniegtu 2800 latus, kārtējo reizi vadoties pēc lineāla metodes, ir pareiza?! Tiesa, nav noslēpums, ka daļā valsts uzņēmumu vadītāji ir salikti, atbilstoši politisko simpātiju principam, un tādos gadījumos jautājums pat vairāk ir par to, vai viņus vispār nevajadzētu nomainīt. Tajā pašā laikā ne vienā vien valstij piederošā kompānijā vadītāja amatā ir augsta līmeņa menedžeri, kuri ir spējuši panākt, lai uzņēmums veiksmīgi strādā ar peļņu, vadot simtiem un pat tūkstošiem cilvēku lielus kolektīvus. Gandrīz vai lieki pieminēt, ka šie vadītāji šobrīd ir uzmetuši lūpu, uzskatot, ka viņiem valsts kā uzņēmumu īpašnieks vēlas maksāt neadekvāti zemu atalgojumu.
To, cik lielā mērā šāda bubināšana ir pamatota, mēs acīmredzot manīsim tuvāko mēnešu laikā. Kā minēts, Krauklis jau tagad ir pateicis, ka attiecīgā summa viņam ir par mazu, un uzrakstījis atlūgumu, vedinot domāt, ka viņam ir kāds labāks darba piedāvājums. Šobrīd jāraugās, ko darīs tādu uzņēmumu kā Latvenergo, Latvijas Valsts meži, Latvijas Hipotēku un zemes banka, Latvijas Dzelzceļš u.c. vadītāji. Proti, katrs speciālists ir tieši tik vērtīgs, cik par viņu kāds ir gatavs maksāt, nevis tik, cik viņš vēlas saņemt. Paskatoties, kāds vadītāju atalgojums līdz šim bijis valsts, bet kāds — privātajā sektorā, kļūst skaidrs, ka ne vienā vien gadījumā labāk ir dzīvojuši to kompāniju līderi, kam īpašnieks ir valsts. Protams, var teikt, ka viens otrs no šiem uzņēmumiem ir strādājis ar lielu peļņu, garantējot valstij lielas summas nodokļu veidā, un tāpēc arī atalgojumam ir jābūt pietiekami lielam. Jā, jebkurā darbā atalgojumam ir jābūt adekvātam, taču diez vai valsts uzņēmuma stūrēšanu pilnā mērā var pielīdzināt privātas kompānijas vadīšanai. Proti, pirmajā no abiem gadījumiem var balstīties uz labvēlīgu valsts politiku, kā arī dominējošo situāciju Latvijā. Turklāt būsim atklāti — privātajā sektorā, kur arī vadītājiem vismaz līdz šim ir bijušas pietiekami lielas algas, tās nereti tika «dzītas» uz augšu, lai privātīpašnieks vispār spētu konkurēt ar valsts sektoru.
Citiem vārdiem sakot, šaubu nav, ka lielās izmaksas, kas līdz šim bijušas valsts uzņēmumiem, būtu krasi jāsamazina, taču pirms tam ir rūpīgi jāizvērtē, kam un cik daudz tiek «nogriezts», lai nākotnē lielā taupība neizmaksātu vēl vairāk. Arī šajā jomā ir jābūt caurspīdīgai atalgojuma sistēmai, lai būtu pilnīgi skaidrs, pēc kādiem principiem katrā no uzņēmumiem tiek aprēķināts talgojums, kādi mērķi ir jāsasniedz, lai varētu pretendēt uz vienas vai otras summas saņemšanu.