Pētījums par situāciju cukurbiešu cukura nozarē Latvijā liecina, ka tā tuvākajos gados nespēs turpināt darbību. A/s Jelgavas cukurfabrika valdes priekšsēdētājs Jānis Blumbergs norāda, ka turpināt darbu, balstoties tikai uz "labu gribu", nebūs iespējams, tāpēc pārtraukt nozares darbību būtu racionālākais un reālākais ceļš.
Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Lauksaimniecības attīstības un ekonomisko attiecību nodaļas vadītājs Andris Miglavs atzinis: "No ekonomikas viedokļa raugoties, jāatzīst, ka racionālākais ir nozari slēgt, jo cukurbiešu audzēšana kļūs arvien neizdevīgāka. Turklāt racionāli būtu pārtraukt cukurbiešu audzēšanu jau ar 2007./2008. gada sezonu tāpēc, ka, jo vēlāk šis lēmums tiks pieņemts, jo mazāks būs restrukturizācijas fonda apjoms. Rupji rēķinot, katrs lēmuma atlikšanas gads nozarei izmaksās ar zaudētiem 20 miljoniem eiro." Nozare ilgtspējīgi nespēs pastāvēt vairāku faktoru dēļ - Latvijā salīdzinot ar citām ES dalībvalstīm ir ļoti zema cukurbiešu vidējā ražība , mūsu cukurfabrikām ir mazas ražošanas kvotas, tāpat strauji palielinās gāzes un darbaspēka izmaksas. Tomēr galvenais faktors ir pieaugošā konkurence un prognozējamais cukura cenas samazinājums.
Arī Latvijas Cukurbiešu audzētāju asociācijas (LCAA) priekšsēdētājs Uldis Caune, atzina, ka LVAEI secinājums ir pamatots un cukurbiešu audzēšana turpmāk nebūtu loģiska, ja vien cukurfabrikas būtiski nepaaugstina iepirkuma cenas. "Turpināt darbību uz līdzšinējiem nosacījumiem nav vērts," uzsvēra Uldis Caune.
Savukārt a/s Jelgavas cukurfabrika valdes priekšsēdētājs Jānis Blumbergs norādīja, ka turpināt darbu, balstoties tikai uz "labu gribu", nebūs iespējams. Tāpēc pārtraukt nozares darbību, viņaprāt, būtu racionālākais un reālākais ceļš.
Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze nozares pārstāvjiem apliecināja, ka ministrija nav ieinteresēta, lai cukura ražošana Latvijā tiktu likvidēta. "Es būtu patiesi priecīgs, ja būtu rodami argumenti pret lēmumu neturpināt darbību. Tāpēc, ja kāds redz iespējas, kā bez pretrunām ar Eiropas Savienības dokumentiem un nosacījumiem valsts vai ministrija var sniegt atbalstu nozares turpmākai pastāvēšanai, es tās labprāt uzklausīšu. Diemžēl pašlaik pieejamā informācija, bilances un pētījumi liecina, ka bez nopietna riska nozares turpmāka pastāvēšana nav iespējama," norādīja Mārtiņš Roze.
Lēmums par to, vai turpināt cukurbiešu audzēšanu un cukurbiešu cukura ražošanu Latvijā vai pārtraukt to jau ar nākamo sezonu, ir jāpieņem tuvākajā laikā. Tāpēc šodien sanāksmes noslēgumā Zemkopības ministrijas un cukura nozares pārstāvji vienojās, ka nākamās nedēļas sākumā šis jautājums vēl tiks diskutēts, vēlreiz tiekoties cukurbiešu audzētājiem un cukura ražotājiem.
LVAEI veiktā pētījuma mērķis bija sniegt atbildi uz jautājumu - vai pie pašreizējās Eiropas Savienības cukura reformas ir iespējama cukura ražošanas nozares ilgtspējīga darbība Latvijā un ja jā, tad pie kādiem nosacījumiem.