Pusnaktī no šā gada 31. decembra uz nākamā gada 1. janvāri, kad Latvija oficiāli iekļausies eirozonā, pilnīgi viss, kas šobrīd tiek rēķināts latos, automātiski konvertēsies eiro valūtā... Tā ir leģenda, ar ko tiekam «baroti» jau vairākus mēnešus, lai gan jau tagad viena otra ministrija ir parūpējusies, lai gluži viss automātiski nekonvertētos.
Proti, Tieslietu ministrija savā prātā ir nolēmusi, ka visām Latvijā reģistrētajām kapitālsabiedrībām, kam pamatkapitāls loģiski ir rēķināts latos, pašām tas ir jāpārrēķina eiro un izziņa ar jauno pamatkapitāla summas skaitli jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā. Teorētiski tas esot nepieciešams tādēļ, ka automātisko pārrēķinu rezultātā veidojas pamatkapitāla summas ar skaitļiem aiz komata, ko nepieļauj mūsu valsts likumdošana. Faktiski runa ir par acīm redzamu nevēlēšanos dažādas sarežģītas lietas padarīt vienkāršākas, nomainot to vienu rindiņu likumdošanā, kas paredz, ka pamatkapitāla summa obligāti jābūt apaļam skaitlim.
Nosakot, ka uzņēmumiem principā ir jāpārreģistrē savs pamatkapitāls, mūsu valsts birokrātiskais aparāts ir radījis ne vienu vien problēmu. Pirmkārt, uzņēmējiem ir jātērē savs laiks pilnīgi liekām, neracionālām darbībām. Otrkārt, tas rada problēmas saistībā ar pašu pamatkapitālu. Pieņemsim, ka pārrēķināšanas rezultātā uzņēmuma X pamatkapitāla summa iznāk 2500 eiro un 60 centi. Paliekot pie normas, ka pamatkapitālam jābūt apaļai summai, komersantam ir divas iespējas – vai nu iegūto skaitli apaļot uz augšu,vai arī uz leju. Apaļojot uz leju, kompānijas X pamakapitāls tiks mākslīgi samazināts. Savukārt, to apaļojot uz augšu, var veidoties nepieciešamība uzņēmumam pieņemt lēmumu par pamatkapitāla palielināšanu 40 eirocentu apmērā, un var gadīties, ka uzņēmējam šie centi būs vienkārši jāizvelk no savas kabatas.
Šeit nav stāsts par to – ir vai nav labi pievienoties eirozonai, runa ir par to, ka Tieslietu ministrijai un acīmredzot arī valdībai kopumā nav spējas nodrošināt valstī strādājošajiem uzņēmumiem ērtu eiro ieviešanu. Tas var būt merkantils apsvērums. Redz, vēl nav zināms – būs vai nebūs par šādu pārreģistrāciju jāmaksā kāda nebūt valsts nodeva. Latvijā šobrīd strādā aptuveni 142 tūkstoši kapitālsabiedrību. Tātad, ja, veicot minēto procesu, par to būs jāmaksā kaut vai viens lats, valsts budžets īsā laika periodā papildināsies par vairāk nekā 140 tūkstošiem latu. Bet tik mazas nodevas Latvijā gan vēl nav bijušas.
Šajā kontekstā jārunā par kādu ne mazāk būtisku problēmu... Mēdz teikt, ka Amerika ir juristu valsts, savukārt par Latviju droši var sacīt, ka dzīvojam birokrātu zemē. Tiek izdomāts viss kas, lai birokrātiskais aparāts varētu attaisnot savu eksistenci, lai zināms skaits cilvēku varētu sēdēt un pieņemt kaut kādas izziņas, nevis beidzot iet un normāli strādāt, vairojot valsts bagātību. Starp citu, jāatgādina, ka, skatot nākamā gada valsts budžetu, ministrijas ir izteikušas vēlmi šādu dīkdieņu skaitu palielināt vēl par nepilnu tūkstoti – situācijā, kad iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās.