Jau drīzumā tiks izsludināts atklāts konkurss Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) tiesneša amatam, paredz šodien, 14.augustā, pieņemtais valdības lēmums par konkursa izsludināšanu un tiesneša amata pretendentu atlases komisijas apstiprināšanu, Db.lv informēja Tieslietu ministrija.
Kā teikts Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotajā paskaidrojuma rakstā, 2007. gada oktobrī Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas laikā tiek plānota ECT tiesnešu kandidatūru apstiprināšana.
ECT ir izveidota, lai nodrošinātu, ka Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas dalībvalstis ievēro saistības, kuras tās uzņēmušās, pievienojoties minētajai konvencijai. ECT darbojas pastāvīgi un tās tiesnešu skaits atbilst Eiropas Padomes dalībvalstu skaitam.
Saskaņā ar konvenciju par tiesnešiem var būt personas ar augstām morālām īpašībām, atbilstoši kvalificētas, lai ieņemtu augstus tiesu varas amatus, vai arī autoritatīvi juristi. Konvencijā noteikts, ka tiesnešus ievēl Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja no katras dalībvalsts ar balsu vairākumu no dalībvalsts piedāvātā triju kandidātu saraksta.
Konvencija neparedz kritērijus attiecībā uz kārtību, kādā dalībvalstis nominē savu triju kandidātu sarakstu. Parlamentārā Asambleja rekomendācijās norāda, ka dalībvalstīm vajadzētu specializētās avīzēs ievietot sludinājumu, lai iegūtu plašāku kandidātu loku, ir norādītas kandidātu dzīves aprakstu (Curriculum vitae) prasības, kā arī tiek rekomendēts kandidātu sarakstā neiekļaut kandidātus prioritārā secībā.
Kā norādīts paskaidrojuma rakstā, vakances gadījumā Cilvēktiesību ģenerālais direktorāts (Directorate General for Human Rights) lūdz katrai dalībvalstij noteiktā laikā iesniegt trīs tiesnešu kandidātu sarakstu. Pēc šāda uzaicinājuma saņemšanas valsts izvirza trīs kandidātus, kā arī iesniedz katra kandidāta dzīves aprakstu.
Cilvēktiesību ģenerālais direktorāts izvērtē katra kandidāta dzīves aprakstu. Šajā izvērtēšanā galvenokārt tiek pārbaudīta kandidātu formālā atbilstība, piemēram, valodu zināšanas. Pēc tam kandidātu sarakstu kopā ar dzīves aprakstu iesniedz Ministru komitejai, kura ir pilnvarota šos sarakstus pārskatīt. Teorētiski Ministru komiteja var lūgt dalībvalstis izskaidrot savu atlases procedūru, taču tas tiek darīts ļoti reti. Praktiski kandidātus izvērtē Parlamentārās asamblejas Tiesnešu vēlēšanu apakškomiteja. Tā var izstrādāt savas rekomendācijas attiecībā uz kandidātu atbilstību, kas pēc būtības var mainīt kandidātu vietu sarakstā, kuru sākotnēji norādīja un iesniedza dalībvalsts. Apakškomiteja dažos gadījumos ir rekomendējusi Parlamentārajai asamblejai noraidīt visus sarakstā iekļautos kandidātus. Tiesnešu ievēlēšanu veic Parlamentārā asambleja.
Kā norāda TM, ņemot vērā ECT tiesneša kandidāta izvirzīšanas nozīmību, atlases komisija jāveido ar Ministru kabineta rīkojumu.
Šodien valdības apstiprināto pretendentu vērtēšanas komisiju vadīs TM parlamentārā sekretāra Baiba Broka. Komisijas sastāvā būs Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore Jautrīte Briede, Valsts kancelejas direktora vietniece tiesību aktu lietās Elita Ektermane, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece nozaru politikas jautājumos Laila Medina, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Normans Penke un Ministru kabineta pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Inga Reine. Komisijas sekretāre būs Tieslietu ministrijas Personālvadības nodaļas juriskonsulte Līva Liepiņa.
Saskaņā ar valdības lēmumu TM jāizstrādā ECT tiesneša amata pretendentu atklāta konkursa nolikums, kurš jāapstiprina minētajai komisijai. Savukārt pretendentu vērtēšanas komisijai līdz šā gada 10 .oktobrim jāiesniedz Ministru kabinetā triju konkursā izvēlēto ECT tiesneša amata kandidātu saraksts.