Šā gada 12.jūnijā nodibinātā Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja darbinieku arodbiedrība (TBA) uzskata, ka Tiesībsargam Romānam Apsītim ir jāatkāpjas no amata, jo Tiesībsargs nav neatkarīgs savā darbībā, Tiesībsarga birojā tiek izšķērdēti valsts budžeta līdzekļi, kā arī notiek izrēķināšanās ar darbiniekiem, kas pret to iebilst, Db.lv informēja Tiesībsarga biroja arodbiedrības priekšsēdētāja Annija Dāce.
Par šo situāciju TBA ir informējusi Valsts prezidentu, Ministru prezidentu, Saeimas priekšsēdētāju un Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāju.
Savā iesniegumā TBA raksta: «Jebkuras demokrātiskas un tiesiskas valsts stūrakmens ir cilvēktiesības. Lai nodrošinātu un veicinātu cilvēktiesību aizsardzību, visā pasaulē tiek veidotas ombuda institūcijas, kuru lēmumi balstās uz neapšaubāmu to autoritāti. Cilvēktiesību nozares stiprināšanai 2007.gadā uz Valsts cilvēktiesību biroja bāzes tika izveidots Tiesībsarga birojs. 2007.gada 1.martā par pirmo Latvijas Republikas Tiesībsargu tika ievēlēts Romāns Apsītis, uz kuru tika liktas lielas cerības institūcijas un tās autoritātes veidošanā un stiprināšanā. Diemžēl, R.Apsītim neizprotot ombudinstitūcijas patieso būtību, Tiesībsarga biroja attīstība un autoritāte ir apdraudēta. Institūcija ir padarīta par neefektīvu un šobrīd pavisam noteikti tiek apdraudēta arī cilvēktiesību ievērošanas uzraudzība Latvijā.
Kopš Tiesībsarga Romāna Apsīša stāšanās amatā ir nesamērīgi palielināts administratīvais aparāts. Tādējādi pašlaik Tiesībsarga birojā pastāv vairāki amati, kuru nepieciešamība ir apšaubāma. Piemēram, Tiesībsargam Romānam Apsītim, kurš ir tiesību zinātņu doktors un bijušais Satversmes tiesas tiesnesis ir padomniece tiesību jautājumos. Turklāt birojā strādā 29 juristi, kuri ir profesionāli cilvēktiesību eksperti un ir spējīgi sniegt profesionālus padomus savam vadītājam Tāpat ir iespējams apvienot vairākus administratīvos amatus, tādējādi būtiski ietaupot finanšu līdzekļus. Ar šādiem priekšlikumiem Tiesībsarga biroja darbinieku arodbiedrība vairākkārt vērsās pie Tiesībsarga, diemžēl atbildi Tiesībsargs tā arī nav vēlējies sniegt.
Lai gan viena no ombuinstitūcijas pamatvērtībām ir tās neatkarība, nākas secināt, ka Tiesībsargs savā darbībā nav neatkarīgs. Daudzi Tiesībsarga pieņemtie lēmumi tiek mainīti, ja pret to iebilst kāda augsti stāvoša amatpersona. Piemēram, 2009.gada 26.martā Latvijas Sarkanajam Krustam tika sniegts atzinums, ka administratīvā sodīšana par valsts karoga nepacelšanu pie privātmājām, ir pretrunā ar cilvēktiesībām, proti, uzskatu brīvībai. 2009.gada 1.aprīlī par šo jautājumu tika publicēta R.Apsīša parakstīta preses relīze. Tajā bija skaidri un nepārprotami norādīti galvenie atzinumā minētie argumenti un secinājumi. Nākamās dienas rītā šī preses relīze tika atsaukta. Pamatojoties uz to, rodas jautājums, kādēļ Tiesībsargs tik pēkšņi un krasi ir mainījis savu nostāju? Taču jāsaka, ka tas nebūt nav vienīgais gadījums, kad Tiesībsarga viedoklis pēķšņi tiek mainīts.
Jāatzīmē, ka birojā ir izveidota neveselīga darba atmosfēra, kuras ietvaros darbinieki netiek informēti par iestādei svarīgiem jautājumiem, kā arī nenotiek sistemātiskas vadības konsultācijas ar darbiniekiem. Par represijām uzskatāma arodbiedrības biedru D.Šmites un A.Dāces atstādināšana no amata un ir saistīta ar to, ka Ministru kabinets un Saeima noraidīja grozījumus Tiesībsarga likumā, kas paredzēja likvidēt Tiesībsarga vietnieka amatu, laikā, kad birojā tiek nodarbināti divi padomnieki, kuriem nav nekādu funkciju, kas būtu saistītas ar tiešajiem Tiesībsarga biroja uzdevumiem, proti, cilvēktiesību aizsardzību.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, TBA uzskata R.Apsīša turpmāka atrašanās Tiesībsarga amatā nepārprotami kavēs ombuda institūcijas attīstību un graus tās autoritāti. Tādējādi TBA aicina R.Apsīti atkāpties no Tiesībsarga amata.»