Lielbritānija gada laikā zaudē divus miljardus eiro, neiekasējot pievienotās vērtības nodokli (PVN) par pakalpojumiem, kurus valsts iedzīvotāji iegādājušies no kompānijām, kas ir reģistrētas ārvalstīs, bet darbību veic Apvienotajā Karalistē, liecina vairāk valsts telekomunikāciju un konsultāciju kompāniju aplēses.
Kompānija Greenwich Consulting norāda, ka šādā veidā Lielbritānija laika posmā no 2008. līdz 2014. gadam zaudēs ap desmit miljardiem britu mārciņu, kas ir nedaudz vairāk nekā deviņi miljardi mārciņu – summa, cik izmaksāja 2012. gada vasaras Olimpiskās spēles Londonā, vēsta britu plašsasziņas līdzekļi.
Jaunākās aplēses palielinās spiedienu uz Lielbritānijas valdību piemērot stingrāku kārtību pret tādām starptautiskajām kompānijām kā Google un Starbucks, kuras Lielbritānijā maksā salīdzinoši nelielus nodokļus.
Lielbritānijas aktīvistu grupa Uncut, kas vēršas pret nodokļu nemaksāšanu, jau pavēstījusi, ka organizēs protestus Starbuck kafejnīcās. Kritika izskanējusi arī pret starptautisko kompāniju sarežģīto struktūru, kas ļauj tām izvairīties no nodokļu maksāšanas Lielbritānijā, neskatoties uz to, ka ienākumi gūti šajā valstī.
Saskaņā ar patlaban spēkā esošo Eiropas Savienības likumdošanu, digitālās preces, kā, piemēram, e-grāmatas, dziesmu lejupielāde un mobilās aplikācijas, kuras iegādājas fiziskās personas, tiek klasificētas kā pakalpojumi nevis preces.
Db.lv jau vēstīja, ka oktobrī Lielbritānijas varasiestādes apsūdzējušas sociālo portālu Facebook par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Facebook Lielbritānijā nodokļos samaksājis 238 tūkstošus britu mārciņu (aptuveni 203 tūkstoši latu), bet analītiķi apgalvo ka kompānijai vajadzējis maksāt vairāk.
Lai izvairītos no nodokļu maksāšanas Facebook esot izmantojis Īrijas galvaspilsētā Dublinā atvērto starptautisko pārstāvniecību, lai noformētu līgumus ar Lielbritānijas reklāmdevējiem. Īrijā uzņēmumiem ir jāmaksā zemāks ienākuma nodoklis nekā Lielbritānijā.