Latvijas un Polijas gurķi pirmo reizi veikala plauktā mērojas spēkiem godīgā cīņā ar reālo cenu, norāda dārzeņu audzētāji .
DB veiktie aprēķini liecina, ka garos gurķus pašmāju audzētāji pašlaik tirdzniecības ķēdēm pārdod par aptuveni 3,2 eiro kilogramā, savukārt lielākajos mazumtirdzniecības tīklos to cena pieaug līdz aptuveni 4,4 eiro. Piemēram, Rimi Latvia tīkla veikalā Valdemārs 20. martā Latvijas gurķi maksāja 4,39 eiro, savukārt no Polijas ievestie – 3,79 eiro. Getliņu tomātu kilograma cena tiklā pašlaik ir 5,99 eiro, kas ir 15% mazāk nekā šajās dienās pirms gada. Savukārt Mežvidu tomāti maksā 5,49, kas ir par 7% lētāk. «Jāpiebilst, ka pieprasījums pēc Latvijas tomātiem šobrīd ir vērtējams kā ļoti labs, pat lielāks nekā piedāvājums,» atzīmē Dace Valnere, Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste. Maxima Latvija tīkla veikalos pašmāju garie gurķi maksā 4,39 eiro kilogramā, poļu gurķus nopirkt nevar, savukārt no Spānijas ievesto akcijas cena ir 1,39 eiro. Trešo dienu lielākajos abu tīklu veikalos pieejami arī vietējie lauka gurķi, kuru kilograma cena pirmajās dienās ir 4,99 eiro. Savukārt Rīgas Centrāltirgū vietējo gurķu vēl pārdošanā nav, toties plaši pārstāvēti poļu un ukraiņu audzētāji, kuru produkciju var iegādāties, šķiroties no 2,5 līdz 3 eiro par kilogramu.
«Gurķus tirgojot tikai otro nedēļu, vēl nevaru prognozēt, kāda būs to cena šosezon, bet kopumā ievērojamām cenu izmaiņām nevajadzētu būt ne gurķiem, ne tomātiem,» stāsta kooperatīvās sabiedrības Baltijas dārzeņi valdes loceklis Jānis Bušs. «Pirmo reizi vēsturē lielveikalos esam līdzīgā cenā ar poļu gurķiem, jo poļu audzētāji tos sākuši tirgot par adekvātu cenu. Gurķi no Polijas šajā sezonā šeit nonākuši par reālo cenu, nevis caur pelēko tirgu, tā mākslīgi samazinot cenu. Poļu piedāvātās zemās cenas dēļ mēs bijām spiesti visu laiku attaisnoties, ka Latvijas audzētāji cenu mākslīgi neuzpūš. Jo bez mahinācijām to nevaram samazināt. Tādējādi varam konkurēt tikai ar to valstu audzētājiem, kas strādā godīgajā zonā,» uzskata J. Bušs. «Tā kā poļu un latviešu audzētājiem tehnoloģijas ir vienādas, klimatiskie apstākļi arī ir līdzīgi, nav nekādu priekšnoteikumu, lai viņu produkcija maksātu mazāk, protams, ja nav iesaistīti fiktīvi darījumi vai nesamērīgs valsts atbalsts – tas ir sāls šajā konkurencē,» atzīst J. Bušs.
Plašāk lasiet rakstā Poļu gurķi zaudē pelēko nokrāsu pirmdienas, 23. marta, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!