Lai veiksmīgi strādātu tirgū, it īpaši starptautiskajā līmenī, ir jāspēj ievērot dažādus spēles noteikumus. Runa ir par dažādām prasībām, marķējumiem, regulējumiem, sertifikātiem utt. Nenoliedzami dažu labu reizi tās ir formalitātes, kuru ievērošana prasa zināmus resursus, bet reālu praktisko izmantojumu tam visam saskatīt tā īsti nevar.
Tā vai citādi, bet, arī strādājot ar noteiktas valsts teritorijā pieejamu koksni un vēloties to eksportēt uz daļu valstu, kur patērētāji grib un var nopirkt no tās ražotu produkciju, tai ir jābūt marķētai ar FSC sertifikātu.
Ne vienu vien gadu ar mūsu valsti nebija faktiski nekādu problēmu, taču šogad izrādījās, ka starptautiskie auditori nav pagarinājuši šā FSC sertifikāta derīguma termiņu Latvijas valsts mežiem (LVM). Iespējams, kādā citā valstī šāds pavērsiens būtu radījis problēmas tikai vienai kompānijai un par notikušo varētu īpaši neuztraukties, taču mūsu gadījumā tas diemžēl ir sitiens pa lielu daļu kokrūpniecības nozares. Turklāt pats būtiskākais sajā gadījumā ir fakts, ka vairāki spēcīgu zīmolu turētāji koksnes produkciju ņem pretī tikai tad, ja tai ir minētais sertifikāts. Savukārt šobrīd pietiekami spēcīgi tirgus dalībnieki jau ir skaidri pateikuši - kamēr FSC sertifikāta nebūs, arī jebkāda veida sadarbība faktiski nav iespējama.
Kas tad ir noticis? Vieni uzskata, ka starptautiskie auditori nav ņēmuši vērā vietējās Latvijas mežu īpatnības, otri vispār nesaprot, kas ir atgadījies un ko nu tagad darīt. Taču leilā mērā izskatās, ka šajā gadījumā runa ir par elementāru neizdarību. Acīmredzot atbildīgās amatpersonas akli ir paļāvušās uz to, ka katru gadu LVM minētais sertifikāts ir ticis atjaunots un gan jau tas tiks izdarīts arī turpmākos «n» gadus. Protams, nevar izslēgt, ka auditori, vērtējot situāciju Latvijā, par pamatu ir ņēmuši vienu vidējo aritmētisko šablonu, kam nekādi nevar atbilst situācija šajā valstī, taču ne jau tāpēc mūsu koksne ir sliktāka. Taču tādā gadījumā ir nevis jāsēž un jāgaužas par to, kā mēs atkal palikām nesaprasti, bet gan jau sen bija jastrādā, lai izveidotu savu nacionālo FSC standartu un tad būtu arī veiglāk diskutēt ar dažādiem auditoriem. Citiem vārdiem sakot, šā sertifikāta gadījumā Latviju ir piemeklējusi tā pati nelaime, kas daudzās citās reizēs vienalga kurā nozarē. Mēs labprāt savās neveiksmēs vainojam globālo ekonomisko situāciju, pārak mazo Latvijas tirgu, lielo spēlētāju priekšrocības un visu ko citu, kaut gan pārsvarā gadījumu runa ir par pašu neizdarību. Proti, kaut ko neesam sapratuši, neesam izdarījuši vai painteresējušies.
Diemžēl rezultāts šādai pasivitātei ir mērāms naudas izteiksmē. Vienkārši sakot, attiecībā uz tiem koksnes produkcijas pasūtījumiem, ko varēja realizēt Latvijas uzņēmēji, viņiem pogas izgriež Lietuvas, Dānijas, Zviedrijas u. c. valstu konkurenti. Var teikt arī vēl vienkāršāk - kamēr Latvijas atbildīgās personas runā, ka vajag attīstīt eksportu, citas valstis to dara.