Lai arī pēdējo piecu gadu laikā būtiski par 22,4% sarucis uzņēmumu skaits ar negatīvu pašu kapitālu, tomēr šādu kompāniju kopējais skaits 2023. gadā bija 35 086.
To rāda SIA Lursoft IT pētījums. Proti, ar negatīvu kapitālu 2021. gadā bija 40 978 uzņēmumi, turklāt vidēji uz vienu kompāniju negatīvais pašu kapitāls bija 88 155 eiro, kamēr 2023. gadā pie mazāka skaita ar negatīvu kapitālu esošo uzņēmumu vidējais apjoms uz vienu kompāniju pat pieaudzis līdz 97 811 eiro. Jāņem gan vērā, ka 2022. gadā vidēji uz vienu uzņēmumu negatīvais pašu kapitāls bija vēl lielāks – 101 022 eiro. Lursoft IT secina, ka samazinās šādu uzņēmumu īpatsvars pret kopējo reģistrēto uzņēmumu skaitu. Piemēram, 2019. gadā ar negatīvu pašu kapitālu strādāja 38,76% no visiem uzņēmumiem, 2021. gadā to īpatsvars bija sarucis jau līdz 35,55%, bet pērn – līdz 31,97%. Jānorāda, ka laika periodā kopš 2019. gada ar negatīvu pašu kapitālu strādājošu uzņēmumu skaits samazinājies par nedaudz vairāk kā 10 tūkstošiem kompāniju.
Pašu kapitāls ir viens no faktoriem, ko izvērtēt, veicot savu esošo vai potenciālo klientu izpēti, jo negatīvs rādītājs var liecināt par iespējamām finanšu grūtībām, tostarp sarežģījumiem piesaistīt papildu finansējumu, jo uzņēmuma aktīvu apjoms ir mazāks par tā saistībām. Negatīvs pašu kapitāls var ietekmēt gan uzņēmuma spēju piesaistīt jaunas investīcijas attīstībai, gan saņemt kredītu. Šis ir būtisks rādītājs, ko parasti izvērtē ne tikai investori un kreditētāji, bet arī sadarbības partneri, lemjot un pārskatot sniegto pakalpojumu izmaksas, norāda SIA Lursoft IT.
Liels īpatsvars
Ar negatīvu pašu kapitālu strādājošie uzņēmumi 2023. gadā kopā apgrozījuši 4,44 miljardus eiro, aizvadīto gadu noslēdzot ar 373,82 milj. eiro zaudējumiem. Šajos uzņēmumos pērn kopā bija nodarbināti 76 tūkstoši darbinieku.
Analizējot 2023. gada pārskatu datus, redzams, ka visvairāk uzņēmumu ar negatīvu pašu kapitālu ir skaitliski lielākajās nozarēs – tirdzniecībā, nekustamo īpašumu jomā. Lursoft IT dati rāda, ka tirdzniecības sektorā ar negatīvu pašu kapitālu pagājušajā gadā strādāja 40,48% no visiem uzņēmumiem. Vēl lielāks īpatsvars ar uzņēmumiem, kuriem pērn bijis negatīvs pašu kapitāls, ir tikai izmitināšanas un ēdināšanas nozarē, kā arī citu pakalpojumu sniedzējiem, starp kuriem ietilpst, piemēram, datoru, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remonta firmas. Negatīvs pašu kapitāls izmitināšanas un ēdināšanas nozarē ir jau ilggadēja problēma, liecina Lursoft IT apkopotie dati.
Visu rakstu lasiet 5.novembra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.