Būt bijušajam čekistam ir slikti - tas nu katram ir skaidrs. Ar čeku jeb PSRS laika iekšlietu iestādi, Valsts Drošības komiteju (VDK) asociējas padomju laikā veiktās represijas Stūra mājā pret režīmam nepaklausīgajiem un citādi domājošajiem, tautiešu izsūtīšanas uz Sibīriju, cietumi, moku kambari utt. Attiecīgi, personas, kuru vārds kaut kāda veidā tiek saistīts ar VDK, gribi negribi, bet asociējas ar iepriekš minētajām darbībām.
Laba slava un cienījama cilvēka reputācija ir svarīga ikvienam – gan politiķim, gan uzņēmējam. Pirms dažām dienām atkal tika publiskotas atsevišķas ziņas iz čekas maisiem un virkne sabiedrībā zināmu cilvēku saņēma dubļu šalti tieši sejā. Jo tā paredz likums. Tas nekas, ka likums un tā pieņēmēji 20 gadu garumā nav varējuši tikt skaidrībā, ko darīt ar VDK atstāto dokumentu mantojumu. Tomēr ir saglabāta norma, kas paredz atsevišķu maisu satura daļu publiskošanu pie zināmiem apstākļiem.
Notikušais ir labākais piemērs iz dzīves kā var, ja ne samaitāt, tad mest nopietnu ēnu uz indivīda reputāciju, vienā piegājienā. Tu vari būt profesionālis, labs un visādi citādi jauks cilvēks, bet, ja būs spēkā likums, kas pie kādiem apstākļiem (piem. kandidēšanas uz Saeimu šodien, bet rīt varbūt pie biļetes iegādes uz kino) liks publiskot tava vārda esamību vai neesamību kādos mistiskos čekas maisos, ar tevi vairs nebūs tik labi. Nevainības prezumpcija paredz, ka esmu nevainīgs, kamēr nav pierādīts pretējais. Vēlēšanu likums šķiet ir vienīgais, kas nedraudzējas ar nevainības prezumpciju.
Kas tad ir šie mistiskie čekas maisi? Vai kāds tos ir redzējis? Vai ir zināms kas tajos vispār ir iekšā? Vai saturs tiek papildināts vai mainīts atkarībā no politiskās konjunktūras? Kāpēc kas tāds, kā izcelsme un saturs ir diskutabli vispār tiek ņemts jelkādā vērā? Jebkura politiska vara savā rīcībā esošos vai pat neesošos dokumentus var izmantot savā labā jebkurā brīdī. Kas teica, ka tur esošie dokumenti vispār ir jel kādā saistībā ar realitāti. Ja tos nenodeva atklātībai 90-o gadu sākumā, tad tie bija vai nu jāiznīcina, vai jānoliek visdziļākajos vēstures plauktos.
Vēsturi kā zināms raksta pie varas esoši politiski režīmi, vienalga vai tie ir demokrātiski vai totalitāri. Raksta atbilstoši ideoloģijai, politiskajiem uzstādījumiem un savam izdevīgumam. Pārbaudīt vēsturi nevar, var meklēt vien liecības, kas apstiprina tos vai citus vēsturiskos notikumus. Bieži vien liecības ir pretrunīgas, nereti apmelojošas, jo dokumentētas kāda interesēs.
«Laba slava der vairāk nekā liela bagātība, un labvēlīga nostāja no ļaužu puses ir labāka par sudrabu un zeltu,» saka ķēniņa Salamana pamācības. Tāpēc morāle šim stāstam ir vienkārša – sekojiet līdzi tam, ko par jums ir teikuši citi – maisos, dienesta ziņojumos, stenogrammās, presē, ziņu aģentūrās utt. Jūs vēl nezināt kurā brīdī tas jums var noderēt.