Vācijas būvfirmas Josef Möbius Bau-Aktiengesellschaft rīcību, apstrīdot konkursa par ostas infrastruktūras izbūvi Krievu salā rezultātus, var dēvēt par ekonomisko diversiju, norāda konkursa uzvarētāja pilnsabiedrības BMGS S dalībnieka būvfirmas AS BMGS valdes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Viktors Para.
Viens no galvenajiem Vācijas būvfirmas Josef Möbius argumentiem, apstrīdot Krievu salas konkursa rezultātus, bija tas, ka, viņuprāt, pilnsabiedrībai BMGS S ir bijusi piekļuve pie "Josef Möbius" konkursā iesniegtā piedāvājuma. Jautāts, vai BMGS S bija šī piekļuve, Para atbildēja, ka «tās ir pilnīgas muļķības».
«Šķiet, ka Josef Möbius izsmēlusi visus argumentus, ja jau tiek izmantoti klaji meli. Gan Josef Möbius, gan BMGS S savus piedāvājumus iesniedza vienlaikus - konkursa pēdējā dienā, starpība starp iesniegšanas laikiem bija aptuveni pusstunda. Labi, pieņemsim, ka man šis Josef Möbius piedāvājums bija pieejams - tad jājautā, kāpēc tad BMGS S nekoriģēja savu piedāvājuma cenu, lai tā būtu tuvāk Josef Möbius piedāvātajai? Interesanti, ko vēl no Josef Möbius piedāvājuma mēs varējām ielikt savā piedāvājumā un kāpēc? BMGS S strādāja tikai ar tiem dokumentiem, kas bija publiski pieejami visiem pretendentiem,» sacīja Para.
Para skaidroja, ka katram konkursa dalībniekam bija pietiekami daudz laika, lai rūpīgi izpētītu konkursa noteikumus, vērtēšanas kritērijus un neskaidrību gadījumā uzdot savus jautājumus vai pat apstrīdēt kādus nosacījumus vai kritērijus.
Uz vēl vienu no Josef Möbius argumentiem, ka darba organizācijas vērtēšanas kritēriji esot bijuši pielāgoti BMGS S iesniegtajam darba organizācijas piedāvājumam, Para atbildēja ar pretjautājumu - «kāpēc tad Josef Möbius neapstrīdēja šos kritērijus pirms piedāvājuma iesniegšanas?»
«Viņiem bija visas tiesības konkursa laikā kritērijus apstrīdēt. Konkursa noteikumi un vērtēšanas kritēriji astoņus mēnešus konkursa norises laikā bija publiski pieejami visiem. Iedomāsimies, ka Josef Möbius būtu konkursa uzvarētājs. Vai uzņēmums šajā gadījumā teiktu, ka kritēriji nav pareizi un rakstīti BMGS S. Konkursa norises laikā BMGS S iepirkumu komisijai uzdeva 156 dažādus precizējošus jautājumus un saņēma atbildes. Kas liedza citiem pretendentiem tā rīkoties?,» jautāja Para.
BMGS S piedāvāja Krievu salas projektu realizēt par 88,71 miljonu latu, savukārt Josef Möbius par 75 miljoniem latu. Jautāts, kāpēc konkurentiem izdevās piedāvāt zemāku cenu, Para sacīja, ka nevar komentēt konkurenta piedāvājumu, jo nav ar to iepazinies.
«Varu atbildēt tikai par BMGS S piedāvājumu un tajā norādīto cenu. Visticamāk, Josef Möbius pret šo konkursu neizturējās ar īpašu nopietnību un atbildību - vai nu nebija laika, vai arī īpašas vēlēšanās. Acīmredzot BMGS S pret konkursu izturējās ar lielāku nopietnību, jo mūsu piedāvājumā bija sīki un smalki aprakstīts pilnīgi viss būvniecības process,» skaidroja Para.
Pagājušajā nedēļā BMGS S solīja vērsties Vācijas tiesā ar prasību pret Josef Möbius. Jautāts, kad uzņēmums iesniegs prasību, Para sacīja, ka viņš vēl cer, ka Josef Möbius augstākā vadība «apturēs šo patvaļu un publiski par to atvainosies».
«Ja tas nenotiks, tad prasība tiks iesniegta,» piebilda Para.
«Uzskatu, ka Josef Möbius rīcība ir spiediena izdarīšana uz konkursa komisiju, uz Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB). Tālāk jau to visu var vērtēt kā ekonomisku diversiju. Šādas rīcības rezultātā, pirmkārt, paliks neattīstīta infrastruktūra, otrkārt, paliks neapgūti Eiropas Savienības līdzekļi, treškārt, Rīgas osta netiks pārcelta no centra uz Krievu salu. Jaunajās piestātnēs osta varētu pārkraut kuģus ar kravnesību no 100 000 līdz 120 000 tonnu, bet, paliekot centrā, turpinās pārkraut kuģus ar kravnesību 30 000 līdz 40 000 tonnu. Tātad nebūs iespējams divkāršot ostas kravu apgrozījumu, netiks radītas jaunas darba vietas. Kā citādāk lai to vēl vērtē, ja ne kā ekonomisku diversiju?» jautāja Para.
BMGS hidrotehniskās un civilās būvniecības jomā darbojas gandrīz 60 gadus. Kompānijas galvenais darbības virziens ir ostu būvju, jebkura tipa pāļu pamatņu, tiltu, dzelzceļu būvju celtniecība, kā arī tiek piedāvāti pakalpojumi projektēšanas un ģeotehniskās izpētes jomā.
BMGS ir 1952.gadā dibinātā Tresta Baltmorgidrostroj tiesību pārņēmēja.
Būvkompānijas AS BMGS konsolidētais apgrozījums pērn bijis 37,3 miljoni latu, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA Lursoft informācija.
Tas ir par 38,7% mazāk nekā 2009.gadā, kad uzņēmuma konsolidētais apgrozījums bija 60,8 miljoni latu. 2008.gadā koncerna apgrozījums bija 53,8 miljoni latu.
BMGS konsolidētā peļņa pēc nodokļiem pērn bijusi 714 645 lati, kas ir vairāk nekā trīs reizes mazāka par 2009.gadā gūto 3,31 miljona latu konsolidēto peļņu. 2008.gadā koncerns nopelnīja 2,85 miljonus latu.
BMGS mātesuzņēmuma apgrozījums 2010.gadā bija 34,56 miljoni latu, kas ir par 41,2% mazāks nekā 2009.gadā, kad mātesuzņēmuma apgrozījums sasniedzis 58,74 miljonus latu. 2008.gadā šis rādītājs bija 44,56 miljoni latu.
Mātesuzņēmuma peļņa pērn bijusi 1,28 miljoni latu, kas ir gandrīz trīs reizes mazāka par 2009.gadā gūto 3,64 miljonu latu peļņu. 2008.gadā AS BMGS nopelnīja 3,08 miljonus latu.
AS BMGS lielākais akcionārs ir Para, kuram pieder 25% akciju. Uzņēmuma akcionāri vēl ir 80 fiziskas personas un divas juridiskas personas.
Jau ziņots, ka Josef Möbius Bau-Aktiengesellschaft Iepirkumu uzraudzības birojam (IUB) apstrīdējusi 88,71 miljona latu vērto Rīgas brīvostas pārvaldes konkursu par infrastruktūras attīstību Krievu salā ostas aktivitāšu pārcelšanai no pilsētas centra Rīgā. Līdz 20.oktobrim IUB jāpieņem lēmums.
Rīgas brīvostas pārvalde septembra sākumā slēgtā konkursā atkārtoti izlēma slēgt iepriekšminēto līgumu ar pilnsabiedrību BMGS S, kurā apvienojušās būvfirmas BMGS un Skonto būve. Kopumā pārvalde bija saņēmusi trīs pretendentu piedāvājumus.
Krievu salas projekta kopējās izmaksas plānotas aptuveni 105 miljonu latu apjomā, un Eiropas Savienības līdzfinansējums varētu būt 52 miljoni latu.