Jaunākajā «DNB Latvijas barometra» pētījumā, raksturojot problēmas, kas valdībai būtu jārisina prioritāri, 9% aptaujāto spontāni minējuši migrāciju: iedzīvotāju došanos dzīvot un strādāt uz ārzemēm. Jāpiebilst, ka lielākā daļa no viņiem bija īpaši noraizējušies par aizbraucējiem - jauniešiem, kuriem Latvijā ir grūtības atrast labi apmaksātu darbu.
Jāteic, arī vaicāti par nopietnāko problēmu Latvijas demogrāfiskajā situācijā, aptaujātie emigrāciju uzskatījuši par nozīmīgāku problēmu nekā zemo dzimstības līmeni. To, cik nopietna ir šī problēma, netieši attēlo arī fakts, ka tikai 14% aptaujāto draugu un ģimenes locekļu vidū nav neviena, kurš būtu aizbraucis dzīvot un strādāt uz ārzemēm.
Lai arī par reemigrācijas atbalsta pasākumu plānu zina lielākā daļa iedzīvotāju (12% aptaujāto norādīja, ka ir par to labi informēti, un vēl 48% aptaujāto zina, ka ir šāds plāns, kaut arī nepārzina tā saturu), viņi ir diezgan skeptiski noskaņoti, prognozējot programmas efektivitāti. Tam, ka nākamo piecu gadu laikā Latvijā varētu atgriezties vairāk nekā puse aizbraukušo, tic mazāk par 1% aptaujāto, bet 56% aptaujāto norādīja, ka atgriezties varētu mazāk nekā 10% emigrējušo tautiešu. Iespējams, šādu pārliecību veicina arī iedzīvotāju pašu pieredze: gandrīz puse aptaujāto (49%) atzinuši, ka visi cilvēki viņu ģimenes locekļu, draugu vai paziņu lokā, kuri aizbraukuši dzīvot un strādāt uz ārzemēm, joprojām ir tur un nav atgriezušies Latvijā. Zīmīgi, ka populārākais iemesls, kāpēc cilvēki tomēr izvēlas braukt mājup, ir tas, ka viņi jau sākotnēji plānojuši braukt peļņā uz noteiktu laiku.
Iedzīvotāju priekšstati par to, kas varētu veicināt atgriešanos, ir skaidri: lielākas algas (81%) un vairāk darba vietu (68%). Izvērtējot, kas varētu veicināt iedzīvotāju atgriešanos, arī no valdības plānā iekļautajiem pasākumiem visbiežāk par potenciāli efektīvākajiem atzīti ar nodarbinātību saistīti instrumenti: informācijas nodrošināšana par darba tirgu un atbalsts uzņēmējiem, piesaistot augsti kvalificētus darbiniekus, kuri patlaban dzīvo ārvalstīs.
Tiesa, zīmīgs un pretrunā ar iepriekš teikto ir fakts, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata - arī neņemot vērā finansiālos apsvērumus (darbu un labāku atalgojumu, ar ko parasti pamato vēlmi aizbraukt), aizbraukušie, dzīvojot ārzemēs, kopumā ir laimīgāki nekā Latvijā (42%). Tas liek uzdot jautājumu, vai ar labi atalgotu darbu vien pietiks, lai panāktu cilvēku atgriešanos Latvijā. To pašu var attiecināt arī uz emigrāciju – vai tikai darba neesamība «dzen» cilvēkus doties prom no Latvijas vai tomēr šādam solim ir daudz dziļāki iemesli?