Kooperatīvās sabiedrības Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa: «Ir pilnīgi skaidrs, ka būs uzņēmumi, saimniecības, kas šajā krīzē neizdzīvos»
«Pašlaik jārunā par dārzeņu nozares kā tādas pastāvēšanu, cik tā vispār ir perspektīva – līdzīgi kā par piena nozari. Man šobrīd šķiet, ka tas var būt diezgan liels apjoms uzņēmumu, kas krīzi nepārvarēs,» bez optimisma raugās E. Strazdiņa. Dārzeņu cenu lejupslīde sākās vairāk nekā pirms gada. Zemnieki saņēma lielu triecienu, Latvijā ieviešot eiro – lielveikali, lai nebaidītu pircējus ar lieliem skaitļiem, nolaida dārzeņu cenas skaitliski līdz latu līmenim. «Tas notika uz piegādātāju rēķina. Mēs nācām pretī, lai cilvēkiem nebūtu histērija, lai pirkšana saglabātos,» skaidro E. Strazdiņa. Pašlaik dārzeņu cenas ir zemas, salīdzinot ar gadu iepriekš, piemēram, sīpoli ir pat par 40% lētāki. Katastrofāla cenu lejupslīde ir kartupeļiem – vairumtirdzniecības cena ir 10 centi, kas nenosedz pat pašizmaksu. «Bet mēs iepriekš pat par desmit santīmiem nekad neesam tirgojuši. Te vairs nav runa par peļņu, bet par to, ka netiek nosegta pat pašizmaksa,» atzīmē E. Strazdiņa. Kopumā pret pagājušā gada februāri un martu dārzeņu cenas pašlaik ir 20 līdz 40% zemākas.
Izvilks eksports
Vieglāk turpmāk klāsies tām saimniecībām, kurām paralēli dārzeņu audzēšanai ir arī citas nodarbes, – piemēram, graudi vai gaļas lopi. Vai arī tām saimniecībām, kurām ir dārzeņu pārstrādes iespējas, norāda E. Strazdiņa. «Šādos gadījumos dārzeņu audzēšana «izvilks» citas nozares. Produkts, kas nepārstrādāts liek strādāt ar zaudējumiem, pārstrādātā veidā kaut nedaudz, bet peļņu var nest. Palikt pie «plikas» audzēšanas ir riskanti, un zemniekiem ir ļoti jādomā, kas katram ir šīs papildus lietas, kas var nest peļņu. Tādas brīnuma jomas, kur tālāk virzīties visiem dārzeņu audzētājiem, nav,» stāsta E. Strazdiņa.
Visu rakstu Dārzeņu audzētāji uz krīzes sliekšņa lasiet 25. marta laikrakstā Dienas Bizness.