Līdzīgi, kā veicam veselības pārbaudi pie ārsta, lai saprastu, kāds ir mūsu veselības stāvoklis, pirms mājas renovācijas uzsākšanas ir jānoskaidro ēkas tehniskais stāvoklis – kas jālabo un jāuzlabo. Mājas apsekošanai un nepieciešamo dokumentu sagatavošanai, kas, veselības līdzībās runājot, būtu kā ārstēšanas plāns mājas problēmām, ir noteiktas izmaksas.
Atkarībā no mājas lieluma šīs izmaksas var būt pat vairāki desmiti tūkstoši eiro. Piemēram, piecu stāvu mājai ar 30 dzīvokļiem – vidēji ap 20 tūkstošiem eiro. Tāpēc ļoti pozitīvi vērtēju to, ka valsts radusi iespēju dzīvokļu īpašniekiem piedāvāt energograntu, kas ir laba un godīga iespēja teju bez maksas veikt mājas stāvokļa novērtējumu un sakārtot nepieciešamos dokumentus.
Mana pieredze rāda, ka īpaši lielākās mājās grūtāk sokas ar dzīvokļu īpašnieku lēmumu pieņemšanu. Šādā situācijā Attīstības finanšu institūcijas ALTUM energogrants, kas segs 90% no mājas energoaudita un dokumentu sagatavošanas izmaksām, ir ļoti nozīmīgs atbalsta instruments. Tas ir ne tikai finansiāls ieguvums iedzīvotājiem, bet arī rīks, kas stimulē iedzīvotāju aktivitāti un interesi. Rezultātā māja iegūs profesionālu pakalpojumu sniedzēju sagatavotus dokumentus, kas ir gatavi iesniegšanai daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmai, mājas iedzīvotājiem sedzot vien 10% no šo darbu izmaksām. Tehnisko apsekošanu veiks un dokumentus sagatavos energoaudita uzņēmumi, kas jau atlasīti publiskā iepirkuma kārtībā, tātad jau izgājuši cauri iepirkuma procedūras filtriem, un dzīvokļu īpašniekiem pašiem šāds iepirkums nebūs jāorganizē.
Saprotams, ka valsts dzīvokļu īpašnieku vietā visu neizdarīs – lai renovācijas process notiktu veiksmīgi, arī pašiem iedzīvotājiem būs jāiesaistās – gan lēmumos par energograntu, gan tālāk jau savas daudzdzīvokļu mājas atjaunošanas procesā. Jāpieņem lēmumi, jāvienojas, jāsaskaņo. Tas ir dabiski – māja ir kopīpašums, un lēmumi par tās nākotni jāpieņem kopīgi. Programmas ietvaros viss notiek soli pa solim ar iedzīvotāju iesaisti visos procesos. Neviena darbība nav atrauta no iedzīvotājiem kā dzīvokļu īpašniekiem.
Gluži pretēji – komunikācija ar mājas pilnvaroto pārstāvi, kas regulāri informē pārējos īpašniekus, notiek nepārtraukti. Tā ir normāla, pārskatāmu darbību ķēde – galvenais ir nebaidīties iesaistīties un spert pirmo soli. Un pirmais solis ir dzīvokļu īpašnieku balsojums par energograntu un pieteikšanos ALTUM daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā. Abi šie atbalsta rīki ir savā starpā saistīti, proti, energograntu var izmantot, ja māja grasās veikt energoefektivitātes uzlabojumus ar ALTUM programmas atbalstu, kas pēc tam nosegs 40 līdz 50% no mājas darbu izmaksām. Un tas ir pilnīgi saprotami – nevienam negribas tērēt laiku un naudu, ja māja patiesībā nav gatava neko darīt. Tehniskajai apsekošanai ir jēga tikai tad, ja cilvēki ir izlēmuši rīkoties. Latvijas dzīvojamais fonds noveco – 2050. gadā Latvijā tas dažviet būs sasniedzis teju 100 gadu vecumu un pēc 25 gadiem būs akūti nepieciešams atjaunot ap 26 600 daudzdzīvokļu dzīvojamo māju. Tādēļ jebkurš atbalsts, kas ļauj renovēt daudzdzīvokļu ēkas un padarīt tās energoefektīvas, ir vērtējams pozitīvi. Jo īpaši tāpēc, ka mājām bieži vien nav uzkrājumu, kas ir tik ļoti nepieciešami pirms renovācijas periodā.
Energoefektivitātes programma jau ir atvērta un iedzīvotāju interese par projektu iesniegšanu ir liela. Lai pieteiktos, vajadzīga atbilstoši izstrādāta dokumentācija. Līdz šim atbalstu dokumentācijas sagatavošanai piedāvāja atsevišķas pašvaldības, turklāt atbalsts ir dažāds. Tāpēc vērtēju pozitīvi, ka dzīvokļu īpašniekiem ir vēl viena iespēja sakārtot dokumentāciju mājas atjaunošanas projekta uzsākšanai, un tā ir pieejama visiem. Tas ir ļoti labi un godīgi.
Zināšanai:
- Par energograntu: 2025. gada 31. martā ALTUM parakstīja finansējuma līgumu (daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes energogranta programma) ar Eiropas Investīciju banku. Finansējumu 4,25 milj. eiro apmērā nodrošinās Eiropas Komisijas projekts INVEST EU konsultāciju centrs (InvestEU Advisory Hub) kā atbalstu daudzdzīvokļu mājas tehniskās dokumentācijas sagatavošanai. Pieteikšanās grantam sāksies aprīlī un pieteikšanās tajā notiks atsevišķi no daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas. Ja dokumenti būs sagatavoti ar energogranta atbalstu, mājai būs obligāti jāsāk arī pats renovācijas process. Vairāk informācijas: https://www.altum.lv/grants-tehniskas-dokumentacijas-sagatavosanai-daudzdzivoklu-maju-energoefektivitates-projektam/
- Par #ES fondi atbalsta programmu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanai: jaunā programma atvērta aprīļa sākumā un jau tiek pieņemti pieteikumi. Kopējais finansējums ir 173 miljoni eiro, un līdz 2029. gada beigām plānots atjaunot vairāk nekā 400 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas visā Latvijā. Atbalstu mājas atjaunošanai iedzīvotāji varēs saņemt kapitāla atlaides veidā (40 – 50 % no projekta attiecināmajām izmaksām (ieskaitot PVN), atkarībā no sasniegtā enerģijas ietaupījuma un reģiona, kurā īsteno projektu).Vairāk informācijas: https://www.altum.lv/pakalpojumi/iedzivotajiem/daudzdzivoklu-maju-energoefektivitate-2021-2027/