Valsts policija ir atklājusi krāpšanās shēmu ar kases aparātiem, kas bijusi līdzīga savulaik Gan Bei restorānos izmantotajai un kuru izmantojuši vismaz 13 uzņēmumi, no kasēm nelikumīgi izņemot vismaz 1,2 miljonus eiro.
Kā pastāstīja Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieka vietnieks Ģirts Mundurs, Valsts policijas atklātajā shēmā saistībā ar krāpšanos ar kases aparātiem patlaban figurē 13 uzņēmumi, kas izmantoja divu kases aparātu uzstādīšanas firmu nelikumīgās shēmas.
Shēmas princips bijis līdzīgs Gan Bei ēstuvēs izmantotajam - izmantojot sagrozītu kases aparātu programmatūru un pārdevējam nospiežot attiecīgu taustiņu kombināciju, kases operācija netika uzskaitīta, lai gan čeks klientam tika izdots. Kases aparātā darījums netika uzskaitīts un tā rezultātā veidojās nereģistrēti naudas ieņēmumi.
«Šis stāsts jau sākās pavasarī, kad, izmeklējot citu noziegumu, mūsu rīcībā nonāca informācija par to, ka vienā no tirdzniecības vietām tiek izmantots kases aparāts ar sagrozītu programmatūru. Pārbaudot šo gadījumu, konstatēja, ka šī tirdzniecības vieta un kases aparāta programmatūras sagrozīšana ir saistīta ar uzņēmumu, kas nodarbojas ar kases aparātu uzstādīšanu un apkalpošanu. Turpinot izmeklēšanu, vasarā klāt nāca vēl viens uzņēmums, kas nodarbojās ar kases aparātu uzstādīšanu un apkalpošanu. Abiem uzņēmumiem bija sistēma, kad viņu klienti šos nelegālos pakalpojumus izmantoja. Šī ir faktiski tādi pati noziedzīgā shēma, tikai izpildītāji un izmantotāji ir citas personas, bet princips ir tāds pats, kādu izmantoja tajā (Gan Bei) lietā» klāstīja Mundurs.
Kopumā policija izņēmusi 32 kases aparātus un par aizdomās turētajiem atzinusi 19 cilvēkus. Starp aizdomās turētajiem ir gan divu lietā iesaistīto kases aparātu uzstādīšanas uzņēmumu darbinieki, kuri tiek turēti aizdomās, kā arī to uzņēmumu pārstāvji, kas izmantoja kases aparātu firmu uzstādīšanas pakalpojumus. Aizdomās turētajiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Kratīšanās izņemti ne tikai kases aparāti, bet arī instrukcijas kases aparātu izmantošanai, ierīces, ar kuru palīdzību programmatūra tika mainīta un neuzskaitīta skaidra nauda. «Visos gadījumos arī konstatējām, ka tirdzniecībā ir preces bez izcelsmes dokumentiem,» piebilda Mundurs.
Trešdaļai kases aparātu ir veikta ekspertīze, un secināts, ka caur tiem vairāku gadu garumā veikti nereģistrēti darījumi 1,2 miljonu eiro apmērā. Kā norādīja Mundurs, izmeklēšana vēl turpinās un gala summa vēlāk tiks precizēta pēc ekspertīžu veikšanas visiem izņemtajiem kases aparātiem.
Patlaban noskaidroti 13 klienti, kas izmantoja abu kases aparātu firmu nelikumīgos pakalpojumus. Šie klienti bija tirdzniecības vietas Rīgas Centrāltirgū, ēdināšanas, pārtikas produktu pārdošanas un būvniecības biznesā iesaistīti uzņēmumi. Lielākā daļa šo klientu esot samērā nelieli uzņēmumi, taču, kā norādīja Mundurs, lietā figurē arī kāda «maza uzņēmumu ķēdīte».
«Galvenokārt tie bija veikali ar vienu tirdzniecības vietu. Iestrādes mums ir vēl uz vairākiem uzņēmumiem, taču grūtākais ir tas, ka, ja kases aparātā kombinācija netiek iedarbināta, tad konstatēt neko nevar. Tikai pats pārprogrammētājs un pasūtītājs zina, kādas kombinācijas jāievada, lai kases aparāta kontrollente nestrādātu,» norādīja Mundurs.
Abu kases aparātu uzstādītāju firmu nosaukumus policija neatklāja, taču Mundurs noliedza, ka viens no tiem būtu žurnālistu minētā kompānija Brio.
Jau ziņots, ka pagājušā gada beigās Finanšu policijas pārvalde (FPP) sāka izmeklēšanu saistībā ar restorānu tīkla Gan Bei darbību. FPP uzskata, ka ar Gan Bei īpašniekiem saistīta organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma. Finanšu policija pērn 10.decembrī aizturēja septiņus šīs grupas dalībniekus.